Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce pleaca romanii din Romania?

romania diaspora schimbare destin

243 raspunsuri la acest subiect

#21
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.919 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 02:11

sa stii ca e ceva obisnuit pentru o anumita tara europeana ce spui tu acolo, multi romani s-au confruntat cu fix aceeasi chestie. banuiesc unde ai plecat. :)

 

E ceva obisnuit in orice tara.  Chiriasi certati cu curatenia sunt peste tot. Lor de fapt nu le pasa ca vine agentul cu potentiali clienti, n au nici o treaba sau interes din asta. Totul e chestie de bani, ce nivel de chirie/ de imobil iti permiti.

 

La subiect, am plecat acum 13 ani, eram celibatara pe atunci si ma saturasem sa traiesc mai mult din banii parintilor, eram profesoara cu gradul 1 si salariu foarte mic. Dupa ce s a prapadit mama, am simtit ca nu ma mai retine nimeni si nimic si am plecat.

Nu regret, mi am facut o familie aici, imi exercit meseria, dar pe bani mult mai multi, calatoresc etc. Si mai ales simt ca al meu copil va avea un viitor bun aici.

 

Dorul si nostalgia raman insa si sunt intense. Anul asta am fost 5 saptamani in vacanta in orasul natal, ca musafir a fost tare frumos.



#22
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.807 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 09:02

De ce pleaca ? De prea mult bine.

 

Se pleaca din ratiuni economice, de mentalitate si pt a asigura un viitor copiilor. Un val mare a fost dupa ce am intrat in uniune si milioane au plecat la munca prin Italia si Spania.

 

Ne intoarcem destul de des in vizita, dar parca ca anul asta nu a fost demult : atata coruptie, mizerie, hotie, prostie, manifestatii unde sunt gazati oamenii, injuraturi de cea mai joasa speta in parlament ......  [zirea]

Horror.  

 

Cel mai convingator argument mi se pare cel relatat legat de sanatate, ce  faci daca ai copilul bolnav si trebuie sa intrii intr un spital  ? Pe langa umilinta spagii, este lipsa acuta de materiale, saracia, mizeria.

 

Poate sunt orase care mai au o sansa, unde e mai civilizat, nu stiu. Parerea mea e ca o sa plece din ce in ce mai multi romani, iar mocirla asta politica va fi din ce in ce mai mare.


Editat de Judoka02, 16 septembrie 2018 - 21:22 .


#23
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 09:18

cre'ca iti dau putere dezamagirea si stiutul clar a ce ai lasat in urma.

 

vad ca sunt oameni pe aici care au plecat de 20 de ani, ati mai fost in tara de atunci?

Pepco, da  - de cateva ori pe an - insa sa stii ca niciodata nu ne deconectam la realitate - ba o vedem cu ochi mai limpezi.



#24
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 09:22

referitor la sistemul medical... am fix in momentele acestea pe cineva internat intr-un spital din Bucuresti, o prietena buna. in stare grava, cu temperatura chiar si de peste 40. imi trimite mesaje parca din lumea a 3-a. imi scrie ca i se spune sa se dea jos din pat si sa umble pe picioarele ei si sa se duca sa-si faca analizele x, y, z, ca in spital nu i se pot face. a mai si nascut nu demult. "nu mai cred in nicio schimbare in tara asta", asa mi-a scris.


Editat de Pepco, 12 septembrie 2018 - 09:25 .


#25
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 10:28

In România am lucrat intr-o multinationala. Colega mea de birou a decis sa plece, impreuna cu sotul, care lucra in aceeasi firma, si copilul de 6 ani in Canada. Era o moda prin 2000-2001, din departamentul nostru plecasera vreo 5 la Montréal. Lor nimic nu le mai placea in România si in special spuneau ca doresc sa plece ca sa asigure un viitor copilului.

 

Asadar, au plecat... In toti anii astia am tinut legatura, promitind ca o sa ne revedem intr-o zi. S-au acomodat bine, au invatat franceza, au gasit servicii bune, copilul a facut o facultate buna. Iar in ianuarie anul asta...bomba: se intorc in România! Cum, de ce? Pentru ca baiatul lor a decis ca nu-i place Canada, nici USA si fara sa le spuna a dat un interviu pentru un post in...Bucuresti! Pe care l-a luat, a inceput lucrul, e incintat si toti colegii si prietenii il iau de zapacit, ca ce chestie sa vina in România cu o diploma de Canada?!! Partea cea mai faina e ca si parintii lui, nici una, nici doua, s-au hotarit sa se intoarca in România. Au vindut tot ce aveau si s-au intors!

 

Povestea e recenta si in curs. To be continued...



#26
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 10:43

In România am lucrat intr-o multinationala. Colega mea de birou a decis sa plece, impreuna cu sotul, care lucra in aceeasi firma, si copilul de 6 ani in Canada. Era o moda prin 2000-2001, din departamentul nostru plecasera vreo 5 la Montréal. Lor nimic nu le mai placea in România si in special spuneau ca doresc sa plece ca sa asigure un viitor copilului.

 

Asadar, au plecat... In toti anii astia am tinut legatura, promitind ca o sa ne revedem intr-o zi. S-au acomodat bine, au invatat franceza, au gasit servicii bune, copilul a facut o facultate buna. Iar in ianuarie anul asta...bomba: se intorc in România! Cum, de ce? Pentru ca baiatul lor a decis ca nu-i place Canada, nici USA si fara sa le spuna a dat un interviu pentru un post in...Bucuresti! Pe care l-a luat, a inceput lucrul, e incintat si toti colegii si prietenii il iau de zapacit, ca ce chestie sa vina in România cu o diploma de Canada?!! Partea cea mai faina e ca si parintii lui, nici una, nici doua, s-au hotarit sa se intoarca in România. Au vindut tot ce aveau si s-au intors!

 

Povestea e recenta si in curs. To be continued...

....

Gasesc credibile aceste povesti de viata.

Pur si simplu, respectivilor le-a disparut motivatia: au plecat sa asigure un viitor copilului. Copilul e adult, aku' decide singur. Ei si-au indeplint obiectivele, copilul nu are habar de ce e in Romania, momentan gusta din partea dulce. De asemenea, copilul va avea un  backup plan mereu.



#27
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 10:45

Mie imi vine sa plang de ce se intampla. Nu imi vine sa cred ca istoria se repeta iar cei din jurul meu imi zic ca nu se poate asa ceva: sa intram incet si sigur intr-o noua dictatura.

 

edit: asa ca uneori ma gandesc ca m-am scrantit eu. apoi iar mai fac astia ceva, si tot asa.


Editat de AdiS, 12 septembrie 2018 - 10:46 .


#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 12:30

In România am lucrat intr-o multinationala. Colega mea de birou a decis sa plece, impreuna cu sotul, care lucra in aceeasi firma, si copilul de 6 ani in Canada. Era o moda prin 2000-2001, din departamentul nostru plecasera vreo 5 la Montréal. Lor nimic nu le mai placea in România si in special spuneau ca doresc sa plece ca sa asigure un viitor copilului.

 

Asadar, au plecat... In toti anii astia am tinut legatura, promitind ca o sa ne revedem intr-o zi. S-au acomodat bine, au invatat franceza, au gasit servicii bune, copilul a facut o facultate buna. Iar in ianuarie anul asta...bomba: se intorc in România! Cum, de ce? Pentru ca baiatul lor a decis ca nu-i place Canada, nici USA si fara sa le spuna a dat un interviu pentru un post in...Bucuresti! Pe care l-a luat, a inceput lucrul, e incintat si toti colegii si prietenii il iau de zapacit, ca ce chestie sa vina in România cu o diploma de Canada?!! Partea cea mai faina e ca si parintii lui, nici una, nici doua, s-au hotarit sa se intoarca in România. Au vindut tot ce aveau si s-au intors!

 

Povestea e recenta si in curs. To be continued...

Wow! Dar copilul mai stie romaneste? Al meu nu ar putea lucra in Romania ca nu stie romaneste atit de bine.Intelege, dar se expprima mai greu, cel putin cu noi jumate in engleza. Probabil s-ar da drumul locuind in Romania, dar ar fi greu cu scrisul si cititul in romana. Oricum, daca si-o lua job in Romania, noi nu o sa-l urmam! [:)]  [:)]  [:)]



#29
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 13:50

Wow! Dar copilul mai stie romaneste? Al meu nu ar putea lucra in Romania ca nu stie romaneste atit de bine.Intelege, dar se expprima mai greu, cel putin cu noi jumate in engleza. Probabil s-ar da drumul locuind in Romania, dar ar fi greu cu scrisul si cititul in romana. Oricum, daca si-o lua job in Romania, noi nu o sa-l urmam! [:)]  [:)]  [:)]

Firma e frantuzeasca. Le convine un angajat (inginer) care e format in strainatate, vorbeste franceza si cunoaste suficient româna si România. Ca sa fiu sincera, nici eu nu am inteles decizia lor pentru ca nu-mi inchipui ce sanse ar avea ei sa-si gaseasca un serviciu, chiar daca nu de top, la 55 ani. Mi se pare amuzant ca toate aspectele care ii deranjau in 2000, acuma nu mai au atita importanta.



#30
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.292 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 14:07

Noi mergem in fiecare an in tara, sotului meu ii place in Romania, avem si prieteni elvetieni care au fost cu noi in vacante si au fost incantati...la pensie vrem sa ne mutam acolo, ne-am facut si casa langa Bucuresti...copila vorbeste romana bine, stie sa scrie si sa citeasca (ea pana acum si-a petrecut vacantele mai mult prin tara, chiar mi-a multumit ca am invatat-o limba romana...e o limba in plus si nu poate decat ajuta..plus ca nu as fi putut concepe sa nu se inteleaga cu parintii mei...eu vorbesc cu ea doar in romana, ea imi raspunde in romana, elvetiana sau germana, depinde de discutie)...dar nu cred ca se va muta in Romania mai tarziu...noi am vazut multe lucruri schimbate in bine, dar stim ca mai sunt si destule bube...speram ca pana ne pensionam sa fie gata autostrada Arad-Bucuresti (de unde acum cativa ani faceam 12 ore pe ruta asta, anul asta am facut doar 7) si centura Bucurestiului  [:D]


Editat de Ella73, 12 septembrie 2018 - 14:10 .




Etichetat si cu romania, diaspora, schimbare, destin

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -