Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Vacanta de iarna prelungita pana la jumatatea lunii ianuarie si scurtarea vacantei de vara

vacanta scoalad dezbatere

74 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 18:33

dragi parinti ...

ce parere aveti despre aceasta idee?

 

Scolile din Bucuresti si din judetele Constanta si Vrancea raman inchise in a doua saptamana din ianuarie si prima saptamana de scoala din acest an, iar cele din Tulcea  vor fi inchise cel putin miercuri si joi. Toate unitatile de invatamant au ramas inchise miercuri in 7 judete, iar in alte judete cursurile au fost suspendate partial. Exista bineinteles si zone ale tarii unde scolile isi continua activitatea, neinregistrandu-se probleme, cel mult o mica invidie a copiilor fata de colegii lor aflati in vacanta fortata.

 

Invatatori si profesori consultati de HotNews.ro considera ca ar fi o masura buna sa se prelungeasca vacanta de iarna, printre motive numarandu-se reducerea absenteismului, evitarea imbolnavirilor - iarna fiind, alaturi de primavara, sezon al racelilor si al epidemiilor de gripa - si economii la incalzire si iluminat.

Mai mult decat atat, chiar daca elevii din orase pot sa ajunga mai usor la scoala, drumurile fiind adesea deszapezite in timp scurt, navetistii ajung mai greu, mai ales in zonele rurale, unde drumurile se blocheaza repede, in lipsa parazapezilor, si raman mai multa vreme inchise. (conform Hotnews

 

ce parere aveti?



#2
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 18:58

Imi amintesc ca si noi , in epoca de aur , stateam acasa iarna , un an sau doi a fost vacanta prelungita pana in februarie , pentru ca Partidul dorea sa faca economie . Asa o fi si acum . O brambureala.
Macar daca s-ar recupera in vacanta din februarie , nicidecum sambata . Ar putea cineva sa dea in judecata inspectoratul pentru ca ziua de sambata este zi libera , deci nimeni nu te poate obliga sa vii la munca/scoala .
La noi nu se fac recuperari atunci cand se inchid scolile din cauza vremii .

Nu am inteles cum se reduce absenteismul daca se inchid scolile , si cum se reduc bolile . ramane de vazut.

#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 19:01

ca intotdeauna, in Romania e mare mirare ca iarna ninge.



#4
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 21:58

Liceanul meu are jumătate din clasa alcătuită din navetiști!Sunt copii din localitățile învecinate,10-15 km de oraș.Problema nu este neaparate ne de km,ci faptul că mai schimba și alte microbuze.Imaginati-va la 15 ani sa termini orele la 19.15,să alergi sa iei microbuzul pt.autogara,sa iei apoi alt microbuz până acasă!Și dacă nu mai circulă acel ultim microbuz?

Pentru odorul meu a fost relaxarea supremă.De-i puneam oua sub fund de la Crăciun până acum îmi scotea pui la cat a tavalit patul....Insa există și copii chinuiți!


Editat de ni-na, 11 ianuarie 2017 - 22:01 .


#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 22:18

Eu cred că ar fi o idee buna sa lase vacanta de iarna mai lungă, și să intre eventual in septembrie, mai devreme. 



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 23:48

Pai cum, nu se incepe pe 16?? Mai prelungesc???

Pai iarna e lunga, inchid pana vine primavara???? Nu inteleg!



#7
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 09:22

Nu ma deranjeaza ca stau copiii acasa, ai mei sunt fericiti, normal.

Daaaar, ma deranjeaza extrem de tare ca toata treaba asta e facuta de mantuiala, ca se anunta (vb de PH) de pe o zi pe alta, azi invatati, maine nu, uite pinguinul, nu e pinguinul...

 

Plus ca as vrea sa-mi explice si mie cineva de ce marti (-7gr) si miercuri (-3gr) scolile si gradinitele au fost inchise, iar azi (-18 gr, probate, la bordul masinii si cu narile proprii lipite :D) nu.

 

Repet, vb de Prahova.

 

Mi se pare asa, ca-s facute toate din putul negandirii.

Plus ca ma scoate din minti mass-media, cu "iadul alb" si alte aberatii, de parca nu se stie ca iarna e IARNA, cu frig si zapada.



#8
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 09:35

Eu nu-mi aduc aminte, pe vremea celalta sa fii stat noi acasa, ca e frig afara! Stiu ca stateam cu caciula, manusi in maini, haine pe noi la greu, abia scriam, ca nu aveam caldura din plin, ca acum. Nu mereu, dar suficient de des sa tin minte.

Mie mi se pare un moft al Primariei, sa nu se aglomereze mai rau orasul, nu ca nu pot copiii veni la scoala/gradinita.

La Miercurea Ciuc si Intorsura buzaului sunt -20* frecvent, n-am auzit sa stea copiii aia acasa!



#9
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 09:35

Si ma refer la Bucuresti, nu acolo unde e zapada de 2 m, si sunt drumurile inchise.



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 09:51

In indepartata mea copilrie , tin minte ca intr-un an sau doi comunistii au decretata vacanta de iarna toata luna ianuarie . Isi mai aminteste cineva?
In rest cum a spus Valentina , nu era nici o diferenta intre afara si in clasa , doar ca afara ne mai miscam si ne mai incalzeam .
In clasa era o soba unde stateau profesorii lipiti tot timpul iar in pauza trebuia sa te lupti pentru un loc unde sa iti incalzesti mainile . Dar nu se inchidea scoala decat daca era viscol si profesorii nu puteau ajunge.



Etichetat si cu vacanta, scoalad, dezbatere

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -