Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Parinteala neconditionata

parenting neconditionat

204 raspunsuri la acest subiect

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 18:31

Vivi cat de curand se va ajunge la vuitoane.

 

Eu gandesc asa"copilul desi mic e un om.un om cu simtaminte,trairi,pareri.Un omulet care nu trebuie desconsiderat pe principiul ca e mic.

 

Ci directionat ca sa nu greseasca,Lasat sa vada putin cum e sa ia o decizie gresita si apoi cu blandete aratata calea cea buna.

 

Un lucru e clar:indiferent ce se va intampla  copilul meu va fi copilul meu,indiferent ce va face si ii voi fi alaturi pana cand nu voi mai fi.



#22
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 19:55

[:)]  aaaa ce frumos ai zis cu introducere, cuprins si incheiere!

 

Bufleo, tu n-o sa poti vedea interviul asta oricum, daca treci de minutul 15 sa strigi [:D]  o singura contradictie am cu tine ca si copiii care sunt exact pe dos de cum povestesti tu adica nesiguri pe ei, fara incredere, timizi, linistiti, pot fi la fel de indaratnici si de greu de modelat.

 

Mie imi iese conditionarea pe nas, dar sunt satula de teorie pana in gat. Spuneti-mi voi mie cum colaborezi pasnic cu copilul cand vine vorba de teme, de citit, de scris si el nu vrea? Il lasi sa se dea cu capul de pragul de sus? Cand? Cand se tine cu mana de matura?

Deci hai pe concret, ca asa la teorie [:-@]



#23
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 19:57

Androix, eu si sotul, ii explicam continuu ca e obligatoriu sa invete, daca vrea sa aiba mai multe optiuni ca adult.



#24
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 20:04

Androix, eu si sotul, ii explicam continuu ca e obligatoriu sa invete, daca vrea sa aiba mai multe optiuni ca adult.

nu, asta e conditionare, orice incepe sau e umat de "daca vrei sa" e conditionare.

Si oricum mi-am racit gura degeaba, ca am vorbit si eu indelung tot asa in termenii astia. Deci pana acum a fost ineficient.


Editat de Androix, 16 decembrie 2013 - 20:05 .


#25
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 20:05

Eu ii arat pe cei care cauta in gunoaie,cersetorii...si-i spun uite el n-a vrut sa mearga la gradi.......acum e prematur sa discutam de scoala ar voi aplica ceva asemanator.

 

Cand vine vorba de invatatura...hm...aici e singurul loc unde nu voi accepta rabaturi.

Norocu` meu e ca e extrem de desteapta si invata din zbor(ca ma-sa).Sper doar sa nu semene cu mine ca eu n-am avut rabdare niciodata sa invat si am fost cam superficiala,la unele materii,da` m-am descurcat.

 

Astept si io sa mai treaca inca doi ani sa vedem atunci cum o fi....si dupa promit sa zic metoda mea.Dar tot iubirea mea vesnica va fi copilul.



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 20:13

nu, asta e conditionare, orice incepe sau e umat de "daca vrei sa" e conditionare.

Si oricum mi-am racit gura degeaba, ca am vorbit si eu indelung tot asa in termenii astia. Deci pana acum a fost ineficient.

Androixo,oricum impinsul de la spate,statul in coasta lui,amenintzarile,pedepsele si mai stiu eu ce ai tu prin arsenal(nu stiu daca le ai si pe astea,te rog sa nu ma intzelegi gresit)tzin asa pina prin clasa a 6 a.

 

Apoi nu mai ai succes.

 

Eu nu cred ca daca stai in coasta lui(nu vorbesc d etine ,ci in general),copilul va mai responsabil,mai silitor,mai..mai...

 

Copilul este sau nu este cu inclinatzii spre invatzatura,indiferent ca ne place noua ca parintzi sau nu.

 

Dana



#27
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 20:20

nu, asta e conditionare, orice incepe sau e umat de "daca vrei sa" e conditionare.

Si oricum mi-am racit gura degeaba, ca am vorbit si eu indelung tot asa in termenii astia. Deci pana acum a fost ineficient.

 

Nu gasesc ca e ceva negativ in a conditiona un copil sa invete. In cazuri extrem de rare copiii invata din pura placere.



#28
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 20:23

Bine, am vazut ce sa nu fac, dar ce sa fac? Eu nu sunt asa convinsa ca aplecarea spre invatatura este sau nu este, mi-ar fi frica sa ma resemnez ca atata poate copilul si sa nu mai fac nimic.



#29
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 20:26

Bine, am vazut ce sa nu fac, dar ce sa fac? Eu nu sunt asa convinsa ca aplecarea spre invatatura este sau nu este, mi-ar fi frica sa ma resemnez ca atata poate copilul si sa nu mai fac nimic.

 

Si mie la fel.



#30
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 20:27

Androix, eu insist continuu si il am ca aliat pe sot.





Etichetat si cu parenting, neconditionat

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -