Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Telefoanele interzise in scoli - Franta

telefon scoala scolar franta

23 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 10:31

Cam toti scolarii sunt posesorii unui telefon mobil.  Pe care il iau si la scoala,

 

Scoala, decide care sunt regulile de utilizare a telefonului mobil in incita. Iata insa ca in Franta, din 2018 - se vor interzice accesul scolarilor cu telefoane mobile in scoala. Este vorba de o promisiune de campanie a lui Emmanuel Macron.

 

Ce parere aveti parinti?



#2
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 11:08

Telefoanele mobile SINT interzise in scolile primare si asta dintotdeauna. Stirea asta e prezentata in stil romanesc, cit mai senzational, ca sa impresioneze (ca cea de acum citeva zile - "Cintaret mort. Nimeni nu stia ca sufera de cancer" - e vorba de Johnny Holliday si poate ca in România nu stia nimeni, nici de el, nici de cancerul lui, dar in Fr toata lumea era la curent).



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 11:38

Telefoanele mobile SINT interzise in scolile primare si asta dintotdeauna. Stirea asta e prezentata in stil romanesc, cit mai senzational, ca sa impresioneze (ca cea de acum citeva zile - "Cintaret mort. Nimeni nu stia ca sufera de cancer" - e vorba de Johnny Holliday si poate ca in România nu stia nimeni, nici de el, nici de cancerul lui, dar in Fr toata lumea era la curent).

Dar ai citit stirea?

 

e preluata din Le Monde: http://www.lemonde.f...85_1473685.html

 

Departe de mine gandul sa iau apararea titlurilor jalnice din ziare, dar Johnny Holliday era cunoscut in romania - nu de generatia tanara si foarte tanara.



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 12:06

In ambele articole se specifica:

"Codul educatiei interzice deja folosirea telefoanelor mobile in colegii si scoli in timpul cursurilor.

 

"Le code de l’éducation proscrit déjà l’utilisation des téléphones portables dans les collèges et les écoles durant les cours.

 

Citind articolul am inteles ca este deja o masura luata ce exprima inerzicerea folosirii telefonului in orele de curs si acum vor sa extinda masura la interzicerea intrarii cu telefonul in scoala.

 

Oricum ca sa raspund la subiect este greu de luat o astfel de masura.

1. Daca eu ca parinte doresc ca copilul meu sa aiba telefon la el, e problema mea nu a scolii si  statul nu are dreptul sa-mi interzica asta. Dimpotriva daca vine cu o astfel de interdictie o consider atentat la libertate si o ingradire grosolana a drepturilor mele.

Daca foloseste telefonul in incinta scolii cand nu are voie e problema scolii si a copilului meu ca nu a respectat un regulament.

 

Maine poimane poate o sa ne interzica sa mancam ciocolata.

 

2. E greu aplicabila masura. Ce vor face, perchezitii in ghiozdane?



#5
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 12:06

Da, stiu ca Johnny era cunoscut de persoanele in virsta. Maica-mea, de ex, il stia. Mi-a zis ca soca românii prin anii 60 pt ca tavalea pe scena. Dar, obiectiv vorbind, nu are notorietatea lui Alain Delon sau Charles Aznavour.

 

Cit despre articolul din "Le Monde", uite paragraful :

Le code de l’éducation proscrit déjà l’utilisation des téléphones portables dans les collèges et les écoles durant les cours. L’interdiction dans la cour de récréation et pendant les intercours laisse, en revanche, les syndicats d’enseignants dubitatifs, tant pour des raisons de respect du choix des parents (qui veulent pouvoir joindre leur enfant après les cours) que de contraintes pratiques (les employés de la vie scolaire devraient passer leur temps à fouiller les sacs des élèves).
 


#6
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 12:07

Sorry, am vazut ca am scris in acelasi timp



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 12:10

Si in romana, din articol:

""Codul educatiei interzice deja folosirea telefoanelor mobile in colegii si scoli in timpul cursurilor. Interzicerea in curtea de recreatii si in perioadele dintre ore ii lasa in schimb pe cei din sindicatele cadrelor didactice cu indoieli, atat din cauza respectarii alegerii parintilor (care vor sa-si poata contacta copiii dupa cursuri), cat si a constrangerilor practice (angajatii scolilor ar trebui sa-si petreaca timpul cautand in ghiozdanele elevilor).""



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 12:13

off topic:

 

Si ceva comentarii in limba romana. E drept numai 37.000 vizualizari.



#9
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 12:14

Titlul complet este interzicerea in scoli (primare) si gimnazii (collèges). Cum spuneam, in scolile primare copiii nu au voie. Nici nevoie pt ca foarte, foarte putini circula singuri. Daca e vreo problema (copil bolnav, invatator absent), scoala telefoneaza parintilor.

 

La gimnaziu majoritatea elevilor au pt ca e necesar - gimnazii nu sint in toate satele, exista autobuz scolar, dar in cazul in care copiii termina cursurile mai repede e bine sa-si poata suna parintii. La colegiul alor mei au voie sa foloseasca telefoanele in recreatie (sau uneori profesorul de tehnologie informeaza parintii ca le cere sa utilizeze telefonul in clasa, sa faca poze cu exeprientele realizate). La alta colega  telefoanele mobile sint interzise pur si simplu.

 

Editez sa pun un "i" in plus.


Editat de Marox, 11 decembrie 2017 - 12:16 .


#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 12:19

x . 


Editat de Collins20, 11 decembrie 2017 - 13:33 .




Etichetat si cu telefon, scoala, scolar, franta

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -