Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum vorbesti cu copilul tau despre homosexualitate

sexualitate orientare sexuala parenting

47 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 iulie 2019 - 15:56

Cum vorbesti cu copilul tau despre homosexualitate: despre șabloane și minte deschisă

 

Ce e un homosexual, ce e un gay? Ce e aia o lesbiană? Poate avea copii?  Intrebările acestea pot veni in orice moment din partea copilului tău - asa ce cel mai bine e sa te pregatesti cu un răpuns adecvat zilelor noastre.

In Europa zilelor noastre, unii copii au doi tati sau două mame. S-ar putea să te surprindă, însă un copil se obișnuiește mult mai rapid decât un adult cu acesta idee. Copiii mici sunt foarte deschiși în gândire citeste in continuare aici.

 

familie-gay-25072019.jpg



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 06 august 2019 - 11:33

Ii voi vorbi firesc, ca doi oameni se pot iubi indiferent de gen si pot avea copii, si ca sunt mai multe feluri prin care isi pot intemeia o familie, adica avea copii.

Ca sunt mai multe feluri de familii si ca toate sunt bune daca toti membrii lor se iubesc, se respecta si se ajuta.

 

La noi au si educatie in sensul asta la scoala.


Editat de Fleurdelise, 06 august 2019 - 11:35 .


#3
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 06 august 2019 - 16:32

eu le-am vorbit la ai mei. si mi-au spus ca si alti parinti au vorbit cu colegii lor. Cel mic are un antrenor care s-a logodit si copii au facut o surpriza la logodna. deci, nimic nu e ascuns.



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 07 august 2019 - 22:57

Eu nici nu-mi imaginez ca i se va parea ceva aiurea incat sa fie nevoie sa ma intrebe. Oamenii se iubesc. Si gata. Oamenii care se iubesc si isi doresc o familie, se casatoresc. Bine, a mea e mica, dar chiar sunt convinsa ca va prinde ideea din mers, pentru ca nu aude in jur idei fixe legate de acest subiect. Ba chiar am constientizat ca era sa cad in capcana tradirionalismului, ca mi-a venit intr-o zi cand voia "sa ne luptam" sa ii spum ca noi suntem fete, nu ne jucam asa, si in acelasi moment am realizat ca e o idee aiurea, nu o credinta personala, ci pur ai simplu ceva aruncat acolo cu lopata de educatorii din copilaria mea. Asa ca i-am spus ca oricine poate sa faca orice isi doreste, si ca jucariile si jocurile sunt "de copii", nu de fete sau de baieti. Si cred ca daca invata in primul rand asta, orice copil va deveni un adult mai tolerant si mai fericit cu propriile alegeri si cu cele din jur.



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 august 2019 - 09:45

Eu nici nu-mi imaginez ca i se va parea ceva aiurea incat sa fie nevoie sa ma intrebe. Oamenii se iubesc. Si gata. Oamenii care se iubesc si isi doresc o familie, se casatoresc. Bine, a mea e mica, dar chiar sunt convinsa ca va prinde ideea din mers, pentru ca nu aude in jur idei fixe legate de acest subiect. Ba chiar am constientizat ca era sa cad in capcana tradirionalismului, ca mi-a venit intr-o zi cand voia "sa ne luptam" sa ii spum ca noi suntem fete, nu ne jucam asa, si in acelasi moment am realizat ca e o idee aiurea, nu o credinta personala, ci pur ai simplu ceva aruncat acolo cu lopata de educatorii din copilaria mea. Asa ca i-am spus ca oricine poate sa faca orice isi doreste, si ca jucariile si jocurile sunt "de copii", nu de fete sau de baieti. Si cred ca daca invata in primul rand asta, orice copil va deveni un adult mai tolerant si mai fericit cu propriile alegeri si cu cele din jur.

 

Anda si daca fetita va dori sa se joace cu papusi, sau sa se se dea cu  oja, sa coasa rochite de papausi ...dau citeva exemple ce-mi vin in minte, cum reactionezi, nu o incurajezi pentru ca "traditional"sunt preicupari de fetite?

 

Citind mesajul tau , mi-am pus intrebarea, oare generatiile actuale de parinti nu incurajeaza cu nimic feminitatea?



#6
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 08 august 2019 - 10:01

Andacos, feminitatea o avem in gene sau nu. Cochetaria e ceva inascut. Eu am 2 fete,  crescute la fel de mine: cea mica este cochetaria in persoana, asa a fost de cand s-a nascut.

 

Si pe aici este un curent: sa crestem copiii fara diferente de gen. Personal mi se pare o prostie. Femeile si barbatii, sunt diferiti. Nu o sa le zic la fete: nu fa asta ca e de baieti, dar nici nu o sa le imping sa se joace cu chestii de baieti ca asa e moda.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 august 2019 - 11:22

Andacos, feminitatea o avem in gene sau nu. Cochetaria e ceva inascut. Eu am 2 fete, crescute la fel de mine: cea mica este cochetaria in persoana, asa a fost de cand s-a nascut. Si pe aici este un curent: sa crestem copiii fara diferente de gen. Personal mi se pare o prostie. Femeile si barbatii, sunt diferiti. Nu o sa le zic la fete: nu fa asta ca e de baieti, dar nici nu o sa le imping sa se joace cu chestii de baieti ca asa e moda.

 

Asta am vrut sa subliniez...mi se pare totusi o chestie usor periculoasa moda asta...



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 august 2019 - 14:07

Nu, nu e o moda, aici e traditionalism , in Romania adica. Dar fata mea vrea sa se joace cu masini si roboti, si estr bulyed la gradinita din cauza asta. Baietii i le iau din mana si o trimit la jucarii de fete, si ea nu intelege de ce ea, daca e fata , nu are voie sa se joace cu orice jucarie doreste?  Nu o opreste nimeni sa se dea cu oja, ne stergem amandoua pe fata cu apa florala, ne dam cu crema pe maini, imi admira mie rokitele, dar ea vrea pantaloni, e o alegere naturala, a avut orice fel de imbracaminte si ea si-a ales. Si jucarii la fel, are de toate felurile. Ii explic ca subt diferente fizice intre fete si baieti, ca doar nu o sa se ia la tranta cu un baiat, ca nu are nicio sansa din start, dar o invat sa fie increzatoare si sa munceasca daca isi doeste ceva, chiar daca "e de baiat". 



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 august 2019 - 14:11

Nu, nu e o moda, aici e traditionalism , in Romania adica. Dar fata mea vrea sa se joace cu masini si roboti, si estr bulyed la gradinita din cauza asta. Baietii i le iau din mana si o trimit la jucarii de fete, si ea nu intelege de ce ea, daca e fata , nu are voie sa se joace cu orice jucarie doreste?  Nu o opreste nimeni sa se dea cu oja, ne stergem amandoua pe fata cu apa florala, ne dam cu crema pe maini, imi admira mie rokitele, dar ea vrea pantaloni, e o alegere naturala, a avut orice fel de imbracaminte si ea si-a ales. Si jucarii la fel, are de toate felurile. Ii explic ca subt diferente fizice intre fete si baieti, ca doar nu o sa se ia la tranta cu un baiat, ca nu are nicio sansa din start, dar o invat sa fie increzatoare si sa munceasca daca isi doeste ceva, chiar daca "e de baiat". 

Am inteles ce vrei s aspui, insa trebuie sa recunoastem ca e o moda, nu e vorba de traditionalismul romanesc, e vorba de o moda de a creste copii

 fara a face diferenta de sex/gen.



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 august 2019 - 14:19

Eu nu o invat caa baietii si fetele sunt egali ca forta fizica de exemplu, ca nu e adevarat, si oricum stie si ea diferente, observa, dar vreau sa stie ca e la fel de importanta pentru societate ca un baiat. Si ca are aceleasi drepturi. Ca toti oamenii.





Etichetat si cu sexualitate, orientare sexuala, parenting

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -