Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum vorbesti cu copilul tau despre homosexualitate

sexualitate orientare sexuala parenting

47 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 august 2019 - 14:25

De exemplu la tv am vazut o duduie care afirma ca "e normal sa imi pun buze si fese, ca suntem in anul 2019", si m-am ingrozit, este foarte greu de cotit printre toate ideile fixe promovate de societate. Unele mi se par gresite, sincer nici eu nu mai stiu ce e gresit si ce nu, ce e invechit si ce e nou, dar ideea de baza este ca trebuie sa invete sa faca fata tuturor sitiatiilor si ideilor. Asta e lumea pana la urma, nu e nicaieri un oras cu o armonie perfecta.



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 august 2019 - 14:38

Si eu sunt curioasa unde va duce curentul asta , sunt foarte curioasa cum se vor dezvolta psihic, emotional copiii crescuti sub directia asta, sunt curioasa cum se vor integra ca si persoane adulte, cind isi vor gasi (????) identitatea sexuala.

 

(cumva m-a marcat o gluma-nu stiu exact cum s-o numesc, ce a circulat mult timp pe FB cu poze cu bunicii nostri-imagini din armata sau razboi si bunicii nepotilor nostri-deci copii nstri, cu  imagini snapchat



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 august 2019 - 16:20

Si eu sunt curioasa unde va duce curentul asta , sunt foarte curioasa cum se vor dezvolta psihic, emotional copiii crescuti sub directia asta, sunt curioasa cum se vor integra ca si persoane adulte, cind isi vor gasi (????) identitatea sexuala.

 

(cumva m-a marcat o gluma-nu stiu exact cum s-o numesc, ce a circulat mult timp pe FB cu poze cu bunicii nostri-imagini din armata sau razboi si bunicii nepotilor nostri-deci copii nstri, cu  imagini snapchat

O sa se dezvolte destul bine. Noi avem probleme cu chestiunile astea nu ei.

 

Ma uit la fii-mea.  Nu are nicio problema.

Nu mi-am dat absolut nicio silinta sa-i vb. de homosexualitate, sau sa o indrum in a se juca  cu papusile si alte tampenii de genul asta fa asta sau asta pentru ca esti fetita si trebuie sa dai bine. Pentru mine altele au fost mai importante.

M-a intrebat o data  de 2  ori i-am spus ca asa se simt ei bine si fara alte explicatii.

 

Si sa stiti ca majoritatea din generatia ei sunt asa. si  generatiile  care-s mici acuma o sa fie si mai bine ancorate in noua societate.

Noi nu.



#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 august 2019 - 16:30

O sa se dezvolte destul bine. Noi avem probleme cu chestiunile astea nu ei. Ma uit la fii-mea. Nu are nicio problema. Nu mi-am dat absolut nicio silinta sa-i vb. de homosexualitate, sau sa o indrum in a se juca cu papusile si alte tampenii de genul asta fa asta sau asta pentru ca esti fetita si trebuie sa dai bine. Pentru mine altele au fost mai importante. M-a intrebat o data de 2 ori i-am spus ca asa se simt ei bine si fara alte explicatii. Si sa stiti ca majoritatea din generatia ei sunt asa. si generatiile care-s mici acuma o sa fie si mai bine ancorate in noua societate. Noi nu.

 

 

Copiii nostri sunt relativ de aceasi virsta, eu nu la ei ma refer, ci la generatia care e acum de 3-4-5 sni si crescuta dupa principiile ce le spuneam.



#15
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 08 august 2019 - 21:31

in România familia “tradiționala” și căsătoria sint încă la putere si vor fi pentru mult timp.



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 august 2019 - 23:23

indiferent daca este sau nu la moda familia traditionala, merita sa ne invatam copiii sa fie toleranti si sa stim ce sa le raspundem cand intrebari aparent dificile apar. Pana la urma, totul e o chestiune de educatie,



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 august 2019 - 07:31

indiferent daca este sau nu la moda familia traditionala, merita sa ne invatam copiii sa fie toleranti si sa stim ce sa le raspundem cand intrebari aparent dificile apar. Pana la urma, totul e o chestiune de educatie,

Redactor, cifrele recentului referendum  arata clar ca  familia traditionala nu mai repezinta un model la noi in tara decat pentru 3.500.000 de oameni din cei 18.300.000 de votanti. Adica  doar  vreo 19%.  Astea sunt cifre reale.

 

In rest sunt de acord. Copiii trebuie invatati  sa fie toleranti si parintii la fel.

 

Tot parintii trebuie invatati/educati ca intrebarea despre homosexualitate nu este una dificila si nici raspunsul.



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 august 2019 - 11:34

da, intoleranta copiilor are de cele mai multe ori la baza intolerenta parintilor.



#19
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 11 august 2019 - 10:17

Deci s a schimbat perceptia familiei si in Romania.

 

Probleme cu homosexualitatea au unii din generatia noastra si cei mai in varsta, si cei strict ortodocsi. Pentru ca au crescut si au fost educati intr o lume diferita in care aceste probleme si intrebari erau tinute sub obroc, ascunse, tabu.

Copiii si tinerii nu au probleme cu toleranta si acceptarea atat timp cat nu li se inoculeaza sistematic alte idei.



#20
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 august 2019 - 22:39

da, intoleranta copiilor are de cele mai multe ori la baza intolerenta parintilor.

 

 

Copiii si tinerii nu au probleme cu toleranta si acceptarea atat timp cat nu li se inoculeaza sistematic alte idei.

 

nu am discutat cu Alex despre lesbianism si homosexualitate deloc pana acum 2 zile, cand l-am auzit pronuntand cuvantul gay. l-am intrebat daca stie ce inseamna, am aflat ca stie, de la prietenii de joaca mai mari.

 

am continuat si l-am intrebat care e parerea lui despre - nu am vrut sa spun nimic, am vrut doar sa stiu ce crede.

 

parerea lui nu e in asentimentul tolerantei, asa ca nu o s-o scriu aici.

 

dar repet, e vorba despre un copil caruia eu, ca mama, nu i-am inoculat nici un fel de idei despre subiect. cu tatal lui se vede extrem de rar in ultima vreme, mi-e greu sa cred ca in putinul ala timp fix subiectul asta l-ar aborda.





Etichetat si cu sexualitate, orientare sexuala, parenting

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -