Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce pleaca romanii din Romania?

romania diaspora schimbare destin

243 raspunsuri la acest subiect

#31
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 14:45

Firma e frantuzeasca. Le convine un angajat (inginer) care e format in strainatate, vorbeste franceza si cunoaste suficient româna si România. Ca sa fiu sincera, nici eu nu am inteles decizia lor pentru ca nu-mi inchipui ce sanse ar avea ei sa-si gaseasca un serviciu, chiar daca nu de top, la 55 ani. Mi se pare amuzant ca toate aspectele care ii deranjau in 2000, acuma nu mai au atita importanta.

Da-le 6 luni de Romania si vorbiti dupa aia! [:)]

 

Am o prietena care a plecat din Romania trintind usa, ca acum sa astepte cu nerabdare sa iasa la pensie sa se intoarca in Romania! Culmea e ca de cite ori sta mai mult acasa, de-abia astepta sa se intoarca in State, bodoganind de cit de naspa e in Romania!!!! Dupa citeva saptamini o ia de la capat. Avind in vedere sistemul de sanatate romanesc mi se pare o greseala sa te muti la batrinete inapoi, exact cind ai mai multa nevoie de doctori, spitale. Nici aici sistemul medical nu e roz, dar nici nu se compara cu cel romanesc.



#32
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 15:42

E frumoasa ideea cu pensia in ROmania insa de multe ori - uitam ca - cea mai mare grija de sistemul medical vine in anii de pensie ... 

Cand esti pensionar - ai nevoie de un spital bun, echipat, de personal medical super calm si bland - de curatenie.

 

Sper ca in 20 de ani asa sa fie Romania -  insa daca PSD nu dispare, e slaba speranta. 



#33
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 16:07

https://www.facebook...12632518544540/

 

Nu știu dacă poate oricine vedea, e preluată de pe FB. Un simplu exemplu. 

chiar ieri am citit postarea  precum  si comentariile la ea si stii la ce concluzie am ajuns?

 

ca nici cel care a postat nu e de alta calitate decat persoana care ascunde resturile.  sunt pe acelasi palier de "educatie" .    apelarea cu "sunteti chiar  nesimtita!" nu arata decat ca acei 7 ani de acasa cu care s-au batut in piept majoritatea participantilor la punerea la colt a  "needucatei"  nu sunt decat niste ani petrecuti acasa unde iti auzi parintii, neamurile injurand pe oricine nu intra in tiparele lor.  

 

toti, dar absolut toti cei care s-au batut cu cei 7 ani de acasa in piept au recunoscut ca in aceasta situatie ar fi  uitat de ei si au inceput sa exemplifice  ce -ar fi facut ei daca erau acolo.   eu cred ca din contra , nu ar fi uitat de ei  ci si-ar fi adus aminte de ei.

 

 expresia " 7 ani de acasa" a devenit asa ca un stalp de integritate pentru cei care o folosesc  dar acasa nu inseamna  ca ai invatat sa ai rabdare, compasiune, intelegere fata de  cei mai neputinciosi din toate punctele de vedere decat tine,  sa dai fara a astepta ceva in schimb, sa fii sincer , sa recunosti cand ai gresit .    doar ca invatatam sa spunem buna ziua , sa mancam cu furculita ,  sa ne stergem la fund,  sa numaram si sa spunem literele nu inseamna ca avem 7 de acasa.   inseamna doar ca am stat 7 ani acasa  urmarind  cum se comporta parintii cand ii  enerveaza cineva . 

 

autorul postului este deranjat de toata lumea din jurul lui pe care ii si catalogheaza : voce de tata,  privire pesedista, metrosexualii vietii  si recunoaste ca este usor de enervat si innebuneste cand are de-a face cu nesimtitii.   are doua facultati si nu stiu cate masterate si in cei 7 ani de acasa a invatat sa isi duca gunoiul la cos  si innebuneste cand vede pe altcineva care nu face asta.  asta inseamna educatie, oare?

 

chiar asa , pentru voi ce inseamna sa ai 7 ani de acasa?

 

acum 13 ani zburam din romania pentru a trai intr-o tara in care cei care au educatie  au si bunul simt de a nu interpela ce cel  care nu se ridica la standardele lor cu" madam , esti chiar nesimtita!!!"



#34
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 16:16

da asa e - nu cred ca ai sa vezi un olandez, de pilda, vorbind asa cu cineva sau despre cineva... Asa cum am mai spus - problema e adanca in educatia nationala.

OK suntem un popor latin, mai putin calm decat germanicii sau nordicii ... insa, cred ca suntem mai putin toleranti decat altii.



#35
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 16:34

E frumoasa ideea cu pensia in ROmania insa de multe ori - uitam ca - cea mai mare grija de sistemul medical vine in anii de pensie ... 

Cand esti pensionar - ai nevoie de un spital bun, echipat, de personal medical super calm si bland - de curatenie.

 

nu, redactor, nu.

 

de acelasi lucru are nevoie ORICE pacient, roman sau nu, pensionar sau nu. mai ales cei care mor cu zile. sau raman cu sechele pe viata.



#36
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 16:36

nu, redactor, nu.

 

de acelasi lucru are nevoie ORICE pacient, roman sau nu, pensionar sau nu. mai ales cei care mor cu zile. sau raman cu sechele pe viata.

normal ca oricine are nevoie de asta - dar ma gandesc la cei care vor sa se pensioneze  acum. Statistica spune ca la pensie - bolile sunt mai dese si mai grave  - de unde creste sansa ca cei in varsta sa isi petreaca mai mult timp cu sistemul medical.



#37
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 septembrie 2018 - 17:06

normal ca oricine are nevoie de asta - dar ma gandesc la cei care vor sa se pensioneze  acum. Statistica spune ca la pensie - bolile sunt mai dese si mai grave  - de unde creste sansa ca cei in varsta sa isi petreaca mai mult timp cu sistemul medical.

 

pai, daca ai beneficia de ce ai zis tu acolo pana sa atingi varsta de pensionare, poate ca bolile n-ar mai fi mai dese si mai grave.

 

prietena mea mi-a scris ca infirmierul i-a trantit punga de perfuzie taman pe piciorul rosu, umflat si dureros. asa, cu nepasare. fata asta mai are vreo 25 de ani pana la pensionare.


Editat de Pepco, 12 septembrie 2018 - 17:08 .


#38
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 19 septembrie 2018 - 18:57

Eram in vara la consiliul judetean sa rezolv ceva , persoana cu care conversam imi spune la un moment dat,

-Vai , doamna, sa nu va intoarceti!!!!

mi-am spus in gand, really , si tu de ce stai aici daca e asa de rau . Oricum , salariile in administratia locala si judeteana au crescut foarte mult + bonuri de vacanta, nici nu ma mir ca Partidul are atata sustinere.



#39
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 septembrie 2018 - 19:06

Collins, nu toti oamenii isi doresc sa treaca prin experienta asta, sa plece din tara.



#40
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 19 septembrie 2018 - 20:00

Stiam eu ca voi gasi un subiect deschis pe tema asta ;)

Niciodata nu mi-am dorit sa plec din tara. Nu puteam sa-mi imaginez ca nu voi fi in contact cu realitatea romaneasca de zi cu zi, ca nu voi asculta stirile, ca nu voi fi aproape de familia mea, ca ar trebui sa o iau de la capat in alta parte, sa fiu nevoita sa fac bagaje, sa imi las o parte din amintiri ...

si abia am sosit din Londra unde am lasat-o pe fii-mea la uni. Am stat patru zile si am sesizat ca :

trupa nu a stranutat deloc - in ro nu pot dormi noaptea de crizele de alergie (sotul&fiica)

 

nu am vazut nici o insecta-tantar, muste sau, mai nou tigrul de platan-  in bucuresti nu am reusit nici ziua, nici seara sa mancam pe terasa din cauza insectelor.

 

astea sunt nimicuri pe langa ce simt eu vav de viitorul acestei tari.

 

ar fi necesara o atentionare, ca la medicamente sau tigari , cum ca POLITICA DiN ROMANIA DAUNEAZA GRAV SANATATII .  Eu nu fac politica, dar ma doare sufletul sa vad ca acceptam asa de usor asemenea specimene in fruntea tarii.

 

de ce nu am putea avea si noi infrastruscura din Londra, de ex?!  Santierele pe care le-am vazut deschise  anul trecut, acum erau terminate!  Inaugureaza in decembrie o alta linie de metrou si ma doare sa vad ca noi batem pasul pe bunastarea infractorilor! 

 

As vrea sa am o varsa mai rezonabila ca sa o pot lua de la capat intr-o tara care isi respecta cetatenii.

 

 





Etichetat si cu romania, diaspora, schimbare, destin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -