Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Mina! Felicitari Miralexia&Pastilutza! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (21)

gravidute sept2013 oct2013

246 raspunsuri la acest subiect

#21
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 08:24

Neata :)

 

Felicitari MIralexia, bine ai venit Maria   [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Felcitari Mina, bine ai venit Maia [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Sa aveti o viata usoara ca un fulg sa radeti, zambiti, sa va bucurati si sa aveti mult noroc si sanatate.

 

si la multi ani ambelor fete de Sf. Maria.  [flor]  [flor]  [flor]

Elena si eu am aceiasi intrebare..daca nu ma prind cand mi se rupe apa [fri] acum parca am niste scurgeri semitransparente gelatinoase - dar nu rozalii - eu ma gandesc ca o fi normal...

Roxana si eu sunt cu dl. col semideschis  si moale- dar sper sa mai stam pana dupa 23-24 sept-poate si mai mult.

 

 

Alina[fiesta] ce m-am amuzat cu metodele gasite de tine de inducere a travaliului :)))) Andra, mai adauga una pe lista (mi-a zis-o mama ca a patit-o cu mine) - calcat perdele :)))))) [sap]

Simona, Ella - mai usor cu trebaluitul - mai ales cu zacusca, ia fiti cuminti!! Si eu ieri am avut invitati, si in afara sa fac o supa si o salata beouf (stat pe scaun) nu m-am deranjat - chit ca acum e in bucatarie haos - il las pe sot sa termine si mai finesez pe unde trebe (cand nu ma vede).

 

Daniela, imi pare rau ca nu ai primit pasteilele alea la timp, poate mai bine ii spuneai mamei tale sa ti le trimita. Sa vina lapticu si fara ele!

 

M-am interesat si eu mai ult, bineinteles si cu ajutorul vostru si o sa raman pe Medela, mai ales ca am cumparat deja si biberoane si tetine (de orice eventualitate). multumesc pentru sfaturi  [flo2]

 

va pup


Editat de arnnia_a, 08 septembrie 2013 - 08:27 .


#22
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 08:33


Pt alaptat in public, am primit de la o prietena acoperitoare din asta. Are o sarma la deschizatura de sus ca sa vezi pe bebe pe acolo. Nu stiu cat de comoda o sa fie dar eu sunt cam pudica asa ca o sa o folosesc
http://www.bebeaulai...covers/fontaine

 

 E ca un sort de bucatarie, nu? [batcap] e utila ca si eu sunt pudica, dar ma asteptam sa se inventeze ceva  mai ingenios :D. poop



#23
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 08:56

Lăsați corturile pentru alaptat! Si eu sunt pudica, insa cand vine bebe si, mai ales, e vorba de masa lui, nu va mai ganditi la sâni ca la sex, ci la masa sănătoasă. Deci nu-i loc de pudibonderie la mijloc. E bine sa aveti o esarfa, eventual, dar eu cort pe mine nu pun si n-am vazut nici la prietenele mele, iar unele au alaptat pana la doi ani si nu-s chiar dezinvolte din fire. [flo]



#24
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 10:16

salutare, doamnelor!

Nu am mai revenit aseara ca s-a descarcat telefonul.

Noi suntem bine, Maia e o cumintica si nu prea le urla. Stie sa suga insa nu prea are ce ca la mine doar cateva picaturi de colostru au venit. Insa cu concursul doamnelor asistente o pun la san de cate ori doreste si doar daca e nevoie i se da un pic de formula, ca nici flamanda nu poate s-o tina. Azi noapte am fost perseverenta si, cu toata oboseala, am cerut sa mi o aduca de fiecare data cand s a trezit.
Acum mie mi s au scos toate sondele, drenurile, etc, am ramas doar cu branula pt calmante. Mi am facut si prima plimbare prin sectie si de acum incolo ondicatiilemmedicilor sunt sa ma misc cat se poate mai mult.
Operatia nu doare f rau (insa primesc calmante) ceea ce e mai neplacut e senzatia ca imi pleaca burta cu tot ce e in ea si ma dor destul de rau muschii. Am inteles de la dr ca stau destul de prost cu tonusul muscular si de aceea se intampla asta. Dar o sa treaca toate.
Revin si ma laud inca o data ca a fost tare bine ca am acceptat anestrzia peridurala, recuperarea e mult mai rapida dar am parte si de o echipa de medici si asistente de toata isprava si are si asta mare importanta.
Acum astept sa imi aduca fata de finitv in camera si sa chem familia sa ne vedem in grup complet. Abia astept sa vad cum va reactiona Matei, el a vazut fata si ieri inainte sa ies eu din sala dar eu inca nu i am vazut impreuna.

No, va pup si incerc sa dorm un pic.

#25
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 10:16

Mamici care deja alaptati, vreau sa ma laud cu faptul ca astazi fetita mea a papat la o masa 100 g  [batcap] am facut proba suptului. A papat de la san 60 g in 30 de min, dupa care am cantarit-o. A mai cerut apoi de papa si i-am dat laptic muls de la san in biberon si a mai luat 40 de g. Insa, de cand am iesit din spital de 2 zile a ramas la aceeasi greutate ca la externare 2880 g - parerea sotului e ca cine stie cum a fost cantarita la spital... Cea mica mananca si doarme la aprox 3 ore, dupa masa doarme linistita asa ca nu stiu daca sa ma panichez sau nu. Poate ca se satura dar nu asimileaza bine laptele meu astfel incat sa creasca in greutate. Insa noi toti din jurul ei observam deja ca s-a rotunjit.

Cert e ca vom face cantarirea saptamanal sa vedem daca ia cele 140-210 gr/sapt si apoi ne panicam. Testam saptamana asta ca oricum de abia ce am ajuns acasa.

 

Pupici



#26
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 10:21

Fete dragi,

 

De pudoare se uita imediat cand ai bebelusul mult dorit. Eu sunbt cel mai bun exemplu. Si ieri, cu toti musafirii, eu alaptam de zor cand un bebelus, cand pe celalalt...Intre portiile de lapte, le-am facut salata de vinete la musafiri...Si cica a fost cea mai buna salata ce au papat-o vreodata [:-)))] ...



#27
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 10:28

Miralexia, eu consider ca nu deloc cazul sa te panichezi...Cantareste fat de cel mult 2 ori pe saptamana. E posibil sa  n-o fi cantarit bine in spitsal, dar e si posibil ca ea sa fi avut intestinele pline cand au cantarit-o. Dac fata are scutecele pline de pipi si kk in mod regulat, asta inseamna ca papa bine.Rezultatele se vad in timp, nu dupa fiecare cantarire.



#28
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 10:34

Mina, ce ma bucur ca te recuperezi usor!!! Eu m-am tot gandit dupa operatia mea de ce nu ma recuperam asa cum speram si am concluzionat ca asta se putea datora, in parte, si faptului ca o rezidenta ff tanara mi-a efectuat broderia..Tin minte ca ma durea mult in partea dreapta, chiar in coltul operatiei.

Coincidenta sau nu, la un moment dat a aterizat in salon o tanti care fusese operata de medicul meu ginecolog, care ma operase la prima nastere (acum avusesem ghinionul ca el sa fie liber in ziua nasterii gemenilor), iar aceasta tanti s-a recuperat in no time si nu a experimnentat dureri deloc....asa cum tin eu minte ca ma simteam dupa nasterea Almei. Cred cu tarie ca ff mult conteaza si experienta medicilor pe mana carora ai nimerit.


Editat de danyce, 08 septembrie 2013 - 10:34 .


#29
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 10:41

Elena (si restul fetelor), cu siguranta vei (veti) simti cand se rup membranele (se rupe apa) deoarece e cu totul alta senzatie decat la urinare. La mine aveam impresia ca s-a declansat o a doua cascada Niagara [:)]  pentru ca tot curgea si aveam impresia ca nu se mai oprea...Ideea de baza e ca urina o puteti opri/impiedica, insa apa asta curge oricum, indiferent ce incercari faceti voi...Chiar daca udati patul in somn, adica de va treziti cu patul ud leaorca, inseamna ca s-a rupt apa...nu cred ca vreuna dintre voi asa probleme are cu incontinenta ca ati fi in stare sa urinati prin somn, fara sa va dati seama.



#30
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 12:03

Mina, sa te odihnesti bine ca acusic esti la program :). Unde ai nascut? De abia astept sa ne povestetsicum a fost intalnirea cu toata familia :). [flo2]

Miralexia,  sa dai laptic bun si din plin :)

Daniela - cred ca te amuza discutiile noastre cu ruperea apei si alaptatul in public  [batcap]  [batcap]  [batcap] .

 

ioi...incep sa am emotii cu toate, cand vad cat de bine va descurcati - nu stiu ce o sa fac eu care sunt o fricoasa:)))) [alcool]





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -