Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce pleaca romanii din Romania?

romania diaspora schimbare destin

243 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 16:33

relativ la gandaci: si eu am vazut unul - trecand tacticos - la un spital privat de renume, din afara... asa ca nu asta e problema :)



#12
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 17:12

relativ la gandaci: si eu am vazut unul - trecand tacticos - la un spital privat de renume, din afara... asa ca nu asta e problema :)

 

Bineinteles sunt gandaci si soareci si sobolani peste tot. Problema e cand nu se face dezinsectie pentru ca niste consilieri locali se cearta pe spagi.



#13
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 17:17

OMG

 

Cu doua nopti inainte sa plec am auzit un gandac un dormitor, m-am ridicat din pat si am aprins veioza si l-am vazut urcandu-se in pat. Am crezut ca fac infarct.

Si am dormit doua nopti la hotel. 

 

desi i-am vazut de multe ori urcandu-se pe peretii blocurilor, mai ales in serile de vara, cand e foarte cald, si am si strivit cativa pe palier, pana la momentul ala am fost ferm convinsa ca nu se urca in pat si mai ales pe oameni... mi s-a spulberat visul... altii n-am mai gasit, doar pui mici-mici mai gasesc acum. eu optiunea cu hotelul nu mi-o permiteam asa, tam-nisam, in schimb am lasat lumina aprinsa pana dimineata (si mai mult am motait).



#14
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 17:25

iar referitor la tanti cu resturile...

 

in orice tara din Vest deschisa imigrantilor si multiculturalismului te poti intalni cu astfel de oameni si chiar cu altii, mult, mult mai rau decat atat. nu stiu cat inteleg romanii chestia asta. da, e lipsa de educatie, dar e aceeasi lipsa de educatie pe care o manifesta si alte natii. plec din Romania, ok, dar si in Vest sau unde pleci, daca salariul castigat nu iti permite sa te separi de lipsa de educatie, tot de ea vei da, multiplicata de "n" ori, ca acolo sunt oameni din toate colturile pamantului, inclusiv din tari unde igiena e precara sau unde sunt niste obiceiuri... cah tare.



#15
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 17:32

Ajungem in derizoriu...nu cred ca pleaca nimeni din tara doar pentru ca sunt gandaci .

Despre celelalte, sunt mai usor de acceptat cand stii ca ai ales alta tara si iti este greu sa dai inapoi?



#16
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 17:33

Pepco nu stiu ce ma faceam daca nu eram pe picior de plecare, iti imaginezi ca nici eu nu-mi permit sa traiesc in hotel. Probabil m-as fi mutat la mama si chemam o firma sa faca dezinsectie.

 

Asa e, peste tot sunt oameni fara educatie si care traiesc in jeg. Am vizitat cateva apartamente inainte sa-l gasesc pe cel pe care l-am inchiriat pana la urma care m-au lasat masca. Erau apartamente cu chiriasii inca in ele, care stiau ca in ziua respectiva agentul imobiliar are vizionari si care erau foarte murdare, cu maldare de vase nespalate in chiuveta... agentii tot ziceau ca va fi curatat apartamentul dar stiu ca nu scoteai mirosul din ele nici daca zugraveai. 


Editat de J G, 11 septembrie 2018 - 17:34 .


#17
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 17:33

si ceva amuzant, cum atrag eu energiile nespalate, poate tre'sa schimb sapunul sau ceva... azi oamenii au obligat un boschetar sa coboare din autobuz pentru ca mirosea ingrozitor... din intamplare am coborat si eu odata cu el, chiar aveam treaba in statia aceea, acolo e farmacia de unde imi iau tratamentul... nu l-am vazut unde s-a dus... cand am ajuns acasa, statea pe treptele blocului meu... m-a si salutat... sa mor, nu alta, mi-au dat lacrimile, nici nu stiu de ce... m-am simtit fara speranta, ca astia de pleaca din Romania, nu-i destul ca ma gazase in autobuz, acu' ma gazeaza si acasa... dar... nu m-am gandit niciodata sa plec, teama de necunoscut in general, acum e si prea tarziu...



#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 17:35

Asa e, peste tot sunt oameni fara educatie si care traiesc in jeg. Am vizitat cateva apartamente inainte sa-l gasesc pe cel pe care l-am inchiriat pana la urma care m-au lasat masca. Erau apartamente cu chiriasii inca in ele, care stiau ca in ziua respectiva agentul imobiliar are vizionari si care erau foarte murdare, cu maldare de vase nespalate in chiuveta... agentii tot ziceau ca va fi curatat apartamentul dar stiu ca nu scoteai mirosul din ele nici daca zugraveai. 

 

sa stii ca e ceva obisnuit pentru o anumita tara europeana ce spui tu acolo, multi romani s-au confruntat cu fix aceeasi chestie. banuiesc unde ai plecat. :)



#19
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 17:35

B

 

Ajungem in derizoriu...nu cred ca pleaca nimeni din tara doar pentru ca sunt gandaci .

Despre celelalte, sunt mai usor de acceptat cand stii ca ai ales alta tara si iti este greu sa dai inapoi?

 

Bineinteles, pana la urma e vorba de coruptie, nu de gandaci.

Cand zici "celelalte", la ce te referi?



#20
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 17:37

Despre celelalte, sunt mai usor de acceptat cand stii ca ai ales alta tara si iti este greu sa dai inapoi?

 

cre'ca iti dau putere dezamagirea si stiutul clar a ce ai lasat in urma.

 

vad ca sunt oameni pe aici care au plecat de 20 de ani, ati mai fost in tara de atunci?





Etichetat si cu romania, diaspora, schimbare, destin

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -