Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La ce varsta cumparam copilului un telefon?

dezbatere telefon

105 raspunsuri la acest subiect

#81
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 august 2017 - 19:34

O colega ia in vacanta fetele prietenelor sa aiba grija de cel mic al ei.

Cati parinti romani ar face asta?

 

Eu n-as face asta fetelor prietenelor mele. Mi se pare aiurea, ca si cum eu si cel mic al meu avem dreptul sa ne bucuram de vacanta, dar fetele prietenelor, nu. Nici n-as sti cu cat sa platesc fata unei prietene.



#82
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 22 august 2017 - 19:53

Eu n-as face asta fetelor prietenelor mele. Mi se pare aiurea, ca si cum eu si cel mic al meu avem dreptul sa ne bucuram de vacanta, dar fetele prietenelor, nu. Nici n-as sti cu cat sa platesc fata unei prietene.

 

Pepco, ma distrezi. Cam cum crezi ca le obliga ea pe fetele alea :)))).

Fetele vor sa faca baby sitting, si la 13-16 ani gasesti numai printre prieteni :).

Cum spuneam, diferenta de mentalitate :).



#83
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 august 2017 - 00:49

Nu e vorba de plasma sau mașină aici. Este vorba că un copil la pubertate poate fi ușor ținta bullyingului daca nu are telefon. De ce să expui propriul copil la crearea unui complex de inferioritate din cauza unui principiu care nu e al lui ( exceptând cazul in care chiar el nu vrea). E o chestiune de adaptare. Și devine societate bolnava doar in momentul in care copiii/tinerii stau doar pe telefon și nu mai au contact cu realitatea. Ori nu e cazul aici, am văzut părinți responsabii care limitează accesul. Se pot împăca și capra și varza. Cheia este la părinți și la cat de responsabili sunt ei, la ce principii insufla copilului. 

Și da, probabil există argumente și contra adaptării despre care vorbesc, dar ganditi-va că la vârsta lor nu gândeam la fel , copiilor puțin le pasă de factura de curent, de realizarea profesionala, de cultura, nu conștientizează pericole etc, etc. De aceea au reguli simple în mica lor societate. 



#84
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 august 2017 - 00:57

Eu nu sunt împotriva telefoanelor Smart, sunt doar împotriva utilizării lor excesive, la orice vârstă. 

Copilul meu este mic deocamdată, dar văd cum e atrasa de electronice ca de un magnet. Dacă cineva îi arată în telefon, o poate lua de mana sa plece cu ea. Așa că voi prefera sa știe că are și ea acasă, că se poate juca un joculet, si că nu e așa mare "smecherie" cum ar putea incerca alții să prezinte situația.



#85
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 23 august 2017 - 09:32

Nu e vorba de plasma sau mașină aici. Este vorba că un copil la pubertate poate fi ușor ținta bullyingului daca nu are telefon. De ce să expui propriul copil la crearea unui complex de inferioritate din cauza unui principiu care nu e al lui ( exceptând cazul in care chiar el nu vrea). E o chestiune de adaptare. Și devine societate bolnava doar in momentul in care copiii/tinerii stau doar pe telefon și nu mai au contact cu realitatea. Ori nu e cazul aici, am văzut părinți responsabii care limitează accesul. Se pot împăca și capra și varza. Cheia este la părinți și la cat de responsabili sunt ei, la ce principii insufla copilului. 

Și da, probabil există argumente și contra adaptării despre care vorbesc, dar ganditi-va că la vârsta lor nu gândeam la fel , copiilor puțin le pasă de factura de curent, de realizarea profesionala, de cultura, nu conștientizează pericole etc, etc. De aceea au reguli simple în mica lor societate. 

 

Pai te cam controzici. 

Spuneai mai devreme ca ce pierde un copil jucandu-se pe tel, nimic, ca nu sunt alternative.

Pe de alta parte, vorbim de copii de scoala primara. Vorbim de faptul ca primesc telefon personal la varste ridicol de mici.



#86
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 august 2017 - 10:42

Pai de aici a plecat discuția. Care e vârstă ridicol de mică? Eu zic că la 12 ani nu e mic deloc.

Deocamdată nu îmi dau seama exact, am zis, eu am copil mic încă, vârstă de 8 ani acum mi se pare așa ..SF, o să văd abia atunci. 

Am spus din observație, copiii care nu au altceva de făcut de joaca pe telefon, asta se vede oriunde te duci și sunt părinți ibsotiti de copii care se plictisesc. De aici rezultă că vor dezvolta o afinitate mare pentru acele jocuri și îi mai convingi greu sa renunțe.

Mi se pare ca simplu observator că anumite situații se pot evita simplu. În altele, nu ai ce face, ca părinte trebuie mereu să fi în alerta și dinamic in activități, creativ, să te mai ajute și societatea in care trăiești, sau in cazul in care nu te ajuta sa te descurci cu mijloace proprii.

Fiecare situație familiala e diferită, nu pot spune sigur nici că e rău nici că e bine că oamenii cumpără telefon copilului la vârstă mică.am văzut situații și situații.

De aceea nu am nici o părere fixă, rigidă, prefer sa aștept să fiu pusa in situația respectivă (adică să îmi ceara fi-mea) și să analizez toate i formațiile de atunci.

 

 



#87
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 23 august 2017 - 10:57

Pai toti am zis ca 12 ani e ok, pt un telefon cu taste :))).

 

Eu am doua fete de 4 ani si 9 ani ...



#88
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 23 august 2017 - 11:16

Eu n-as face asta fetelor prietenelor mele. Mi se pare aiurea, ca si cum eu si cel mic al meu avem dreptul sa ne bucuram de vacanta, dar fetele prietenelor, nu. Nici n-as sti cu cat sa platesc fata unei prietene.

Asta se numeste baby sitting si e ca vazut orice job, aici in vest! Ba chiar fetele de acea virsta se inghesuie sa prinda asa ceva. 



#89
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 august 2017 - 11:24

 

Imi pare rau sa o spun, dar mentalitatea in Ro este de asa natura : trebuie sa am plasma ca toata lumea are, ooo masina, trebuie sa fie masina de masina :)).

Lumea da o gramada de bani pe prostii, mult mai mult ca in Franta, dar salariul e mai mic.

 

Imi amintesc, acum cativa ani, la botezul celei mici, cand a venit lume din ro si alor mei le-a fost rusine ca noi nu aveam plasma. M-au intrebat cat de scump e, de nu ne luam? Le-am zis ca la noi e pe post de mobila TV-ul si nu ne-a interesat deloc aspectul asta.

Aici ai oarece dreptate, din pacate... Sunt oameni carora le place sa epateze, sa arate ca au tot ce e mai bun, fac eforturi pentru asta, chiar daca poate nu au venituri asa ridicate si cheltuie peste puterile lor. Vorba aceea, cu datorii pe la intretinere, pe la banca (ca alea nu se vad) si cu masina buna, telefon ultima generatie - ca alea se vad. Pe principiul: sa aratam ca avem si o ducem bine, ca altfel rade x de noi. La fel cu hainele - haine peste haine, am, dar tot mai imi iau, ca e la moda aia, aia, aia...si sa fie si de firma. Ok, nu sa umbli "rupt in fund", normal sa hainele mai trebuie inlocuite, se uzeaza, la fel, mai apare ceva dragut, de calitate - iti iei.... dar unii ajung sa-si ia "sa iasa in fata", sa arate ca are...  Cred ca de la perioada comunista ni se trage (celor de sunt asa) cand eram toti uniformi, cu salarii destul de asemenatoare, cu acelasi tip de haine, masini si telefoane (fixe!!) si acum, unii simt nevoia sa iasa cu orice pret in evidenta... alta explicatie nu gasesc... probabil va trece si chestia asta in timp, dar poate nu prea curand, ci peste vreo 20-30 de ani...

 

 

In fine, nu agreez mentalitatea asta, nu-s pusa pe consum cu orice pret, sau sa fiu musai ca cel de langa mine "are domne si sa am si eu". Mi le socotesc si optimizez cum cred eu, functie de necesitatile mele, ale noastre, de finante, independent de altii.

Pe mine una chiar ma supara societatea asta de consum din capitalismul asta de-l traim noi acum, caci mi se pare ca se fac lucruri din ce in ce mai proaste, astfel incat sa devii obligat sa-ti cumperi altele... Eu una ma si supar cand vad ca se strica un electrocasnic, de ex., asa calculat, la vreo 2-3 luni de la expirarea termenului de garantie... nu tin sa le schimb din 2 in 2 ani sincer [:(] dar societatea de consum ma obliga.... Pe vremuri se faceau obiecte/aparate fiabile de tineau 20-30-40 de ani... are mama obiecte electrocasnice de-o varsta cu mine si merg si acum (mixer, rasnita de cafea, - adevarat, cu calitati tehnice inferioare, cum se faceau atunci, dar functioneaza!, un aspirator rusesc de si-a dat duhul acum vreo 7 ani, tot asa de prin anii 70-80)...

Si telefoanele se deprecizeaza repede din pacate, se defecteaza repede, cam tot putin dupa perioada de garantie.... poate aici un alt factor ce duce la achizitii masive, zici sa-ti iei ultima generatie ca o tine mai bine... de unde!



#90
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 23 august 2017 - 11:25

Trebuie stabilit ce virsta e "ridicol de mica" pentru a primi telefon. 





Etichetat si cu dezbatere, telefon

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -