Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Nanne, Elena_R, Anairis! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (24)

gravidute sept2013 oct2013

238 raspunsuri la acest subiect

#231
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 10:22

Daniela, esti pentru mine un erou... eu abia fac fata cu una mare si unul mic...

 

Stefanut a mancat si dormit bine asta noapte, cate 4 respectiv 3 ore somn, supt cam 20 minute, insa de dimineata suge la ora si nu pREA A REUSIT SA DOARMA.... 



#232
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 11:56

Arnnia: bebele tau face caca? Bilirubina ( cea care da icterul) se elimuna prin scaun. Si a mea a avut icter si am tinut-o la geam si intr-un final i-a trecut. Dar daca e din ce in ce mai galben si somnolent trebuie sa te duci la doctor.
Azi noapte de la ora 3.30 nu mai avem somn. Ochii mari, chef de leganat...deci sunt zombi azi. Vad ca afara ploua..deci nici la plimbare nu imi vine sa ies desi moasa ne-a zis sa iesim si pe ploaie..caruciorul acoperit cu protectia de ploaie. Dar pe.mine cine ma acopera? Voi ii scoateti chiar in fiecare zi afara?

Editat de alinabold, 11 octombrie 2013 - 11:57 .


#233
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 12:12

Neata si de la mine,

Azi bebe a implinit o saptamana de viata!

A venit si preotul de mi-a facut molifta

Si eu ii dau completare noaptea cand urla si nu ma inteleg cu el, bea cam 30-60 ml dupa 2 sani

Referitor la pozitia de dormit al lui bebe, noi il culcam in suportul de dormit intr-o parte https://comenzi.farm..._5670-p10025851

 

Pediatra ne-a spus sa nu il culcam pe spate sau pe burta nesupravegheat

 

In rest ma lupt cu constipatia....



#234
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 12:25

Arnnia: bebele tau face caca? Bilirubina ( cea care da icterul) se elimuna prin scaun. Si a mea a avut icter si am tinut-o la geam si intr-un final i-a trecut. Dar daca e din ce in ce mai galben si somnolent trebuie sa te duci la doctor.
Azi noapte de la ora 3.30 nu mai avem somn. Ochii mari, chef de leganat...deci sunt zombi azi. Vad ca afara ploua..deci nici la plimbare nu imi vine sa ies desi moasa ne-a zis sa iesim si pe ploaie..caruciorul acoperit cu protectia de ploaie. Dar pe.mine cine ma acopera? Voi ii scoateti chiar in fiecare zi afara?

 

Eu abia astept sa vina pediatra marti sa ne dea ok-ul sa iesim afara! 



#235
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 13:24

Alina, bebe face caca- cam de 3 ori pe zi, deci e bine din punctul asta de vedere. 

Azi i-am dat sa suga de la 9-la 10.30 (2 sani) apoi iar de pe la 12..si dupa 2 sani - 30 LP-  la ora 1.30 i-am mai dat inca 30LP, ca era foarte agitat. 

Alina,-eu zic ca ar fi bine sa iesi afara chit ca ploua un pic - sau astepti pana se linisteste ploaia -15 minute de aer curat e perfect pt bebe. Ce-as iesi si eu, dar acum ma duc sa dorm un pic ca in sfarsit doarme si bebele meu.

Deci Raluca  sunt in aceiasi ipostaza ca tine - ca bebe sa se linisteasca si  sa se sature - trebuie sa-i dau 2 sani si cam 60ml.

O sa fac azi proba mulsului - sa vedem cat am in 2 sani - am inteles ca bebe trage cam 60 la suta....


Editat de arnnia_a, 11 octombrie 2013 - 13:25 .


#236
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 14:05

Alina, eu nu o scot chiar in fiecare zi. Oricum pe ceata, ploaie si ninsoare nu. Teoretic merge iesit la plimbare si pe ploaie, practic insa, cel putin aici, ploaia e insotita de vant mai totdeauna si nu e deloc placut. 

Si-a mea a avut program artistic azi noapte. Dupa baita de la 8 aseara a dormit ca un ingeras vreo ora (ceea ce mi-a dat timp sa pregatesc cina pt baiat si sa mancam pe fuga) dupa care s-a pus pe urlat frate. Cand ziceam c-am linistit-o, si-o lasam in patut, incepea iar. Or fi fost si ceva colicei, ca uneori se strangea de butica. A mancat iar pe la 11, a mai prestat urlete si agitatie pana la 12, moment in care m-au lasat nervii si m-am intins in pat cu ea in brate si nu stiu prin ce minune ea a tacut si eu am adormit blana, m-am trezit o ora mai tarziu in exact aceeasi pozitie. Dupa care a mancat iar pe la 1, pe la 3, fiecare fiind o repriza de cate o ora, iar pe la 6.... Si nu pot sa zic ca azi e cine stie ce traznita de oboseala. 

Ma streseaza ca are in continuare un comportament cam ciudat la masa. Lasa ca se cearta cu sanul si suge f rar, dar si la biberon...se apuca de supt cu convingere de zici ca e rupta de foame, dupa nici 30 ml incepe sa urle. Si uite asa decurg mesele, cu reprize succesive de supt-urlat-linistit (si aici vorbim de plimbat, cantat, leganat, etc)-si de la capat. Problema e ca se manifesta ca si cum i-ar fi foame (cauta cu gurita, suge pumnisorii) dar uneori cand ii bag biberonul urla cu el in gura....Mesele dureaza chiar si o ora, in cazuri nefericite mai mult, de am impresia ca pana termina o masa o apuca foamea pt urmatoarea....offf.

Noaptea de regula e mai ok, ca fiind molesita de somn reusesc chiar s-o pun la san fara sa se isterizeze, dar nici asta nu-mi iese tot timpul.

Pe 16 m-am programat la o consultatie la pediatru lui Matei, sa vad ea ce zic de asa un circ. 

 

Ella, pt constipatie ai incercat o lingurita e miere dimineata pe stomacul gol, urmata de un pahar de apa rece? Sau ceai cald cu miere, tot asa, pe stomacul gol. 



#237
nicopic

nicopic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 388 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 15:15

Buna dragi mamici,

 

Pe 1 oct, s-a nascut micuta mea, Ana, cu 2,7 kg; este relativ cumintica, doarme mult si papa doar lm; doar ca fiind productia f mare, nu reuseste sa-mi goleasca sanii, mai mult ii starneste..asa ca am ales metoda mulsului si dat lapticul la biberon; ca si cantitate ea bea cam 60-90 ml la o masa (restul la pungute la congelator)

La capitolul greutate, cred ca a pus ceva intr-o sapt de cand suntem acasa, caci a facut falcute; vedem sapt viitoare cand ajungem la pediatru...Afara abia am inceput sa o scot, sper sa reusesc zilnic (doar ca trebuie sa ma ajute cineva cu carutul la coboratul scarilor; avand a 2-a ceza, nu ma incumet sa-l ridic pe sus..)

Ella si eu tot suport d-asta folosesc la dormit; e f ok; ii schimb pozitia dupa fiecare masa/schimbat..

Ref la alimentatia noastra, ati mancat fructe/legume crude? mie mi-e cam teama si le-am mancat doar fierte/coapte. Tare ma mai abtin de la merele rosii sau struguri (am un apetit mai ceva ca-n sarcina, bine..si consumul este mare...)

Cam asta despre noi; va [pup]


Editat de nicopic, 11 octombrie 2013 - 15:17 .


#238
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 15:32

Neata si de la mine,

Azi bebe a implinit o saptamana de viata!

A venit si preotul de mi-a facut molifta

Si eu ii dau completare noaptea cand urla si nu ma inteleg cu el, bea cam 30-60 ml dupa 2 sani

Referitor la pozitia de dormit al lui bebe, noi il culcam in suportul de dormit intr-o parte https://comenzi.farm..._5670-p10025851

 

Pediatra ne-a spus sa nu il culcam pe spate sau pe burta nesupravegheat

 

In rest ma lupt cu constipatia....

Ce ciudat sfatul pediatrei, Ela! Daca tot il culci intr-o parte, ai grija sa nu il pui doar pe aceeasi parte! [pup] Asta pt a preveni aplatizarea capsorului, care e inca moale tare. Asta e mai bine sa previi decat sa corectezi pe urma .

 

Mina, pai singura solutie ce o am eu miercurea e sa pun strumfii in scoici in masina, sa o las pe Alma sa coboare la teatru singura si eu sa conduc inapoi. Acelasi procedeu cand recuperez d-ra.

 

De la atata ridicat (2 pui simultan din tarc, fiecare cu cate o mana), mi-am cam deranjat tendoanele de la mana dreapta...Momentan nu pot ridica nimic cu ea , asa de rau ma doare. Am inventat un nou sistem de transport bebelusi infometati la san [:)] :ii iau pe rand, pe primul il pun temporar in balansoar, pe masuta de langa fotoliu, pe al 2-lea il pun in fotoliu si asez perna de alaptat in asa fel incat sa nu se poata rostogoli, eu ma asez pe jumate de fotoliu cu primul pisoi (recuperat din balansoar), imi trag perna de alaptat peste picioare, pun puiul din brate la san, proteja de perna, miscarea urmatoare fiind ridicatul puiului nr 2 din fotoliu si mufarea la celalat san dupa ce ma asez mai comfortabil in fotoliu cu tot cu ei si perna in brate.



#239
SeptOct2013

SeptOct2013

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 15:53

Va invit la capitolul 25!





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -