Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Mina! Felicitari Miralexia&Pastilutza! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (21)

gravidute sept2013 oct2013

246 raspunsuri la acest subiect

#11
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 07 septembrie 2013 - 23:22

Pai daca e sa vedem ce grabeste travaliul, sa le luam la rand: ananasu', ceaiul de frunza de zmeura (rasberry leaf tea) , curry-urile "tari"/mancarurile tare picante (se baga cineva la un chicken vindaloo [help] ?), plimbarile lungi, datu' cu aspiratorul, spalatul covoarelor/paturilor/perdelelor etc, agatatul perdelelor (asta zicea o clienta de-a mea ca i-a provocat travaliul in sapt 38/39) si, bineinteles the good ol' method "prostioare la asternut" . Deci fetelor, care vreti sa nasteti, spuneti la soti/parteneri sa treaca la treaba [:)]  Asta cu baloanele nu o stiam, o trecem pe lista si pe ea totusi [:)]

 

Simona, Ella, stati si voi cuminti, lasati gatitul si preparatul conservelor de iarna, delegati si voi treaba la altii si faceti-va datoria de gospodine dand instructiuni

 

Alina, sa stii ca aici am asistat (ca interpret) la cezariana de urgenta facuta cu epidurala ( epidurala a fost pusa pacientei in sala de operatie, a durat max 10-15 min sa o puna si sa "functioneze", poate si mai putin). Si cezariana mea (tot de urgenta) a fost tot cu epidurala, dar eu eram cu "acu'n spate" de ceva vreme, asa ca pe asta nu o iau in considerare.

 

Daniela, sa stii ca la un moment dat cantitatea de lapte se regleaza conform nevoile bebelusilor, asa ca nu va mai iesi prea mult cu pompa (oricum, pompa scoate mult mai putin decat pot scoate cei mici cu guritele lor). Pune-i cat mai mult la san, ei stimuleaza productia laptelui mai bine decat pompa.

In legatura cu alaptatul cand e lume in jur... sorry, bebe are prioritate, asa ca ... cui ii e jena sa ma vada alaptand, sa stea la el/ea acasa. Eu una nu ma ascund la mine in casa sa imi alaptez bebele. Si cu Mister nu am avut nici o treaba sa alaptez in locuri publice (parc, muzeu, restaurant sau stiu eu pe unde), ma asezam frumos pe o bancuta/scaun imi puneam frumos o esarfa sau un poncho (am un poncho fain, de panza usoara) sa acopar ce era prea evident si... hraneam flamandu'. Asa voi face si acum - e drept ca niciodata nu s-a uitat nimeni urat la mine, si nici nu a comentat nimeni, ba dimpotriva, mi se zambea.



#12
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 00:02

Pai daca e sa vedem ce grabeste travaliul, sa le luam la rand: ananasu', ceaiul de frunza de zmeura (rasberry leaf tea) , curry-urile "tari"/mancarurile tare picante (se baga cineva la un chicken vindaloo [help] ?), plimbarile lungi, datu' cu aspiratorul, spalatul covoarelor/paturilor/perdelelor etc, agatatul perdelelor (asta zicea o clienta de-a mea ca i-a provocat travaliul in sapt 38/39) si, bineinteles the good ol' method "prostioare la asternut" . Deci fetelor, care vreti sa nasteti, spuneti la soti/parteneri sa treaca la treaba [:)]  Asta cu baloanele nu o stiam, o trecem pe lista si pe ea totusi [:)]

 

Simona, Ella, stati si voi cuminti, lasati gatitul si preparatul conservelor de iarna, delegati si voi treaba la altii si faceti-va datoria de gospodine dand instructiuni

 

Alina, sa stii ca aici am asistat (ca interpret) la cezariana de urgenta facuta cu epidurala ( epidurala a fost pusa pacientei in sala de operatie, a durat max 10-15 min sa o puna si sa "functioneze", poate si mai putin). Si cezariana mea (tot de urgenta) a fost tot cu epidurala, dar eu eram cu "acu'n spate" de ceva vreme, asa ca pe asta nu o iau in considerare.

 

Daniela, sa stii ca la un moment dat cantitatea de lapte se regleaza conform nevoile bebelusilor, asa ca nu va mai iesi prea mult cu pompa (oricum, pompa scoate mult mai putin decat pot scoate cei mici cu guritele lor). Pune-i cat mai mult la san, ei stimuleaza productia laptelui mai bine decat pompa.

In legatura cu alaptatul cand e lume in jur... sorry, bebe are prioritate, asa ca ... cui ii e jena sa ma vada alaptand, sa stea la el/ea acasa. Eu una nu ma ascund la mine in casa sa imi alaptez bebele. Si cu Mister nu am avut nici o treaba sa alaptez in locuri publice (parc, muzeu, restaurant sau stiu eu pe unde), ma asezam frumos pe o bancuta/scaun imi puneam frumos o esarfa sau un poncho (am un poncho fain, de panza usoara) sa acopar ce era prea evident si... hraneam flamandu'. Asa voi face si acum - e drept ca niciodata nu s-a uitat nimeni urat la mine, si nici nu a comentat nimeni, ba dimpotriva, mi se zambea.

Andra, ai dreptate in ce scrii aici. Eu dupa bebelusi m-am luat. In seara asta au papat cam din ora in ora si tot nemultumiti au fost. Au papat si toate rezervele de lapte muls anterior...E prima data cand se comporta asa.



#13
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 00:04

Simona, e clar ca am luato razna amandoua, ar trebui sa ne potolim, ca mai au de stat bebeii in burtici. Poate doar Alina sa ne intreaca, ca sa isi induca travaliul :)
Aveti dreptate fetelor si tin cont de sfaturile voastre, nu ii pot da ordine decat mamei si sotului si deja ei au facut atat de multe, ceilalti din familie nici macar un telefon nu au dat, daca am nevoie de ajutor sa sara cu ceva, macar sa ma duca cu masina unde am nevoie.... sa ofere si ei ca si eu i-am ajutat

Alina, o metoda auzita e sa impingi o canapea, ceva mobila prin casa :)
Merci de lamuriri cu anesteziile

Apropo de alaptat in public, sper sa am curaj sa o fac si eu, de fire nu sunt pudica

#14
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 00:18

Si mandruta mea are perioade cand imi e parca agatata non stop de san - las' sa pape, ca face sanul laptic la loc pentru ea. Asta e sistemul: cu cat sta bebe mai mult la san, cu atat mai mult "invata" sanul ca e nevoie sa produca laptele [:)]



#15
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 00:31

Si mandruta mea are perioade cand imi e parca agatata non stop de san - las' sa pape, ca face sanul laptic la loc pentru ea. Asta e sistemul: cu cat sta bebe mai mult la san, cu atat mai mult "invata" sanul ca e nevoie sa produca laptele [:)]

Pai am stat si eu cu ei toata seara..si acum am inca unul agatat de sani [:-)))] . Pot foarte bine sa fac direct topless seara ca mai mult sunt cu sanii pe dinafara [:)]



#16
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 00:39

Bun topesul pt mamici, de aceea si vor bebeii non stop la sani :)
Spor la alaptat fetelor, ma duc la somn

#17
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 00:43

Alina, amuzante metode :)) nu stiam insa de ananas, dar daca zici ca trebuie sa fie in cantitati industriale atunci sunt safe ca nu am mancat decat putin sapt trecuta :)

Eu am primit de la lucru o pompa dubla electrica Medela. Habar nu am sa o folosesc insa, trebuie sa o bag in bagajul de spital sa imi arate asistentele ce sa fac cu ea. banuiesc ca trebuie sa o sterilizez inainte ... ?

Pt alaptat in public, am primit de la o prietena acoperitoare din asta. Are o sarma la deschizatura de sus ca sa vezi pe bebe pe acolo. Nu stiu cat de comoda o sa fie dar eu sunt cam pudica asa ca o sa o folosesc
http://www.bebeaulai...covers/fontaine

#18
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 01:30

Elena, da, pompa trebuie sterilizata inainte de prima utiliare.



#19
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 02:42

Merci Daniela!

Acuma am alta nedumerire.. Daca nu simt cand mi se rupe apa? Sau se rupe in timp ce dorm? Ma gandesc ca simt udatura cand ma trezesc sau incep durerile.. Mie imi e frica ca nici nu o sa stiu ca nasc :))

#20
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 07:50

Neagă mamici!

 

Elena-nici mie nu mi s-au rupt membranele pana acum, decât mecanic, primele 2 sarcini fiind provocate. Si cum prietenei mele i s-au rupt in timp ce făcea dus si a avut doar o banuiala, si eu imi fac fel si fel de planuri...orice senzatie de ud mă face sa fiu banuitoare. Altei amici i s-au fisurat doar membranele si doar picura, abia la control si- dat seama dr si a intervenit, ea zicea ca nu avea nici contractii. 

 

Sincer as fi curioasa sa vad cum e, măcar acum la a 3-a sarcina. Mai e merg la control, dr zicea de sapt asta ca e colul deschis si admite cam 2degete, insa nu e scurtat complet, e doar ff moale. Am emoții pana mâine...





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -