Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Sincronicitate - coincidenta si destin - semne

destin coincidenta semne

53 raspunsuri la acest subiect

#11
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 12:12

 

Ce credeti ca s-a intamplat? [:)]

 

N-a mai avut nevoie de operatie, a slabit de la sine? :) 



#12
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 12:16

incerc si eu : a ramas insarcinata ?



#13
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 12:20

Apropo de vise ciudate.

Anul trecut inainte chiar sa discutam cu un arhitect, dar cu multe planuri in cap (si eu si sotul), am visat ca ne facusem o casa noua si eram in ea.

In vis eram si cu copiii acasa dar nu i-am vazut, de odata s-a zguduit pamantul si apoi aprope imediat a sunat cineva la usa.

In timp ce fugeam sa deschid usa am trecut printr-un hol care nici macar tencuit nu era. Era data o lavabila peste ciment direct iar geamuri avea doar pe sus, inguste, de termopan inchis. 

Chiar ma gandeam in vis ce casa urata ne-am construit si noi.

Nu l-am vazut pe cel care a sunat la usa dar l-am intrebat daca a fost cutremurul (de parca ne asteptam sa fie unul) si a zis nu. a inceput razboiul!  

L-a vremea aia nici nu i-am dat importanta visului... deranjata doar de transpiratia rece in care m-am trezit brusc.

Insa acum cand facem casa... o casa care nu avea in proiect un beci! realizez ca beciul acesta va fi exact ca in casa in care m-am vazut.

Exact acest model de geamuri a ales sotul pt beci. Nu se poate pune nimic pe peretii beciului ...doar o lavabila probabil peste ciment.

Mai rau e ca i-am tot cerut sotului sa renunte la geamurile de la beci dar nu vrea neam. 

Stiu ca e doar un vis! Dar acum in contextul asta e ... urat rau!



#14
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 12:25

Eu am vise cu locuri care se repeta, de exemplu o casa ciudata, cu o usa la bucatarie pusa cumva foarte sus, si trebuie sa cobori cateva trepte dupa ce deschizi usa ca sa ajungi la podeaua bucatariei.

Intr-o zi, cautand ceva pe un site de imobiliare am vazut o casa scoasa la vanzare, si am inghetat in fata pozei de la bucatarie. Era exact aceeasi usa si intrare pe care eu o visasem de mai multe ori in trecut! Am inchis site-ul si n-am mai avut curajul sa deschid acel anunt vreodata, desi nu-mi dau seama ce legatura ar fi intre mine si acea casa!!


Editat de Mickyyy, 20 mai 2014 - 12:26 .


#15
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 12:35

Nu s-a intamplat absolut nimic (rau) [:)]

 

Doctorul chirurg a rugat-o sa se opereze, a treia oara - desi tipa in cauza era convinsa ca nu face ceea ce 'trebuie'. Dar dr. i-a mai cerut o singura sansa.

Operatia a decurs perfect, acum a trecut mai bine de un an de la operatie, a slabit foarte frumos (este inca obeza insa slabeste in continuare).

 

Concluzia nu stiu care e. Sa nu luam decizii doar sub frica 'semnelor'? [:)]


Editat de rall, 20 mai 2014 - 12:36 .


#16
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 12:38

Eu cred ca visez o data sau de 2 ori pe an... cel putin de astea imi aduc aminte. 

Dar de fiecare data cand mi-am amintit un vis el a avut  oarecare legatura cu realitatea.

 

Acum mai multi ani am visat tot asa avioane de razboi... numai tin minte contextul, insa la un moment dat unul a trecut f aprope de sol. Si m-am trezit speriata.

La un timp in vara, am plecat la tara si in timp ce faceam eu plaja cu verii mei in curte a trecut un avion f aprape de sol.

Ia ghiciti cine s-a aruncat pe burta cu mainile pe cap  [:-)))]



#17
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 12:42

Concluzia nu stiu care e. Sa nu luam decizii doar sub frica 'semnelor'? [:)]

 

Zicea andacos parca undeva in urma, depinde cine si cum interpreteaza acele semne.

Totul e relativ. Ea gandea ca a fost semn rau, 2 operatii si niciuna pentru ce ar fi trebuit, altcineva in locul ei ar fi zis ca e semn bun, ca daca nu decidea sa faca acea interventie nu le-ar fi descoperit niciodata pe celelalte si cine stie de ce fel de complicatii (mortale poate) ar fi avut parte mai tarziu?! 



#18
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 12:52

Dar ce parere aveti de asta... eu am simtit ca a murit taica-miu.

Pe care nu l-am mai vazut de vreo 10 ani pe putin, nu stiu daca in astia 10 ani am vorbit la tel de 2-3 ori. Ultima data a fost inainte de nunta. Pur si simpul l-am anuntat. 

Nu l-am invitat dar nici el nu a zis nimic.

Insa din ian parca tot ma gandeam cand si cand la el. Imi aduceam aminte prosti din copilarie.

Si i-am spus sotului sa se uite la evidenta persoanelor daca mai traieste. Bineinteles ca sotul meu a uitat mereu. Imi spunea ca daca moare te suna pe tine cineva...

Acum cateva zile ii trebuia la servici sa complecteze un formular si cu datele parintilor, bunicilor mei. M-a sunat sa ma intrebe cum ii chema pe bunicul si bunica din partea tatalui. La bunica mi-am adus aminte dar la bunicul... chiar numai stiam.

Asa ca a trebuit sa verifice. Asa am aflat ca taica-miu a murit din 14 aug 2013. 

Nici eu nu imi explic cum am simtit... pur si simplu asa am simtit.



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 13:05

eu am simtit cand a murit matusa mea, sora tatalui. nu stiu cum sa spun ca am simtit, pur si simplu m-am gandit la ea pe nepusa masa, si azi, si maine si peste 2-3 zile, imi aminteam fragmente de conversatii de pe vremea cand eram mici si mergeam la ei in vizita, eram fascinata de casa lor (lucra de multi ani in strainatate si avea tot felul de chestii aduse de acolo, la noi nu se gaseau).

tata si sora lui nu-si mai vorbeau de ani de zile, certati fiind de la impartirea mostenirii lasata de parintii lor.

nu eram deloc apropiati, nici cand eram copil, nici mai tarziu. matusa si familia ei locuiau departe, la peste 300 km de noi.

tatal meu a aflat ca sora a murit abia la un an si ceva dupa.

si inca o coincidenta : fratele meu a trebuit sa mearga intr-o delegatie, cu trenul, la timisoara (parca). avea probabil in jur de 25 de ani la vremea aceea.

la craiova se urca in tren si se aseaza in compartiment cu fratele meu un tanar. nimic neobisnuit ati spune. noi (eu si fratele meu) nu ne mai vazusem cu verisorii (cei 2 baieti ai matusii, sora tatei) din copilarie, de cand aveam 8-10 ani, de pe vremea lui ceausescu.

fratele meu incepe sa se uite insistent la el, i se parea ceva cunoscut la acel tanar, dar nu stia ce. pana la urma si-a luat inima in dinti si l-a intrebat daca se numeste XY. el a raspuns foarte mirat "da", iar fratele i-a spus "ei bine, eu sunt verisorul tau XXX, de la ploiesti".

cat de mari erau sansele pe lumea asta ca cei doi verisori care nu se mai vazusera de ani de zile, care nu tinusera deloc legatura, sa calatoreasca in acelasi tren, in acelasi compartiment ?



#20
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 13:07

O intamplare veche - acum cateva ierni, veneam cu fetele de la gradinita, parchez in fata blocului masina, si incerc sa le conving sa coboare. Nici gand, ca niciodata, gasisera ceva de facut, nu mai tin minte exact ce anume, dar stiu sigur ca niciuna nu voia sa se dea jos din masina. Exasperata de refuzul lor, cobor, deschid portiera din spate, croita sa le scot cu forta de acolo, cand aud in spatele meu o bubuitura Reusesc sa ma intorc exact cat sa vad o masina scapata de sub control, era iarna, dupa cum spuneam, masina a intrat fix pe straduta unde parcasem eu, a daramat o motocicleta si a avariat o prima masina aflata in capatul strazii, dupa care se indrepta vertiginos spre masina mea. Am reusit sa urc cumva pe prag si sa trag portiera dupa mine, masina s-a izbit de portiera si apoi a continuat deraierea in alta directie, si 10m mai departe soferul a reusit sa o opreasca.

Eu m-am ales doar cu o vanataie dupa faza asta, dar mi-e groaza sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca fetele erau deja coborate din masina!!


Editat de Mickyyy, 20 mai 2014 - 13:09 .




Etichetat si cu destin, coincidenta, semne

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -