Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Sincronicitate - coincidenta si destin - semne

destin coincidenta semne

53 raspunsuri la acest subiect

#31
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 20:31

Povestea colegei mele de banca din liceu : la cutremurul din '77 (avea 3 ani) parintii ei au vrut sa o lase la niste prieteni; ea a plans toata seara ca nu vrea sa mearga; ei nu si nu, ca sa mearga; mai si nu a vrut; s-a dat cu fundul de pamant ca nu merge si basta...si mare noroc a avut, asta pt ca blocul unde stateau prietenii s-a daramat...si au murit toti...tin minte ca ne-a povestit si zicea ca ceva inauntrul ei i-a spus sa nu mearga. 

 

Bunica mea a murit cand aveam 8 ani; in vacante mergeam cu ea in Ardeal, la sora ei; inainte de a pleca in ultima vacanta cu ea, mi-a spus ca vrea sa moara in Ardeal, acolo unde s-a nascut; si a murit atunci; nu se astepta nimeni, moartea ei a venit ca un fulger; floarea preferata a bunicii era liliacul; la mormantul ei a crescut dintr-o data un liliac. 



#32
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 20:57


Cum ma apropiam de etaj, am vazut jos pe perete aproape de usa o pata neagra si ma gandeam ai naibii golani doar sa strice stiu.

Si cand am sunat la usa, mi-a deschis frate-miu si am intepenit. Era neras si purta o camasa alba cu pantaloni negri si panglica neagra in piept. Plecasera oamenii de la masa de pomana doar de un sfert de ora.

Mama a murit miercuri dimineata cand am vrut eu sa ma intorc.

Uff, imi tremura degetele pe tastatura.

 

ps: Pata cea neagra era de la o candela ce fusese acolo si fiind prea aproape de perete a afumat vopseaua.

Adica nu au luat legatura cu tine,sa nu-mi spui ca au si ingropat-o in timpul asta???? [fri]

 

Dana



#33
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 21:09

Dana, ce era sa faca?

Au incercat, dar nu prea aveau cum sa ia legatura. O vecina a plecat la mare in aceeasi perioada si a zis ca a dat anunt la Radio Vacanta dar n-am avut ocazia sa aud anuntul.

 

Da, Ela[flo], mi-a fost foarte greu atunci. Si la doua saptamani dupa mama, a murit bunica.

 

Wow Marcia, ce noroc a avut colega ta.



#34
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 21:22

Pfuu...Oana...ce sa spun,este adevarat ca era dificil atunci,mai ales daca nu stiau hotelul unde stateai...insa eu sincer...cred ca nu mi-as fi iertat asa usor familia ca nu m-au anuntat.

(deci nu ai fost la inmormintare???)

 

Eu -cind a murit mama,ma uram pur is simplu pentru cele citeva ore pe care le-am dormit,stiam ca sunt ultimele momente pe care le pot petrece linga ea si nu ma puteam dezlipi de aoclo.

 

Am uitat pentru 3 zile ca sunt mama...baiatul era la o doamna(vecina) care ma ajuta si-l tine citeva ore pe zi...taica sau,bunica sa au avut grija de el...eu nu puteam sa-l tin in brate ca plingeam amindoi...el copilul ma simtea,imi simtea durerea...

 

Hai ca mi-am amintit...uitate...

 

Dana



#35
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 21:37

Da, n-am fost. Ani de zile mi-a luat sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai e, era vie tot timpul in amintirea mea.

Cumplit a fost si pentru tine, asa-i, o luam pe panta amintirilor[flo].



#36
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 21:44

Da, n-am fost. Ani de zile mi-a luat sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai e, era vie tot timpul in amintirea mea.

Cumplit a fost si pentru tine, asa-i, o luam pe panta amintirilor[flo].

[pup] [pup] [pup]



#37
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 22:43



[pup] [pup] [pup]

[pup] [pup] [pup] back



#38
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 08:17

Cand eram in clasa a Ix-a imi placea foarte mult de un baiat din clasa a XII-a. Un baiat frumos cum rar intalnesti.

Eh, dragostea aia neimpartasita si nestiuta.

A terminat liceul, i-am pierdut urma, am uitat de el.

La un an dupa ce am terminat liceul, intr-o zi geroasa de iarna eram in fata la Ateneu.

Am alunecat pe o bucata de gheata si in cadere, am dat peste piciorul cuiva, care s-a dezechilibrat, a cazut pe spate si eu am cazut peste.

 

Oau, cand m-am ridicat, ce vad? Baiatul din liceu.

Nu imi inchipuiam ca ma stie. M-am inselat.

Am fost  impreuna un an si un pic. Eram un cuplu dupa care oamenii intorceau capetele pe strada.

 

A fost ceva, ce m-a impiedicat sa continui relatia, iar faptul ca ma ceruse de sotie nu a ajutat cu nimic.

Dupa ce l-am refuzat mi-a spus ca singurul lui tel de aici inainte va fi acela de a se imbogati. Daca nu are dragoste va avea bani.

N-am crezut, ca era la sfarsitul anilor '80...

 

Dupa un alt an a venit in vizita sa-mi spuna ca se insoara. Mai mult din interes, cu o domnisoara cu un tata bine situat.

 

Ce mai tura-vura, a ajuns acolo unde l-am trimis eu cand l-am refuzat. In top 50.

 

De-alungul acestor ani ne-am mai intalnit, am stat de vorba pe la cate un restaurant si imi povestea cum ii multumeste destinului ca m-a scos in calea lui intr-o zi geroasa de iarna.

 



#39
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 08:56

Eu n-am fost niciodata genul matern, chiar din contra. Dupa o varsta, prietenele mele au inceput sa dea in bataiala, ca e tarziu, ca nu s-au maritat, ca vor copii, si asa mai departe. Pe mine toate "tulburarile" astea m-au evitat, eram perfect fericita cu existenta mea punct.

Intr-o noapte, insa, am visat o fetita cu niste ochi maaaaari si negri, care imi spune "mama". La trezire imi zic: "Ei, hai, ca o iei razna si tu!" dar nu am luat-o razna, nu m-am mai gandit la visul meu.

Dupa un an, cand am facut testul de sarcina, deja stiam, fetita din vis era cu mine!



#40
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 23:36

Pfuu...Oana...ce sa spun,este adevarat ca era dificil atunci,mai ales daca nu stiau hotelul unde stateai...insa eu sincer...cred ca nu mi-as fi iertat asa usor familia ca nu m-au anuntat.

(deci nu ai fost la inmormintare???)

 

Eu -cind a murit mama,ma uram pur is simplu pentru cele citeva ore pe care le-am dormit,stiam ca sunt ultimele momente pe care le pot petrece linga ea si nu ma puteam dezlipi de aoclo.

 

Am uitat pentru 3 zile ca sunt mama...baiatul era la o doamna(vecina) care ma ajuta si-l tine citeva ore pe zi...taica sau,bunica sa au avut grija de el...eu nu puteam sa-l tin in brate ca plingeam amindoi...el copilul ma simtea,imi simtea durerea...

 

Hai ca mi-am amintit...uitate...

 

Dana

 

maica-mea nu a putut muri atata timp cand am fost prin preajma ei.





Etichetat si cu destin, coincidenta, semne

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -