Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bataia de joc la adresa diasporei romane

alegeri

66 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 13:10

 Mirela era la Roma în vacanță, trebuia să trimită scrisoare la consulat să țină cont și de ea când dimensionează numărul secțiilor de votare?

Asta e alta situatie, si chiar si asemenea cazuri sunt luate in consideratie de catre ambasade/consulate.

 

Cum spuneam anterior, una e sa fii pregatiti ca vin la vot 1000 d eoameni(ca cam atit sunt in raza consulatului tau) si una e sa vina la vot 3-4 sau 5000 d eoameni.



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 13:17

Curios cum nicio alta țara nu a avut problema asta. Nu sunt romanii singura nație care au sute de mii de oameni peste hotare, in Europa. 

Ai vreo informatie referitor la asta, nu te intreb sa te trag de urechi, dar chiar sunt curioasa cum s-a desfasurat la alti europeni alegerile astea.

 

Eu cred ca pentru romani miza a fost enorma ...in mod normal cei cu domiciliul in afara tarii , au votat in tara unde domiciliaza pentru EU, la ambasade/consulate s-a votat doar referendumul.



#23
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 13:19

Ba sigur ca o creeaza, ca ne place sua nu.

(de exemplu cel care s eprezinta cu CI la vot , desi el traieste de ani de zile in strainatate, clar ca va figura pe listele de vot si la adresa la care este inregistrat in tara, deci trebuie controlat daca a votata sau nu in alta parte)

 

Ca se poate imbunatati situatia, clar, insa in situatia  actuala(la votul ce a trecut ma refer) nu stiu ce se putea face mai bine.Ca o fi lipsa d eorganizare, ca o fi rea vointa, nu stiu, nu speculez pe tema asta, insa e clar ca sunt multe nereguli, cauzate nu neaparat de ambasada/consulate.

 

Verificarea asta se face automat când îți scanează CNP-ul de pe actul de identitate. Se face și pentru noi din România când votăm, la orice secție mergem. Există o aplicație care accesează baza de date centrală a AEP și care asta face.

 

Nu înțeleg ce legătură are CI-ul cu dezorganizarea de la ambasade. Cel care are CI și a votat în străinătate nu va mai putea vota la același scrutin nici la o altă secție din același oraș, nici la secția aferentă adresei din CI (în țară).


Editat de danielag, 30 mai 2019 - 13:19 .


#24
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 13:26

Eu cred ca pentru romani miza a fost enorma ...in mod normal cei cu domiciliul in afara tarii , au votat in tara unde domiciliaza pentru EU, la ambasade/consulate s-a votat doar referendumul.

 

Datele reale te contrazic: ”Conform datelor Biroului Electoral Central, la alegerile europarlamentare au votat 369.775 de romani din strainatate, iar la referendum 366.504.”


Editat de danielag, 30 mai 2019 - 13:26 .


#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 13:30

Datele reale te contrazic: ”Conform datelor Biroului Electoral Central, la alegerile europarlamentare au votat 369.775 de romani din strainatate, iar la referendum 366.504.”

Te rog sa ma scuzi [:D]  ...de fapt chiar nu stiu ce m-am bagat in discutia asta(de fiecare data e acelasi lucru de la aceiasi useri).

 

ERa doar o alta varianta a adevarului vostru absolut.



#26
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 13:37

Da, măi, BEC a dat cifrele de mai sus doar ca să îmi susțină mie pledoaria... 

 

Eu ți le-am pus ca să vezi că au votat mai mulți la europarlamentare decât la referendum. Nu invers cum ai zis.



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 13:41

Da, măi, BEC a dat cifrele de mai sus doar ca să îmi susțină mie pledoaria... 

 

Eu ți le-am pus ca să vezi că au votat mai mulți la europarlamentare decât la referendum. Nu invers cum ai zis.

Daca ai fi citit cu atentie-dar na' e mai important sa dai gioale fara sa vrei s aintelegi cu adevarat ce vor si ceolalti sa spuna, ai fi vazut ca eu am spus altceva.



#28
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 13:48

Andacos, nu am informații, dar nu am citit despre cozi la ambasadele altor tari. De unde bănuiesc ca ori au avut alternativa votului prin corespondenta, ori au fost organizați. 



#29
CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 13:48

Curios cum nicio alta țara nu a avut problema asta. Nu sunt romanii singura nație care au sute de mii de oameni peste hotare, in Europa.

 

Pentru ca la noi inca se poate. In alte tari, daca era batjocura asta, iesea revolta.

 

Probabil ca un protest pasnic ca cel cu luminitele din feb 2017 s-ar face auzit.

Dar, Doamne fereste sa nu iasa ca cel din august de anul trecut.

 

 



#30
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 13:50

Ah nu, romanii din diaspora nu au votat numai Pt referendum! 

 

Edit: acum văd ca a scris Daniela. 





Etichetat si cu alegeri

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -