Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce pleaca romanii din Romania?

romania diaspora schimbare destin

243 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 11:00

dragilor - simt ca trebuie sa dezbatem aceasta problema care imi da des tarcoale - intrebarea este De ce pleaca romanii din Romania? E o intrebare pe care o aud tot mai des...

 

Inca de la inceput raspund si eu (ca sa nu ma sustrag situatiei :) si pentru ca am plecat si eu de acolo acum 25 de ani. Este adevarat ca acum 25 de ani ROmania era altfel. EU nu am plecat din motive financiare - aveam un job super - ci am plecat ca am simtit nevoia sa vad altceva si am plecat pentru ca eram mereu in cautarea unui alt univers. Asa am fost eu mereu - iubesc drumurile :). Stiu ca atunci cand am plecat prietenii ma intrebau de ce plec si nu intelegeau de ce exact fac asta... E drept ca nu am plecat insa niciodata mental din ROmania  pentru ca eu consider limba romana de fapt tara mea.

Acum insa, la 25 de ani ... romanii inca pleaca.... Uneori ma tem ca vor pleca toti iar eu daca vreau sa ma intorc nu mai gasesc pe nimeni...

 

Acum insa as vrea sa va intreb: cat credeti ca vor mai pleca romanii catre zarile albastre? Are legatura plecarea lor cu situatia economica din tara? SUnt dezamagiti?  Credeti ca daca nu mai e PSD la putere  - nu vor mai pleca?  Chiar vor pleca toti? 

Voi care ati ramas in granitele tarii - ce spuneti?Si voi cei care sunteti diaspora romana, ce spuneti? 

 

[flo2]



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 11:29

Au tot fost, in ultimul timp, reportaje la televizor pe tema asta,

 

Se pleaca din cauza situatiei economice si politice.

Dupa ordonanta 13 s-a inregistrat cel mai mare val de plecari.

 

1 din 5 romani s-ar muta din tara.

Multi nu mai vor sa mai plateasca taxe si impozite pentru un sistem corupt, pentru amnistia penalilor, pentru a-i imbogati pe viitori "puscariasi" si nu propria lor tara.



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 11:46

Ca sa mai pigmentam putin subiectul:

Din Romania pleaca pleava, cei care nu au radacini - zise o fata luminata de preot mai zilele trecute.



#4
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 12:22

Eu am plecat anul asta - la 42 de ani, dar ma gadeam deja de cativa ani la optiunea asta asa ca incet, incet, m-am pregatit (in sensul de acreditari care sa imi permita sa lucrez in alta parte, dat copilul la cursuri intensive de limba engleza si luat certificari).

 

Dar pana anul asta nu am fost hotarata. In 2018 insa am trecut prin mai multe intamplari care m-au facut sa simt ca nu mai pot trai in Romania, ca ma sufoc acolo.

Nu o sa intru in discutia despre situatia politica, o stim toti. Nu am plecat din motive financiare, ne descurcam destul de bine. 

 

Clasa a 6-a m-a adus in pragul isteriei. Intr-o scoala buna din Ploiesti, Carla avea doua stari: plictiseala si anxietate. profesorii, cum ii stim: lipsiti de interes, frustrati. Materia e cum e. La sedinta, diriginta ne cerea "zecisti". Asta era singura ei tinta, numarul de zecisti. 

Dar nici asta nu a fost, ca eram obisnuita.

 

Insa in martie am avut un accident minor (m-am taiat la mana) si a trebuit sa merg la urgente, la spitalul de stat. Nu mai fusesem ca pacient intr-un spital de stat de cand am nascut. 

La urgente, intrand cu mana bandajata cu hartie de menaj din care picura sange pe jos am fost ignorata complet. Ma dusesem fara sa arunc buzduganul inainte, fara sa sun "un prieten" nimic. Am aratat mana la receptie si mi s-a spus sa astept sa mi se faca "fisa". A fost momentul in care am sunat un prieten din spital, care a sunat doctorul de chirurgie plastica, care a trimis asistenta sa ma conduca direct pe sectie. 

Si dragii mei, am intrat in sala chirurgicala si am avut un soc. Pereti scorojiti, pat vechi de 30 de ani probabil, "campul steril" gri si zdentuit. 

Am fost cusuta si bandajata imediat. 

M-am intors la spital si pentru scosul firelor, pe alta sectie, la fel de decrepita si imputita. 

 

Nu sunt o tipa anxioasa referitor la sanatate, dar pentru prima oara am inceput sa ma gandesc: daca am un accident de masina? Daca face fi-mea apendicita si nu am timp sa merg la Bucuresti?

 

La cateva luni dupa aceea m-am imbolnavit de rujeola. Pentru ca epidemie, cea mai rea din UE. Da, stiu, ar fi trebuit sa ma vaccinez. Alt spital, aceeasi experienta. 

 

Pe de alta parte, in Ploiesti nu s-a facut dezinsectie si deratizare de 2 ani (la momentul plecarii mele, poate intre timp s-a rezolvat). De ce? PNL si PSD s-au certat pe licitatii. Asa ca anul trecut am avut soareci in bloc (si in apartament). Iar anul asta gandaci. Nu gandaci de bucatarie, ci de-aia mari de canal. Atat de mari ca ii auzeam noaptea mergand pe parchet. In dormitor. 

2 ani!!!!! Fara deratizare si dezinsectie. 

 

Si astea au fost asa, culmile. Au fost sute de motive mai mari si mai mici.

 

Asa ca eu nu mai vreau sa platesc taxe in Romania si sa primesc inapoi un rahat. Un rahat de sanatate, un rahat de educatie, un rahat de igiena. 

Culmea ironiei e ca eu am parte de dubla impozitare la sanatate, o data de la salariu si inca o data de la cabinet. 

 

Asa ca am plecat. Mi-e putin greu acum la inceput, multe lucruri noi. Dar o sa fie bine. 

Nu e mare scofala, inca 3 oameni au plecat din Romania. Asta-I tot. 



#5
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 13:02

Tot in Ploiesti stau si eu.

Aceleasi nemultumiri le am si eu...si eu am trecut cu sotul printr-o experienta groaznica anul trecut la acelasi spital.

Din pacate el a avut nevoie de internare o noapte pe sectia de chirurgie....groaznic. Cand am mers la el cu schimburi mi s-au lipit adidasii de mozaicul de pe jos..... l-au pus in patul altui pacient(care era invoit) fara sa-i schimbe lenjeria.

Anul acesta a avut o operatie mai delicata si am apelat la cunostinte. S-a operat la Spitalul Militar...nu exista termen de comparatie.

Si eu am mutat copilul de la o scoala cu pretentii la una de cartier. 

Vezi tu... eu as pleca si maine, dar nu am curaj.

Daca nu ar fi fost copiii m-as fi aventurat fara sa ezit.

Dar acum avem responsabilitatea copiiilor si nici pe nimeni la care sa mergem.

In necunoscut mi-e teama sa ma avant.



#6
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 15:42

saracie, traitul de azi pe maine, directia generala in care se indreapta tara, lipsa de perspective, lipsa unui viitor sigur pentru parinti si copii (ca pleaca multi cu copii cu tot), coruptia, birocratia...

 

motivatiile sunt diverse si comune, in functie de patura sociala din care provin cei care pleaca.

 

chiar am vazut recent 2 reportaje pe tema, titlul celui de-al doilea, care mi-a si ramas asa, in suflet, nici nu in minte, este "tara vrea sa ne omoare" (era vorba de Colectiv si de tinerii morti pentru ca... "avem tot ce ne trebuie").


Editat de Pepco, 11 septembrie 2018 - 15:45 .


#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 15:48

Nu gandaci de bucatarie, ci de-aia mari de canal. Atat de mari ca ii auzeam noaptea mergand pe parchet. In dormitor.

 

o, e ceva obisnuit si pe la mine, chiar am scris la un alt subiect ca la 3 jumatate dimineata am cules unul de pe obrazul stang, am crezut ca e un fluture sau ceva.



#8
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 16:13

https://www.facebook...12632518544540/

 

Nu știu dacă poate oricine vedea, e preluată de pe FB. Un simplu exemplu. 



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 16:23

... pana la urma totul se reduce la educatie.



#10
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 11 septembrie 2018 - 16:31

o, e ceva obisnuit si pe la mine, chiar am scris la un alt subiect ca la 3 jumatate dimineata am cules unul de pe obrazul stang, am crezut ca e un fluture sau ceva.

 

OMG

 

Cu doua nopti inainte sa plec am auzit un gandac un dormitor, m-am ridicat din pat si am aprins veioza si l-am vazut urcandu-se in pat. Am crezut ca fac infarct.

Si am dormit doua nopti la hotel. 





Etichetat si cu romania, diaspora, schimbare, destin

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -