Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Nanne, Elena_R, Anairis! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (24)

gravidute sept2013 oct2013

238 raspunsuri la acest subiect

#51
pastilutza

pastilutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 12:49

Bravo Ella, maine este ziua cea mare, asa ca azi petreceti ziua cat mai relaxant!

Daniela, si eu transpir foarte tare, da.....tind sa ii dau dreptate Minei ca e combinata cu oboseala.

In noptile in care ma ridic din pat de 100 de ori, in loc de 4 ori....atunci sunt si obosita si transpirata rau de tot.

 

intrebare pentru mamici: la voi se intampla sa iasa din pampers treaba mica sau mare a bebelusului? sau poate nu stiu eu cum se pune calumea un pampers :))

 

Nu des, dar uite la aproape o luna a bebelinei s-a intamplat de 3 ori pana acum. 

 

pupici



#52
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 13:05

Ella, tinem pumnii pt maine, cu siguranta va fi o zi foarte frumoasa. Stai calma si in armonie azi, emotiile sunt inerente dar vei avea putere sa treci peste ele. [flo2]

 

Pastilutza, nu e neobisnuit sa iasa chestiunile din pampers. Se poate ca modelul de scutec pe care-l ai sa nu fie tocmai potriv ca si croiala pt conformatia bebelinei. Eu am patit asa la baiat, de pe la 2-3 luni nu i s-au mai potrivit scutecele de la pampers, am luat ceva de la Daipers, parca. Daca se repeta f des te sfatuiesc sa incerci si alte marci de scutece pana-l gasesti pe cel ce se potriveste. 

 

Noi am fost la controlul de 1 luna (ma rog, poimaine are 4 sapt, 1 luna s-ar face pe 7) si raportam castig ponderal de 650 g (ne-am externat cu 3570 si acum are 4220) si s-a lungit cu 4 cm, acum are 56. Asta stiam eu clar, ca i-au ramas mici oarece salopetici. Altfel toate cele sunt ok, are o iritatie pe fata care cica tot eritem de nou nascut e, parte a procesului de adaptare la mediu. Despre urletele si cearta cu tzatza/biberonul a zis dr ca nu prea are ce sa ii faca, au perioade si perioade, daca e lenesa de supt la san sa insist cu lapte muls. E un pic constipata din cauza LP asa ca mi-a recomandat sa ii dau un pic de ceai anticolici de la Humana. Eram un pic stresata dat fiind ca cel mare a fost racit, dar se pare ca donsoara s-a tinut tare si n-a colectat niciun virus. 



#53
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 13:17

Ella: iti tinem pumnii
Daniela: uda fleasca sunt in fiecare dimineata. Schimb tricourile de 2 ori pe noapte pt ca ma apuca frigul asa uda. Nu stiu daca e de la oboseala. Nu am obsevat nici o diferenta.
Azi e ziua Germaniei si e liber tati asa ca a luat-o pe domnisoara la plimbare. 2 ore doar pt mine. Am facut dus si acum ma uit la tv...relaxare bine meritata.

#54
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 14:32

Felicitari Mina pentru Maia, sa creasca mare!

 

Multumesc fetelor, chiar este relaxant, ma ocup de mine [incada] , am apucat sa merg la epilat, deci vorba prietenei mele am o KOJAKA frumoasa.

 

Pana atunci asteptam vesti de la RALUCA cu Stefanut!

 

Pammy, eu iti fac de acum galerie si tie [batetoba]  [batetoba]  [batetoba]



#55
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 15:28

Oare cand trebuie sa trec la urmatorul numar de pampers? Acum folosim inca new born nr 1. Stiu ca e in functie de greutate dar cu 4 kg s-ar incadra si la nr 1 si la nr 2. Nu ii iese nimic din pampers dar cred ca incep sa o stranga la piciorus. Eu nu i-am dat pana acum niciodata cu crema la fundulet. Nu e rosie deloc. O spal cu apa mereu dupa ce face pipi sau caca si o schimb dupa fiecare alaptat. Nu am folosit pana acum servetele umede. Ar trebui totusi sa o dau crema?

#56
gloria1978

gloria1978

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 15:47

Fetelor, felicitari pt bebei tocmai nascuti , sa fie sanatosi si fara probleme. Tin pumnii si pt cele care urmeaza sa nasca.

Eu sunt colega de odisee, voi naste in dec. si am urmatoarea intrebare: voi ce ati folosit ca si tampon dupa nastere? Ca eu stiu de celebrele facute din vata cu tifon, dar am vazut ca au aparut si gata facute, speciale pt per de lehuzie. Plus ca imi spunea o prietena care a nascut in UK ca acolo i s-au dat din cele de la seno-lady, adica de incontinenta, care au intrat si la noi pe piata de curand. Deci, care-i treaba cu alea facute din vata si tifon? De ce sunt preferate? Din motiv ca nu existau alternative, sau cum? Si ...cam cate pachete ati folosit, in medie? sa am idee ce si cum sa pregatesc pt maternitate.

Multumesc mult de raspunsuri!



#57
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 16:25

Fetelor, felicitari pt bebei tocmai nascuti , sa fie sanatosi si fara probleme. Tin pumnii si pt cele care urmeaza sa nasca.

Eu sunt colega de odisee, voi naste in dec. si am urmatoarea intrebare: voi ce ati folosit ca si tampon dupa nastere? Ca eu stiu de celebrele facute din vata cu tifon, dar am vazut ca au aparut si gata facute, speciale pt per de lehuzie. Plus ca imi spunea o prietena care a nascut in UK ca acolo i s-au dat din cele de la seno-lady, adica de incontinenta, care au intrat si la noi pe piata de curand. Deci, care-i treaba cu alea facute din vata si tifon? De ce sunt preferate? Din motiv ca nu existau alternative, sau cum? Si ...cam cate pachete ati folosit, in medie? sa am idee ce si cum sa pregatesc pt maternitate.

Multumesc mult de raspunsuri!

Mie medicul mi-a zis ca cele din comert nu lasa pielea sa respire si exista risc de infectie si doar cu cele din vata si tifon sa vin la spital. Eu zic sa iti intrebi medicul si daca te lasa cu absorbante din comert, le poti folosi



#58
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 16:55

Oare cand trebuie sa trec la urmatorul numar de pampers? Acum folosim inca new born nr 1. Stiu ca e in functie de greutate dar cu 4 kg s-ar incadra si la nr 1 si la nr 2. Nu ii iese nimic din pampers dar cred ca incep sa o stranga la piciorus. Eu nu i-am dat pana acum niciodata cu crema la fundulet. Nu e rosie deloc. O spal cu apa mereu dupa ce face pipi sau caca si o schimb dupa fiecare alaptat. Nu am folosit pana acum servetele umede. Ar trebui totusi sa o dau crema?

Azi am trecut la nr 2 de la Pampers.



#59
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 17:56

Azi am trecut la nr 2 de la Pampers.

si noi de saptamana trecuta, insa mi se par putin mari, asa ca mai stam un pic la nr. 1



#60
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 19:30

Astazi la 12:20 s-a nascut Stefanut. 2850 gr Apgar 10. Nu iesise tot si urla:)))



Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -