Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Nanne, Elena_R, Anairis! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (24)

gravidute sept2013 oct2013

238 raspunsuri la acest subiect

#31
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 12:48

Daniela, good luck sa ajungi peste tot la timp! [pup]

 

Elena, iti spun si tie ce i-am zis si Mexxei, odihneste-te cat poti, bebelina e bine si nu trebuie sa stai cu ochii pe ea tot timpul, mai ales cand doarme, ca nu e butelie [:)]  Daca nu esti linistita, cumparati-va un baby monitor, dar e foarte important sa te odihnesti cat mai mult. De acord cu Daniela, depresia post-natala e parsiva tare, si e intalnita foarte des, spune-i medicului si/sau moasei, sau asistentei pediatre (ce aveti voi pe acolo) daca te simti deprimata. Nici una dintre noi nu e supermum, nici nu trebuie sa avem pretentia sa fim, ci doar sa ne descurcam cum putem, one day at a time. Invatam din mers [pup]

 

Cat despre burta, pai oameni buni, a durat 9 luni sa facem un bebe, 9 luni in care corpul nostru s-a schimbat constant, pai nu are cum sa isi revina cum a fost in asa scurt timp. Ce vedem noi la televizor, vedete care asa si pe dincolo la 2 saptamani dupa nastere, one word: Spanx [batcap] . Adica lenjerie din aia "care tine tot strans". Si luate cate 2-3, una peste alta, si rochita pusa pe deasupra.  Stiti cum se spune, 9 months to gain the baby weight, 9 months to lose the baby weight... no, hai ca nu or fi 9 luni, fiecare slabeste in ritmul ei, dar in nici un caz cateva zile [ups] . Si eu am avut copci " acolo jos", se vindeca pana la urma - catinel catinel o sa ne revenim toate la normal, no worries [flo2]

Corect, si nu e vorba numa de slabit. Ca eu am iesit din maternitate cu 2 kile mai slaba decat atunci cand am ramas gravida, iar pana acum am mai slabit inca 3 dar burta tot burta. Ca 9 luni am tras de muschii aia sa faca loc la bebe, nu s-or drege ca elasticu peste noapte. Deci trebuie sa avem rabdare cu corpul nostru.

(desi daca ma mai ustura incizia de la operatie, cu toate declaratiile de rabdare, s-ar putea sa ma enervez un pic .....  [soricel] ...doar un pic....)



#32
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 13:34

A fost HV si a cantarit cuconita... in 2 saptamani a pus 720 gr, la nici 6 saptamani a ajuns la 4,820kg ... curat gogosica  [il] [il]
  Si da, se pare ca ne pandeste puseul de crestere in lungime... bring it on! [pk] [pk]
 (ma duc si eu sa ma intind langa ea o ora... daca ma lasa piticuta [bib]
 )


Editat de DarkBendis, 02 octombrie 2013 - 13:46 .


#33
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 15:47

Andra, a luat foarte frumos in greutate gogosica, felicitari

 

Referitor la mame, este si a mea la mine, mi-am dat seama ca m-am rastit la ea ca ii curgeau niste picaturi de zoaie pe gresie, de pe un castron care il spala. Saraca mi-a zis ca niciodata nu sunt multumita de ea, m-a durut sufletul rau dupa...Imi pare rau ca a mea mamica pune totul la suflet si nu intelege ca eu sunt hormonata acum...imi pare rau ca si tip la ea, apoi imi pare rau, ca nu a avut o viata usoara si m-a crescut singura si este singura si acum...in loc sa ne bucuram ca vine bebe, ne certam....Iar prin gandurile mele pline de hormoni ma mai gandesc ca o s aimi pare rau cand nu o sa mai fie langa mine...



#34
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 18:28

Andra, ce frumos a luat in greutate, bravo, bravo! 

 

si eu merg maine cu Maia la controlul de o luna, sa vedem cum a evoluat. 



#35
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 18:59

Sa ma laud si eu... a mea a pus intr-o sapt. 440 grame. S-a uluit moasa. Are acum 4040 grame. E dolofanica.

#36
pamy_ggg

pamy_ggg

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 19:36

Buna mamici si burtici,intru si eu dupa o mie de ani..sambata nastem,gata,bebelusa e deja mare,are 3800,dupa ultima eco de luni,dr m-a asigurat ca rezista pana pe 5,cand o sa fac fix 39 de sapt.Ella,tu ce faci,parca avem acelasi dpn.cred ca suntem cam ultimele de aici la nascut?

#37
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 20:05

Corect, si nu e vorba numa de slabit. Ca eu am iesit din maternitate cu 2 kile mai slaba decat atunci cand am ramas gravida, iar pana acum am mai slabit inca 3 dar burta tot burta. Ca 9 luni am tras de muschii aia sa faca loc la bebe, nu s-or drege ca elasticu peste noapte. Deci trebuie sa avem rabdare cu corpul nostru.

(desi daca ma mai ustura incizia de la operatie, cu toate declaratiile de rabdare, s-ar putea sa ma enervez un pic .....  [soricel] ...doar un pic....)

Eu ce sa mai zic de burta mea dubla? [:-)))] A disparut mare parte din ea, dar daca ies fara gemeni ma intreaba lumea daca astept bebe. Burta mea inca arata ca una insarcinata,  cum eram eu pe la 4 luni.

 

Merci, Andra, pt urare! Am facut pe Schummacher si am ajuns la timp peste tot pt ca de dimineata mi-am tot ajustat programul in asa fel incat sa pot pleca la timp de acasa. Am mai reusit si performanta sa ajung la drogherie sa imi iau calciu si magneziu , pastile efervescente (recomandate atat de ginecolog, cat si de sora mea pt ca am niste carcei ff durerosi la ambele picioare si ma deranjeaza ff tare si cand ma plimb cu caruciorul). Daca tot am ajuns la drogherie, am intrat rapid si la magazinul de langa (cu hainute pt pitici/primisem pont prin sms de la o tipa din clubul de gimnastica) si am cumparat 1 pijama, 6 tricouri in diferite marimi si 4 bodyuri - toate la 19 euro doar...



#38
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 20:08

Sa ma laud si eu... a mea a pus intr-o sapt. 440 grame. S-a uluit moasa. Are acum 4040 grame. E dolofanica.

Patrick al meu a pus cam 500g in ultima saptamana. A ajuns la 4300g. Edward are in jur de 4150g.



#39
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 20:23

Buna mamici si burtici,intru si eu dupa o mie de ani..sambata nastem,gata,bebelusa e deja mare,are 3800,dupa ultima eco de luni,dr m-a asigurat ca rezista pana pe 5,cand o sa fac fix 39 de sapt.Ella,tu ce faci,parca avem acelasi dpn.cred ca suntem cam ultimele de aici la nascut?

Buna Pammy, nu suntem ultimele...pe 4 suntem programati si noi. Doamne ajuta sa fie bine.



#40
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 20:57

maine e ziua cea mare, nu stiu ora...

Doamne ajuta!





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -