Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fiecare pinguin pe limba lui traieste

ghetar pinguini madagascar

834 raspunsuri la acest subiect

#11
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 10:30

Helau!

 

Pe acasa cu flacaiasul bolnavior, o sa fug totusi la niste programari ca vine "nasul" piticutei sa ii tina companie juniorului 3 ore pana la amiaza, cand vin eu sa inapoi. Acum mancam banane si iaurt, si ne uitam la Tom si Jerry.

 

Mihaela, probabil ar fi mai cinstit sa zic ca eram fluenta in norvegiana. Citesc ziare, mai comunic pe FB cu fostii colegi din Norge, dar acum am realizat ca de 3 ani eu nu am mai vorbit norsk -acum 3 ani am vizitat o prietena in Suedia si pe acolo am vorbit norvegiana. Pana sa se nasca copiii mergeam la niste meet-up-uri cu norvegieni, apoi nu am mai avut timp, Deci... cine stie cat oi fi uitat...

 

Noi acasa vorbim ba in engleza, ba in romana (inclusiv sotul in ultimele luni a inceput sa mai vb romaneste, spre marea mea suprindere) ca sa incurajam si pe junior sa reinvete romaneste, sau mai bine zis sa isi reaminteasca. Cu cea mica eu vorbesc romaneste, ea incepe sa le amestece, adica spune "dinti" dar si "red shoes" [:)] De inteles le intelege pe amandoua.


Editat de DarkBendis, 12 mai 2015 - 10:32 .


#12
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 10:31

Multa sanatate la toti bolnaviorii, mari si mici!



#13
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 10:33

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  vai, Corina!!! pe unde ii gasesti!?!?!? 



#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 10:35

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  vai, Corina!!! pe unde ii gasesti!?!?!? 

 

mai pe la tv, mai prin ziarele on-line



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 10:38

mvaiii, iar a fost un cutremur mare in nepal, astazi. 7,3 pe richter...offff, bietii oameni...



#16
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 10:39

Viviana, clar ca e chestie de ureche. Sotul, si Maya il mosteneste, are o super ureche. Vorbeste fluent 4 limbi, practic fara accent.

Nu stiu exact ce face logopedul in ro, dar aici se ocupa de o,multa de chestii : de reeducarea copiilor cu probleme de pronuntare, de dislexici, de batranii cu boli degenerative, de adultii cu probleme dupa un AVC.



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 11:45

OMFG, Corina,  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Mi-a luat vreo 2 minute sa-mi dau seamaca ca zice in engleza cu acshent moldonevnesc.

 

Ha, am gasit si versurile, daca vreti sa cantati in tandem:

As a child you know a priest, 
He can be an evil beast, 
He can hang you out to dry, 
Like our God against the sky. 

He has power to abuse, 
And position to misuse, 
He can guide a little child, 
But his appetites are wild. 

We should be analytical, 
When we look at hypocritical, 
As a boy to take the blame, 
When many more have seen the same. 

Oh my father, oh my mother, 
Why were you not there? 
Oh my father, oh my mother, 
The pain too much to bear. 

When you feel so all alone, 
Noone wants to hear you moan, 
They will say you just complain, 
Noone wants to see your pain. 

Then the media start to mix, 
And the dirty crucifix, 
They start to tell their lies, 
They don't really care who dies. 

Not just an evil few, 
And chase you down the street, 
What do they want to defeat? 
What do they want to defeat? 

They want to give you blame, 
Isn't this a tragic shame? 
They want to give you blame, 
Isn't this a tragic shame? 
They want to give you blame, 
Isn't this a tragic shame? 
They want to give you blame, 
Isn't this a tragïc shame? 

I hope NOT…. God…. Bless You!

Versuri de la: http://www.versuri.ro/ 

 

Credeti ca glasuieste de preoti pedofili?



#18
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 12:51

morgen 

 

nu e dimineata?  [fri]  in fine....

 

nu stiu ce ati mai scris.... dar dupa titlu imi dau seama ca sa trecut la un nivel superior. 

io n-am facut nimik, barbatul monteaza mobila in continuare, avem in casa peste tot placi si placute, suruburi si biletele cu diverse coduri. in sufragerie trebuie sa casc bine ochii pe unde calc, altfel s-ar putea sa ma trezesc cu un cui in talpa.  [:-)))]

 

trebuie sa ma odihnesc.  [il]



#19
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 13:06

Rufus, nu e greu cu mai multe limbi de-odata  [:)] te obisnuiesti dupa o perioada...

 

Eu la job folosesc engleza si germana (scris, vorbit cu colegii, telefoane, conferinte)...vorbesc cu colegi de pe toate continentele...indienii ma dispera cand vorbesc engleza, cateodata nu inteleg nimic din ce spun  [batcap] folosesc si franceza, dar mai rar...

Deci eu folosesc 3 limbi zilnic, daca includ si romana...si e ok...

 

Eu la scoala am facut engleza si franceza, inclusiv in liceu si in facultate. Tata a lucrat in Belgia cand aveam 17 ani, 2 luni de vacanta le-am petrecut acolo si asa m-am perfectionat la franceza. In facultate am avut o profa super de engleza, am invatat atunci ft bine gramatica. Apoi am lucrat in export, deci corespondenta comerciala la greu in engleza si franceza; a fost learning by doing  [pk] Dupa am lucrat la Dacia-Renault, sefii erau francezi, deci franceza la greu; sedinte in franceza, traduceri romana-franceza si invers; mi se luase de franceza. 

Cu al meu elvetian la inceput am vorbit in engleza. Mi-a facut cadou o carte de germana, am inceput sa invat, dar m-am lasat pagubasa; mi s-a parut ft grea. M-am reapucat dupa o perioada, 6 luni am invatat gramatica singura, acasa, 3-4 ore zilnic; dupa am facut un curs de incepatori la Goethe (A1.1), dar era plictisitor. Apoi m-am mutat aici, al meu a inceput sa vorbeasca cu mine doar in germana (eu ii raspundeam in engleza cand nu stiam) si m-am inscris direct la curs B1 (am dat test intai, sa vad la ce nivel sunt); dupa 3 luni de curs (4 ore/saptamana), am luat ceritficatul de germana. Am mai facut apoi vreo 3 cursuri de germana, pana mi s-a luat. Pe mine m-a ajutat ft mult si televizorul in invatatul limbii. La cursul B1 ne-au spus : invatarea unei limbi straine inseamna scris, citit, ascultat si vorbit.

Dupa ce am luat certificatul, am facut un curs de 6 luni de Marketing; care a inclus si drept. Era sambata, toata ziua. Dupa prima zi de curs, am venit aproape plangand acasa; nu intelesem mai nimic la drept. Al meu insa m-a ajutat, pt examene am invatat impreuna; si am luat si note ft mari [:I] am terminat cu 5.7 (maxim e 6); si sefa de grupa  [zirea] 

 

Noi ne uitam la TV doar in germana, lucrul asta m-a ajutat enorm. Si ne uitam la reportaje si talk-uri, pe diverse teme. Asa am invatat cuvinte din toate domeniile. Si pt mine acum germana e ca si limba materna. Mi se intampla cateodata sa nu gasesc anumite cuvinte in romana; asta pt ca folosesc mult mai mult germana (sau engleza) decat romana. 

 

Hai ca am scris cam mult, asa ca ma opresc. 



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 13:07

valeu, nu v-am povestit ce boroboata am facut aseara : am spart din greseala bolul in care isi duce existenta pestisorul betta. n-am fost eu de vina, sau ma rog, vina e partiala, mie mi-a scapat din mana obiectul care a spart bolul, dar copila e principalul vinovat, pentru ca a schimbat pozitia bolului, l-a tras mult mai in fata de cum il pun eu; daca bolul era la locul lui obisnuit, nu cadea obiectul pe bol, ci pe biblioteca, unde e pus.

aproape 10 litri de apa s-au imprastiat intr-o secunda pe mobila, parchet, covor. nu mai stiam pe ce sa pun mana mai intai, o data ca erau cioburi, a doua ca nu vedeam unde e saracul peste.

am trudit ca un sclav stergand parchet, mobila, mutand mobila si punand prosoape sub ea, uscand mobila cu feonul, sa nu se umfle lemnul (partea de jos, care intrase in contact cu apa). nu mai zic, sper sa nu se fi dus apa la vecinii de dedesubt, tarasenia s-a petrecut in sufragerie.

asa ca azi ma asteapta vreo 20 de prosoape mari si mici de spalat, plus de facut ordine in sufragerie, ca la 11 noaptea cine sa mai puna toate cele la locul lor ?

bine ca saracul peste a supravietuit, l-am gasit dupa 1-2 minute sub una dintre carpele pe care le aruncasem pe parchet sa absoarba apa. noroc ca am pastrat vechiul lui acvariu si am avut in ce sa-l pun; vad ca a supravietuit peste noapte si pare vioi ca de obicei, sper sa fie ok in continuare, ca se lasa cu jale mare din partea copilei.





Etichetat si cu ghetar, pinguini, madagascar

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -