Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Diaspora - dragilor, mergeti la vot

alegeri diaspora vot

111 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 08:20

A inceput votarea pentru turul 2 al alegerilor prezidentiale. 

Emotiile sunt mari. PSDul a dus o campanie de fake news, mizerii si dezinformari. Veorica a mintit, a obstructionat adevarul, a manipulat grosolan.

 

Fiecare vot conteaza. 

 

Thomas Jefferson a fost ales preşedinte al SUA, în 1800. La un vot diferență.

În 1867, Senatul SUA a ratificat tratatul de cumpărare de la Imperiul Rus a teritoriului Alaska, care a devenit în 1958 unul dintre cele mai mari state ale SUA. La un vot diferență.

În 1868, Preşedintele SUA, Andrew Johnson, a fost salvat de suspendarea din funcţie. La un vot diferență.

Senatul SUA a votat convenţia privind anexarea statului Texas, în 1845. La două voturi diferență.

La sfârşitul anului 2000, cel de-al 43-lea preşedinte al SUA, George W. Bush, a ieşit învingător în cele mai controversate alegeri din istoria Statelor Unite, învingându-l pe democratul al Gore. La 5 voturi diferență.

 

Votul tau conteaza. 



#2
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 11:15

Redactor, credeti-ma ca nu vreau sa merg la vot de data asta. Mi-ar trebui un impuls prea mare sa o fac. Dupa 30 de ani de libertate  Romania va decide sa ramana in iobagie?


Editat de Collins20, 22 noiembrie 2019 - 11:16 .


#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.634 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 12:13

pentru cei nehotarati, poate va ajuta sa alegeti  :

 

https://pressone.ro/...2fGhEL7dTinvvlw



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 12:19

Redactor, credeti-ma ca nu vreau sa merg la vot de data asta. Mi-ar trebui un impuls prea mare sa o fac. Dupa 30 de ani de libertate  Romania va decide sa ramana in iobagie

si totusi cine ai vrea cel mai putin sa fie presedintele acestei tari? Si asa se poate face o alegere.



#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 12:20

pentru cei nehotarati, poate va ajuta sa alegeti  :

 

https://pressone.ro/...2fGhEL7dTinvvlw

 

Laura, eu nu am dubii, daca as vota, cei din afara tarii , ASTIA! au votat anti psd tot timpul , dar  pentru mine marea intrebare e de ce in tara oamenii pot pune stampila pe acest personaj.



#6
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 12:25

si totusi cine ai vrea cel mai putin sa fie presedintele acestei tari? Si asa se poate face o alegere.

 

 

La mine nu e vorba de alegere, stiu exact ce vreau, dar am obosit sa-mi fie frica de fiecare data. 



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 12:28

ok - atunci o sa iti fie rusine de cine reprezinta Romania.



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 12:29

fiecare neprezentare la vot este un vot pentru Iordache si Radulescu. 



#9
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.634 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 12:36

Collins, dupa ce am clocotit de frustrare si nervi la aflarea rezultatelor luni dimineata dupa primul tur si eu am zis "sa se duca cine vrea sa voteze, eu nu ma duc!". Intre timp m-am mai calmat si da, ma duc la vot pentru ca nu pot lasa sa iasa proasta satului presedinte fara sa fi incercat macar sa opresc asta cu votul meu. Eu de exemplu stiu de ce vecinul meu (un pensionar de 75 de ani, comunist si nostalgic dupa perioada ceausista) sau vecina parintilor mei (pensionara de 80 de ani care a declarat "PSD-ul mi-a marit pensia, cat mai traiesc eu sa imi fie bine, dupa aia nu mai intereseaza" )  o vor vota duminica pe Dancila. Dar mi-ar crapa obrazul de rusine sa ma trezesc luni dimineata cu vaca presedintele Romaniei si eu sa stiu ca nu am fost macar ca, prin votul meu sa anulez votul vecinului meu. 

Si tata e pensionar, a fost profesor, deci bugetar toata viata , dar cand l-am intrebat "si? nu votezi PSD-ul, ca ti-a marit pensia!?" , s-a uitat la mine si a zis "Mai tata,  dar ce!? eu sunt prost?! Eu nu vad, nu inteleg ce fac astia?!"  



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 22 noiembrie 2019 - 12:40

Si eu mi-as fi dorit sa fie o fila noua - sa avem un presedinte care nu e legat de trecut  - insa acest lucru s-a amanat poate cu 5 ani. Acum insa, daca aceasta proasta si acest partid de mafioti ajung la putere - ma gandesc cu amaraciune ca nu mai are sens sa am cetatenie romana. Si probabil ca vreun milion vor pleca de scarba. Iar Romania va ajunge o jungla cu asistati, pensionari si puscariasi. De unde ei vor fura cu sutele de milioane si vor pleca... 

Am putea ca acum - la 30 de ani de la Revolutie  sa scapam de ei. Si fiecare vot conteaza. E un vot pentru a marca 30 de ani de la acele zile din 89...





Etichetat si cu alegeri, diaspora, vot

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • 31 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 13:33

  • Carti de citit in sarcina

    kiki_2024
    - Astăzi, 13:14

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -