Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Mina! Felicitari Miralexia&Pastilutza! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (21)

gravidute sept2013 oct2013

246 raspunsuri la acest subiect

#31
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 12:56

Felicitari Mina, Pastilutza&comp !

 

Am reusit pana la urma, cu mari eforturi, sa ma loghez de acasa. Sa vedem cat tine minunea.

 

Mermaid e bine, la ultima echografie eram mai mica decat graficul, cu doar 4 zile din fericire, dar ca si greutate in jur de 2,500 gr, ceea ce inseamna ca la 36s6z statea mai bine decat fratello la aceeasi varsta. In schimb impinge cu capul in col de ma ghemuiesc de durere si imi serveste niste voleuri de Hagi de imi vine sa tip. Picioare din gat, subtirica, toate la locul lor.  

 

Mananc in nestire, pana mi se face rau, nu iert nimic. Nu am mai experimentat bulimia pana acum, dar banuiesc, asa arata. In schimb dorm extrem de rau noaptea, ma dor soldurile si intepenesc. Nu stiu ce sa mai fac ...

 

Sa stiti ca mitul urban cu frunzele de zmeur a functionat la mine. Imi era teama sa nu ma lase olandezii sa intru in sapt. 41, asa ca am pompat pastilutze si ... a mers. Si hatza-hatza a ajutat, stiam ca dupa o sa fie cam pauza de doime in domeniu asa ca nu ne-am abtinut.

 

In alta ordine de idei, hubby is ... back. Initial ne vorbisem sa fie temporar pana se naste fata, apoi lucrurile ne-au ajuns din urma si totul pare in ordine. Sa vedem cat o sa tina minunea.

 

Am senzatia ca saptamana viitoare cam e timpul, Mathias a spus si el la fel, si se cam pricepe la pronosticuri. Oricum vorbim despre 37+, asa ca nu e nici o grija ca vom avea retard de crestere.



#32
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 13:10

Virgo-imi sunt așa familiaare toate durerile de care povestești...eu de azi intru oficial in sapt 39 așa ca m-as bucura sa se termine sarcina cât mai curând si așa vad printesa. Nu mai ai nici tu mult.

Cred ca noi 2 am fost colege de odisee acum câțiva ani, așa e?



#33
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 13:17

Virgo, draga mea, ma bucur nespus ca ai reaparut in club!!! [roscatavant]

Ma bucur foarte mult si ca lucrurile s-au rearanjat de la sine in viata ta! [flo2] [flo2] [flo2]

Inca un copil reprezinta responsabilitati in plus si o noua sarcina poate creea temporar tensiuni (partial determinate de hormonii in surplus)...Sper din suflet pentru tine sa ramana totul pe un fagas normal si sa te simti cea mai fericita femeie si mamica dupa ce apare Mermaid pe lumea asta.! [flo2] [flo2] [flo2]  Ma vad nevoita sa-ti trimit doar flori virtuale ca vad ca nu gasesc emoticonul cu pupicul [:)]  in graba mea de a scrie.

 

Fetelor, iertati-mi literele lipsa de la mesajele anterioare de azi, dar scriam cu Edward la un san...deci doar cu mana dreapta. Nu mai editez nimic ca n-am timp.

 

Azi am pompat ceva laptic si pisoii au papat deja amandoi de 2 ori de la san de la ora 8 incoace..il aud pe Edward ca se trezeste iar (au si sunete diferite...plang diferit, mormaie diferit [:-)))] ), asa ca fug la el. Ziua am lapte, simt dimineata cum imi da laptele din sani pe dinafara...doar seara/noaptea ii simt usori si cu rezervele golite.


Editat de danyce, 08 septembrie 2013 - 13:19 .


#34
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 16:35

Virgo ma bucur ca lucrurile se aranjeaza

Roxana. intri si tu pe ultima suta de metrii

Danyce:  tu cand te mulgi? dupe ce sug copii? Ca daca tu zici ca nu mai ai asa mult laptic in sani eu nu prea inteleg de unde mai scoti si la muls. Eu stiu ca la un moment dat secretia lactata se adapreaza la nevoile bebelusului( sau bebelusilor) si nu se mai produce in exces.

 

Eu azi am facut treaba prin curte, am strans tot ce se uscase, am carat cu roaba..doar doar s-o intampla ceva. Se uitau vecinii la mine ca la urs..cu roaba si cu ditamai burta.

Ceai din frunze de zmeur beau inca din saptamana 34, de sex nu duc deloc lipsa dar se pare ca pana acum nu a avut nici un efect. Uleiuri care duc la diaree nu as incerca( gen ulei de castor, etc). Nu ma dau in vant dupa mancarurile foarte picante dar o sa incerc.  De spalat covoare..hmm..le-a spalat sotul cu un aspirator din ala special cu apa si spuma.  Sotul tot imi zice ca e nemtoaica si ca daca ea are termen stabilit pe 11 sept ( atunci fac 40 de saptamani) nu o sa vina nici mai devreme nici mai tarziu, tipic nemtesc, la ora fixa. 



#35
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 16:56

Inseamna ca nu mai mult Alina, dupa semnatura 2 zile si ne pregatim sa scoate majoretele. Mi-a placut cum ai povestit...

#36
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 17:17

Virgo, welcome back! Ma bucur ca se aseaza lucrurile la voi, sa mearga din bine in tot mai bine [flo2] [flo2] [flo2]  Inca un pic si o sa o cunoasteti pe mica Sirena [pup] Cred ca Mathias abia asteapta sa vina surioara!

 

Alina, o fi stiind sotul ceva si el :) Oricum, nu mai e mult deloc la voi, o sa vina micuta in cateva zile! [pup] Imi imaginez mutrele vecinilor cand tu plimbai roaba prin curte he-he!



#37
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 17:25

Miralexia, zic si eu ca Daniela, lasa amarului proba suptului, ca numa' te face sa iti faci griji. Cantareste copilul o data sau cel mult de doua ori pe saptamana, pe acelasi cantar, fara hainute si scutec. Ajunge atat. Nu are rost sa cantaresti/cantariti copilul inainte si dupa fiecare masa, uneori va manca mai mult, uneori mai putin, la fel ca noi - dupa cum ne e foame, dupa cum ne e pofta. Uneori cantarirea va fi dupa un pipi sau kk ... deci grame in minus... cu stomacelul plin sau gol... chiar nu are rost sa devenim obsedate de cantar. Eu de aia recomand, nici macar nu e bine sa-l aveti in casa - ca tentatia e prea mare si ... ajungeti sa va stresati prea tare. La noi vine saptamanal health visitor la cantarit, iar dupa vaccinul de la 8 saptamani voi merge eu lunar la cabinet.

 

Atata timp cat bebe face caca, face pipi si pune constant in greutate (in medie 20-25 gr/zi, cantarirea fiind facuta saptamanal), e sanatos, vioi, alert, si creste pe linia percentilelor lui/ei, nu aveti de ce sa va ingrijorati. Inca o treaba, bebelusii care mananca exclusiv lapte de la mami vor fi mereu mai "usurei" decat cei care mananca formula sau mixt, si it's OK! Important e sa puna constant in greutate, fiecare in ritmul lui (deci nu va comparati copilul cu cel al vecinei, sau a prietenei, toti suntem diferiti si ne dezvoltam in ritmul nostru)



#38
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 17:37

Mina, ma bucur ca te simti mult mai bine si te restabilesti repede. Asa am fost si eu, la scurt timp dupa operatie tropaiam prin zona. Sa ne spui cum a reactionat Matei cand si-a vazut surioara [pup]

 

Elena, no worries, o sa iti dai seama cand se rupe apa. Asa e cum spune Daniela, daca va fi doar fisura de membrane, deci nu "cascada Niagara" , vei stii ca nu e "treaba mica" deoarece nu vei putea sa "te tii". Daca va fi "cascada Niagara"... o sa fie evident ce s-a intamplat [:)]  Dar nici o grija, sigur o sa stii cand e momentul de mers la spital, contractiile sunt cam... dureroase [smulgpar] [fri] , nu ai cum sa le confunzi cu altceva [ups]

 

Arnnia, scurgerea transparenta poate fi leucoree (care e mai abundenta in sarcina), dar e posibil sa fie si parti din dop (daca arata ca niste  - scuzati de expresie - muci). If in doubt, check it out (adica intreaba medicul) [:)]  [pup]

 

Nanne, de acord cu ce ai scris in legatura cu alaptatul in public [pup]



#39
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 17:40

Daniela, pompeaza ziua, si noaptea pune strumfii la san   - stiu ca e mai greu, dar din ce spun health visitors aici, cel mai bine pun bebeii in greutate noaptea, si e important la varsta asta sa manance de 2-3 ori si noaptea (daca le dai noaptea din proviziile mulse, sau le da tati, cu biberonul, sanul primeste mesajul ca nu e nevoie sa produca noaptea... si deci nu va produce)



#40
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 20:29

Virgo ma bucur ca lucrurile se aranjeaza

Roxana. intri si tu pe ultima suta de metrii

Danyce:  tu cand te mulgi? dupe ce sug copii? Ca daca tu zici ca nu mai ai asa mult laptic in sani eu nu prea inteleg de unde mai scoti si la muls. Eu stiu ca la un moment dat secretia lactata se adapreaza la nevoile bebelusului( sau bebelusilor) si nu se mai produce in exces.

 

Eu azi am facut treaba prin curte, am strans tot ce se uscase, am carat cu roaba..doar doar s-o intampla ceva. Se uitau vecinii la mine ca la urs..cu roaba si cu ditamai burta.

Ceai din frunze de zmeur beau inca din saptamana 34, de sex nu duc deloc lipsa dar se pare ca pana acum nu a avut nici un efect. Uleiuri care duc la diaree nu as incerca( gen ulei de castor, etc). Nu ma dau in vant dupa mancarurile foarte picante dar o sa incerc.  De spalat covoare..hmm..le-a spalat sotul cu un aspirator din ala special cu apa si spuma.  Sotul tot imi zice ca e nemtoaica si ca daca ea are termen stabilit pe 11 sept ( atunci fac 40 de saptamani) nu o sa vina nici mai devreme nici mai tarziu, tipic nemtesc, la ora fixa. 

Dupa ce papa copiii ma mulg. Dimineata am si150ml, seara ff putin.





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -