Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Parinteala neconditionata

parenting neconditionat

204 raspunsuri la acest subiect

mamica11

mamica11

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 10:18

Androix, eu de exemplu spun o singura data  adunati-va gentile din bucatarie. daca nu o fac ei, le adun eu. Dar sincer acum ca ma gandesc imi dau seama ca in General si le aduna singuri imediat ce le amintesc. .

Cu spalatul mainilor cand erau mici o faceam eu cu ei de cate ori intram in casa acum vad ca singuri merg direct in baie. daca uita, le spun. Nu se intampla sa riposteze.

Cu scoala acum am citit ca stau ai tai doar trei ore jumatate, e intradevar foarte putin. Cum li se poate preda asa multa gramatica si sintaxa  in asa putin timp chiar nu imi imaginez nici eu(de ex. la noi la clasa a treia limba greaca este o nebunie efectiv. este atat de greu incat eu una nu cred ca am invatat asemenea notiuni nici in gimnaziu ) insa sincer nu temele acasa nesfarsite sunt solutia nici in acest caz la varsta mica.

In Romania exista asa de multe teme acasa si  pentru ca parintii sunt de acord cu ele si probabil de aceea  le si iese materia. pentru ca scolarii invata mai mult acasa decat la scoala. daca majoriattea parintilor ar refuza temele si concursurile atunci in cativa ani probabil s-ar cauta solutii . ia mergi tu la scoala si spune la o sedinta: nu mai sunt de acord sa il pun cu forta sa scrie la 7 ani doua ore pe zi sa vezi cata lume ar fi de cacord cu tine si cate mame si-ar da ochii peste cap spunand: treaba ta, noi asa vrem . ? Sigur ar fi mult mai multe in a doua categorie.

Editat de mamica11, 17 decembrie 2013 - 10:27 .

• 0

mamica11

mamica11

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 10:46

Despre ideea : toata lumea trebuie sa faca facultate sa va mai spun ceva: am un vecin aici ce are un baiat si o fata. Am observat eu ca la fata i-a pus meditator la engleza, a dat-o la muzica, la balet etc si la baiat nimic. Fotbal doar . Il intreb ; bine mai omule e normal? Raspunsul: el va ingriji afacerea familiei , are nevoie doar de un TEI (asta e o postliceala de 3 ani) pentru asta si va trai bine merci. Si eu ii spun: si daca baiatul e destept si vrea sa faca mia mult? Raspuns: atunci o sa o faca singur fara sa bag eu bani in el. daca o sa intre la facultate  nu o sa ii spun eu :"las-o" bineinteles  dar daca  nu, o sa stie deja meserie pentru ca dupa 15 ani o sa il iau cu mine in service tot timpul.

Cu totul alta gandire decat ceea ce am invatat noi si decat ceea ce umple acum in Romania facultatile cu bani.

Bineinteles ca un medic nu face asta (pentru ca nu are afacere:) sau un avocat, profesor, etc. Consecinta: societatea alcatuita astfel incat in General in familiile celor din clasa de mijloc copiii cam raman in clasa de mijloc iar in familiile intelectualilor copiii cam merg pe facultati . Exista si exceptii dar rarute.

Oricum, la varste mari cam peste tot unde am fost eu sau unde am auzit cum functioneaza treaba daca in familie nu exista un intelectual cel putin dispus la a ajuta in diverse feluri nici copilul nu face cu adevarat fata la cerinte indiferent cat de exceptional a fost la clase mici si indiferent cate probleme, teme si activitati a avut . Undeva pe la 15-16 ani nu mai inainteaza decat pe banii taticului. [:)]

Deci, ce rost a avut conditionarea?

Doar consecintele asupra copilului  raman si amintirea trista .

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 25.392 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 10:49

Androix,dar tu crezi ca un copil de 6-7 ani stie ce este bine pentru viitorul lui?

Eu cred ca se pun prea multe responsabilitazi pe umerii unor copii asa mici.

Asa cum spunea Laura intr-un mesaj ateriorior , calificative de la bine in sus cel putzin,concursuri,olimpiade...si asta incepind de la 6-7 ani...n-am auzit inca de concurusri la clasa pregatitoare...insa intr-o societate unde numarul diplomelor conteaza(si nu calitatea lor),nu m-ar mira.

Da,nu totzi copii trebuie sa aiba un viitor academic,asa cum au spus si Laura si Mihaela...

Editat de andacos, 17 decembrie 2013 - 11:50 .

• 2

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 18.787 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 10:49

[:-)))]  numai eu tot incerc sa-l stric!

Si tu tot asa ii lasi sa-si manifeste desteptaciunea si creativitatea stand dupa bunul plac la tv, pc, tableta, wii, zi tu care e otrava voastra? Si tie iti creste inima in piept ca sunt destepti si creativi si nu trebuie sa te bagi tu sa-i ingradesti cu sarcini inutile? Sa nu uitam despre ce sistem de invatamant vorbim, sa nu uitam ca eu una vorbesc de copii care petrec la scoala 3 ore jumate pe zi! Din care jumatea aia sunt pauzele si timpul irosit cu venitul, plecatul, dat geaca jos, intorsul de la cancelarie etc. Da, deci nu vorbesc de un copil care petrece 6 ore la scoala si invata si cand ajunge acasa da ochii peste cap ca inca mai are teme. Interviul era o baza de plecare in discutie, dar eu ma raportez la realitatea mea nu a domnului din interviu. Oricum pana acum nu a scris nimeni o metoda care sa nu fie nici cicalitoare si nici nu conditioneaza. In afara de impacarea cu realitatea ca unii copii au aplecare spre invatatura si altii nu au nu am remarcat nici o metoda de a determina un copil sa faca ceea ce este bine pentru viitorul lui fara sa-l bat la cap, fara sa il amenint ca ajunge spalator de vase ( chiar daca eu o sa-l iubesc de-o sa-mi iasa ochii din cap indiferent unde l-o duce pe el soarta sa spele vase ).

Androix, stiu perfect in ce sistem de invatamant si in ce realitate sociala ne scaldam noi aici.  [flo2]  Nu vreau sa te superi pe mine, ce am scris acolo era povestit din ce spunea nenea ala in interviu. Teoretic, sunt de acord cu el, practic nu se poate 9din cauza sistemului de invatamant din tara) , sau nu ma duce pe mine capul sa aplic intodeauna.

Eu nu ii amenint si nu ii conditionez pe ai mei cand e vorba de teme. In timpul saptamanii isi fac temele pt a doua zi cu bunica, pt ca la ea stau de la 12 la 17. E o rutina si un program pe care il respecta pt ca il urmeaza zi de zi si stiu ca asta trebuie sa faca : spalat pe maini, mancat, odihna, apoi teme, citit si daca ramane timp pana vin eu, se joaca si se uita putin la desene animte.

In weekend au de obicei teme date de joi pt luni, daca joi nu au terminat cu buni. Le zic ceva de genul "hai sa scrieti acum, ca sa terminati mai repede si sa ne ramana timp de facut altceva". Ei stiu ca temele trebuie facute, chiar daca se mai jelesc si mai mornaie. De cele mai multe ori insa, doar la cititul lecturii obligatorii au de comentat mai mult, la teme nu prea.  Cand protesteaza de obicei le spun ca e ok, daca nu vor, sa nu scrie, dar luni ei se duc la scoala, nu eu si ei vor da ochii cu doamna, ei vor suporta consecintele - (asta e conditionare? incerc sa am un ton calm cand o spun, nu amenint, doar le amintesc) .

Cu celelalte de obicei merge doar cu spus, nu cu amenintat, conditionat. Le spun sa isi ia hainele, sa isi straga lucrurile, sa faca una sau alta si in general le fac. Nu din prima, mai zic si de 2 -3 ori, dar in general e ok. Da, am si momente in care zic "daca gasesc in 2 minute cand vin sa dau cu aspiratorul jucarii pe jos, tot ce gasesc, arunc". Incerc in general sa ii atrag sa faca ce trebuie, prin exemplu personal, prin transformarea intr-un joc a activitatii. Nu imi iese mereu, ajung si eu sa tip, sa amenint ... dar ma straduiesc. 

Eu mai fac o chestie .. imi cer scuze fara retinere de fiecare data cand simt ca nu a fost ok ce am facut (chiar daca am obtinut rezultatul scontat, aka am urlat, s-au executat. Dupa ce trece momentul, imi cer scuze pt urlete si discutam de ce s-a ajuns acolo) .

Eu de multe ori m-am intrebat daca merge stilul de educatie pe care incerc sa il aplic (pe cat am putut fara pedepse, fara amenintari, fara  "eu sunt seful tu ma asculti altfel  eu te-am facut, eu te omor", fara buline si alte de astea)  pentru ca sunt copiii mei asa cum sunt. Sau ei sunt asa cum sunt si noi avem o relatie buna si in societate sunt ok si datorita modului in care am interactionat cu ei. (cu respect si dragoste neconditionata).

• 0

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 10:54

Ar fi interesant de aflat ce varste au copiii celor care pretind ca e copilul persecutat, daca e indemnat sa invete si in ce tara locuiesc.

In Romania, daca iti lasi copilul fara sa ii verifici temele, daca nu este supradotat, ci cu inteligenta normala, va ramane repetent sau va trece clasa cu 5. Deci, exista riscul sa nu poata lua examenul de clasa a IX a. 

Eu chiar nu cunosc persoane care sa fi fost de 5 si sa fi reusit ceva, in afara mafiotilor despre care rasuna presa. Stilul lor de viata, pe mine nu ma intereseaza; nu nivelul asta il doresc pt copilul meu.

• 4

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 26.702 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:00

Depinde mult de ce ofera societatea dupa anii de scoala. De ex. aici in Suedia, femeia de serviciu isi permite sa mearga din salarul ei si al sotului in concediu in tarile calde exact ca un medic sau inginer. Nu ca are acelasi salar, dar isi permite asta pentru ca e suficient. Sigur, nu cand are copii mici si rate in banca, vb de femeia noastra de serviciu care mai are 3 ani pana la pensie, copii mari si nepoti, barbat pensionar. De ce as da-o exemplu negativ fetelor mele? E o meserie ca oricare alta.

Am avut recent mesteri la bucatarie. Tamplarul un om mai in varsta, cu bun simt si vorbaret. Umblat in lume, castiga bani mai mult cred decat un medic (socotind cat l-am platit si cat ii revine pe ora :)). Sincer, de ce sa faca facultate? Facultate fac cei care chiar isi doresc sa practice meseria respectiva, care au talent, carora le place sa invete. Altfel, ce rost are? 

Oricum in societatea romaneasca, asa cum e ea acum, e foarte greu de pus in practica de spune nenea despre scoala, teme, competenta, etc. Parerea mea, bineinteles. 

• 3

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 18.787 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:02

a

Androix,dar tu crezi ca un copil de 6-7 ani stie ce este bine pentru viitorul lui?

Asa cum spunea Laura intr-un mesaj aterior:nor sau calificative de bine in sus cel putzin,connursuri,olimpiade...si asta incepind de la 6-7 ani...n-am auzit inca de concurusri la clasa pregatitoare...ins aintr-o societate und enumarul diplomelor conteaza(si nu claitatea lor),nu m-ar mira.

[:D] sunt concursuri de la 4 ani, de la grupa mijlocie. cu punctaj, cu diplome ...

http://www.edituradi...a/concurs-diana

• 0

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 18.787 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:03

Androix, vreau sa precizez totusi ca ai mei au noroc de o invatatoare care lucreaza mult, intens, cu ei in clasa (stau 4 ore la scoala, nu 3:30) si le da teme putine acasa (putine in comparatie cu ce am auzit la altii).

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 26.702 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:03

Ar fi interesant de aflat ce varste au copiii celor care pretind ca e copilul persecutat, daca e indemnat sa invete si in ce tara locuiesc.

In Romania, daca iti lasi copilul fara sa ii verifici temele, daca nu este supradotat, ci cu inteligenta normala, va ramane repetent sau va trece clasa cu 5. Deci, exista riscul sa nu poata lua examenul de clasa a IX a. 

Eu chiar nu cunosc persoane care sa fi fost de 5 si sa fi reusit ceva, in afara mafiotilor despre care rasuna presa. Stilul lor de viata, pe mine nu ma intereseaza; nu nivelul asta il doresc pt copilul meu.

Cineva mi-a lasat recent un comentariu pe blog, despre o familie de romani din Suedia care au fost amenintati (in sensul ca au venit cei de la social peste ei) ca le vor fi luati copiii. De ce? Pentru ca unul din copii a povestit la scoala ca nu sunt lasati sa se uite cat vor la tv si sa se joace pe computer ci sunt pusi sa faca matematica (neceruta de scoala). Eu n-am intalnit cazuri din astea, e adevarat...

• 0

Androix

Androix

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:09

Asa cum spunea Laura intr-un mesaj aterior:nor sau calificative de bine in sus cel putzin,connursuri,olimpiade...si asta incepind de la 6-7 ani...n-am auzit inca de concurusri la clasa pregatitoare...ins aintr-o societate und enumarul diplomelor conteaza(si nu claitatea lor),nu m-ar mira.

Da,nu totzi copii trebuie sa aiba un viitor academic,asa cum au spus si Laura si Mihaela...

Repet, copilul meu cel mare e in clasa a II-a, e muuuuuult prea devreme sa ma impac cu aceasta concluzie ca nu toti copiii trebuie sa aiba un viitor academic, nu intr-un sistem de invatamant si intr-o tara in care ministrul invatamantului a desfiintat scolile de meserii. (Poate lu' fi-miu i-ar placea sa se faca tamplar sau instalator, da sa dea dracu daca as sti unde sa-l trimit sa invete meseria asta!)

Concret pe copilul meu nu-l apasa responsabilitatile pe care le incriminezi in mesajul tau. Nu a vazut decat un singur concurs in 2 ani de scoala dupa care eu am refuzat sa mai cotizez pentru un concurs particular doar ca sa ma aflu in treaba. Deci nu-l cocosez cu concursuri, olimpiade si alte asemenea, ma straduiesc sa-l invat sa CITEASCA CURSIV! Deci nu vreau luna de pe cer pentru cei 8 ani ai lui, vreau ceva ce poate fi realizat cu succes si fara frustrari si umeri cocosati la varsta asta. Ar trebui sa ridic din umeri si sa zic atata poate mah, lasa ca nu trebuie sa fim toti destepti. Pe bune???

• 3

Etichetat si cu parenting, neconditionat

Intrebari Panica

• Buna ziua

sellagabi
    - Astăzi, 08:24

• Picioruse vinete?

Andre0
    - Ieri, 21:18

• Mănâncă suficient?!

ionela257
    - Ieri, 17:49

• PRIMA SARCINĂ PRIMA MINUNE

muresa18
    - Ieri, 00:34

• Dezvoltare copil 3 ani

andree559
    - nov 25 2020 22:49

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Iarna si bebe

Aura2020
    - Astăzi, 10:17

• Prima sarcina

Mclau23
    - Astăzi, 08:31