Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Nanne, Elena_R, Anairis! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (24)

gravidute sept2013 oct2013

238 raspunsuri la acest subiect

#41
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 21:17

Alina, minunat! Bravo pentru gogosica ta! Foarte frumos a pus in greutate!! [flo2]

 

Pammy, bine ai revenit! [pup]

 

Raluca, [majoreta] [majoreta] [majoreta] [majoreta]

 

Daniela, faine cumparaturi. Si eu am achizitionat (online) inca o tura de cadouri pentru copii, lenjerie si incaltaminte, si mi-a venit si salteaua pentru patutul cuconitei. Acum trebuie doar sa asamblam tot, sa il aranjam, si sa speram ca o sa-i placa domnisoarei [batcap]  Azi mi-a facut o surpriza placuta si Mister, a venit acasa cu un bilet de la invatatoare in care era laudat ce bine a stiut sa citeasca o carticica. Nu e rau deloc pentru un piticut de nici 5 ani care a inceput scoala de nici 2 luni! [il] [il]



#42
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 21:52

Multumesc mult de tot fetelor pt incurajari! Sunt sigura ca e la fel sau si mai greu pt alte mamici, nu sunt singura nici ultima.. Observ ca ma apuca crizele de plans involuntar mai ales cand sunt super obosita. Azi dupa un somn de 1.5 h para nu mai era asa gri situatia.. Dar abia astept sa treaca perioada asta de acomodare si sa ma simt si eu mai bine si mai capabila sa am grija de piticuta.

Andra felicitari lui Mister pt succesul la scoala! Sa o tina tot asa

Mina, greu si pt tine cu programul nebun mai ales daca Matei a fost bolnavior.. Sper ca se simte mai bine acuma..

Daniela, serios, toata stima pt perseverenta si atitudinea pozitiva de care dai dovada! Sper sa ma inspir si eu si sa imi iasa gargaunii din cap..

Ella, stiu ca e nasol cu hormonii, dar te inteleg cum te simti fata de mama ta. Vorba ta, ai grija ce spui acuma ca sa nu iti para rau.. E bine macar ca e acolo pt tine si te ajuta cum poate. Este un lucru mare crede-ma! Ai grija de tine!

Raluca, succes maine!! Tin pumnii!!

#43
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 23:02

maine e ziua cea mare, nu stiu ora...

Doamne ajuta!

 

Raluca, Doamne ajuta! tin pumnii

 

Andra, la 5 ani stie sa citeasca? wow, e super

 

Elena, multam de ganduri!



#44
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 23:12

Ela, aici copiii incep scoala cam pe la 4.5-.5 ani, si invata literele si sunetele de la inceput, in general prin cantecele. Deja le-au invatat pe majoritatea, si au inceput sa citeasca carticele cu propozitii gen "Dad naps" "Tim sits" "It is a tin" "Dad is mad" (ca Tim l-a trezit din somn) si asa mai departe.  Cuvinte scurte si simple [:)] De asemenea, invata sa le scrie, invata cifrele, ce reprezinta dar si sa le scrie, catinel-catinel, cate un pic din toate in fiecare saptamana.



#45
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 01:04

Ela, aici copiii incep scoala cam pe la 4.5-.5 ani, si invata literele si sunetele de la inceput, in general prin cantecele. Deja le-au invatat pe majoritatea, si au inceput sa citeasca carticele cu propozitii gen "Dad naps" "Tim sits" "It is a tin" "Dad is mad" (ca Tim l-a trezit din somn) si asa mai departe.  Cuvinte scurte si simple [:)] De asemenea, invata sa le scrie, invata cifrele, ce reprezinta dar si sa le scrie, catinel-catinel, cate un pic din toate in fiecare saptamana.

Exact asa se face si in Olanda. Si aici de la 4 ani.



#46
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 08:25

Daniela: ce recupereaza gemenasii tai. Sunt mancaciosi si mami are laptic bun. Bravo!
Elena : si eu am avut o minidepresie, nu a tinut decat 2 zile. Plangeam non stop si fara motiv. Apoi am observat ca o agit pe domnisoara si mi-am impus sa fiu mai tare. Pe mine ma calmeaza sotul..are ceva puteri magice. Si moasa a fost de ajutor si mi-am mai chemat o prietena cu care pot sa vorbesc orice. Si acum sunt ft ok. La mine asa trece..trebuie sa comunic cu lumea.

Pe piticuta mea baia si plimbatul afara o energizeaza nu o adoarme. Asa ca facem baita pe la 17 si apoi poate sa stea treaza pana la 20. In apa zici ca e peste..ar sta acolo mereu. Cand o scoatem craune un pic. Abia astept sa facem cursurile de inot pt bebelusi. O sa ii placa la maxim.

#47
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 08:28

Sa va fie de bine cumparaturile, Daniela si Andra. 

 

Raluca, Pamy, tinem pumnii!  [dan]  [dan]  [dan]  [dan]  [dan]  [dan] si facem galerie in stil propriu, ca iar nu dau de motate ;)

 

Azi am o zi mai agitata, ca tre sa ajung si la controlul de o luna si sa iau si baiatul de la scoala, da ne descurcam noi.

 

Zi frumoasa va doresc.



#48
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 08:51

Fetelor ce alaptati, am o mica intrebare: si voi transpirati noaptea? Eu reusesc performanta de a uda patul leoarca + pe mine toata din cap panan-n picioare. La mine dusul de dimineata e abaolut obligatoriu, cu sau fara bebei urlatori..Tot zilnic trebuie sa spal hainele de pat.



#49
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 08:55

Daniela, e din cauza oboselii, eu am observat ca in noptile in care apuc sa mai si dorm macar 4 ore parca nu mai transpir asa. Bine, de 2-3 nopti nu mai am problema asta ca s-a facut foarte frig :))



#50
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 11:42

RALUCA, te astept cu vesti bune!!!! Hai Stefanut scoate nasucul afara, chiar daca e frig, la mami in brate e tare bine!!!!!!

 

 

Deocamdata sunt linistita, nu stiu cand ma vor lua emotiile mari, probabil diseara sau maine inainte de cezariana. Am primit multe telefoane de incurajare si ganduri bune si multe cadouri atat pt bebe dar si pt mamica in devenire!!!! iar tati vine mai devreme azi acasa sa stea cu mine....deci o zi frumoasa, iar maine va fi si mai frumoasa


Editat de ela_ella2003, 03 octombrie 2013 - 11:43 .




Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -