Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La ce varsta cumparam copilului un telefon?

dezbatere telefon

105 raspunsuri la acest subiect

#91
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 august 2017 - 11:29

Si mai e o chestie... noi suntem in Europa de Est... probabil si electronicele/ electrocasnice sunt fabricate cu dublu standard. Mai bune in Europa de Vest, mai proasta aici in Est... exact cu e si cu produsele alimentare.

Deci probabil un aparat Bosch fabricat pentru Germania sau Franta va tine mult mai bine in timp decat un aparat Bosch similar fabricat pentru Ro.



#92
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 august 2017 - 11:29

Trebuie stabilit ce virsta e "ridicol de mica" pentru a primi telefon. 

E ceva relativ [:D]

Ca orice nu este specificat in vreo lege



#93
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 23 august 2017 - 11:33

Si mai e o chestie... noi suntem in Europa de Est... probabil si electronicele/ electrocasnice sunt fabricate cu dublu standard. Mai bune in Europa de Vest, mai proasta aici in Est... exact cu e si cu produsele alimentare.

Deci probabil un aparat Bosch fabricat pentru Germania sau Franta va tine mult mai bine in timp decat un aparat Bosch similar fabricat pentru Ro.

Nu, nu si aici sint facute sa se strice la scurt timp dupa expirarea garantiei. Am observat si eu asta.



#94
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 23 august 2017 - 11:41

E ceva relativ [:D]

Ca orice nu este specificat in vreo lege

Nu trebuie o lege pentru asa ceva. Mie 8 ani nu mi se pare o virsta mica de a avea telefon in Romania, unde multa lume nu mai are telefon fix, vacanta de vara are 3 luni, conceputl de childminder nu exista, deci clar ca acel copil sta o gramada singur in perioada de vara, de exemplu.

 

Stiu de la nepota-miu. Ai lui au desfiintat telefonul fix, se apropia vacanta de vara (el avea 8 ani), ai lui lucrau, el statea singur in marea majoritate a timpului, fie in casa, fie pe linga bloc sau la bunici peste drum. I-au luat telefon ca sa poata da de el. Ori in vest nu numai ca vacantele sint mult mai scurte (6 saptamini in vara), multi parinti fie dau copiii la cluburi de vacanta, fie la childminder, n-ai sa auzi copil sa stea singur pina la 12 ani pe toata periodada vacantei (desi nu exista o lege care sa iti interzica sa il lasi singur). 

 

Deci cum spuneau multi aici, la cite bordeie atitea obiceie!



#95
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 august 2017 - 13:20

Asta se numeste baby sitting si e ca vazut orice job, aici in vest! Ba chiar fetele de acea virsta se inghesuie sa prinda asa ceva. 

 

Da, mai, stiu ca se numeste baby sitting. Spuneam ca eu nu as putea sa ma gandesc sa platesc fata/fetele prietenelor pentru asa ceva. Si sa-mi mai zica si parintele, aaa, nuuu, plateste-o putin, sa invete cum se castiga banii.



#96
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 23 august 2017 - 13:24

Da, mai, stiu ca se numeste baby sitting. Spuneam ca eu nu as putea sa ma gandesc sa platesc fata/fetele prietenelor pentru asa ceva. Si sa-mi mai zica si parintele, aaa, nuuu, plateste-o putin, sa invete cum se castiga banii.

Daca e trimisa cu forta sigur ca nu accepti, dar daca fata vrea sa cistige si ea un ban muncit, de ce nu? Eu as accepta daca fata vrea sa vina.



#97
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 23 august 2017 - 13:38

Da, mai, stiu ca se numeste baby sitting. Spuneam ca eu nu as putea sa ma gandesc sa platesc fata/fetele prietenelor pentru asa ceva. Si sa-mi mai zica si parintele, aaa, nuuu, plateste-o putin, sa invete cum se castiga banii.

 

Tie ti se pare rusinos, de aia? Cum sa iti jignesti prietenele?

Ca nu vad altceva.



#98
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 august 2017 - 14:01

Letitia, sa stii ca asa este. 

Si m-am lovit si ma lovesc de problemele enumerate de tine vis a vis de nepotul tau. 

Insami eu am zis ca le-am luat fetelor telefon, unul decent, nu ultimul racnet, nu cu costuri ridicate, la fel, ca sa ma poate suna din excursii, tabere, sau daca apare ceva inopinat. Plus ca mai fac poze cu el pe unde merg.

 

Eu beneficiez de un program mai flexibil, care imi permite sa lucrez si de acasa, deci sa nu le las singure ori in sir. Mai am si bunicii alaturi, cand pot... Insa am si deplasari, sau bunicii nu sunt in zona, asa ca ele mai vin sin singure acasa si raman in casa pana vin. Asa ca trebuie sa tin legatura cu ele. 

After e mult prea scump, mai ales ca am 2 copii, nu prea imi permit. La fel bona, au niste preturi pentru cateva ore... nu mi-am permis bona nici cand erau mici, am preferat sa stau acasa. Vara la fel... 3 luni... Ma rog peste vara mai pleaca prin tabara, la bunici, plecam in concediu, deci nu0s chiar 3 luni.

 

In fine, asta e, caut in rest sa avem activitati diverse, sa iesim, sa citeasca, sa facem miscare, sport, astfel incat telefonul sa nu fie folosit mai mult decat strictul necesar. 

Bine ca u e si la noi legea cu 12 ani, ca zau nu stiu ce faceam... nu traiesc in saracie lucie, dar nici nu stam pe un minte de bani, iar salarile normale din Ro, nu prea permit multe chestii, asa ca ni le dramuim si noi cum putem :))


Editat de monicabo, 23 august 2017 - 14:04 .


#99
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 23 august 2017 - 14:22

Monica nici la noi nu e lege cu 12 ani. Multa lume crede ca este, dar nu este nici o restrictionare. Dar se stipuleaza in lege ca daca se intimpla ceva, esti direct raspunzator, insa ramine la latitudinea ta cit il lasi singur si de la ce virsta. Lumea insa prefera sa ii dea la cluburi sau childminder decit sa ii stie singuri acasa. Stau mai linistiti la servici, dar costa desigur. 

 

Asta spune legea  in UK

 

 

Strange as it may seem, there’s no set age for leaving children home alone. The law simply says that you shouldn’t leave a child alone if they’ll be at risk.

There’s such a wide variation in the rate that children mature that it would be almost impossible to come up with a “one size fits all” law. Instead, the choice is left to parents. They know their children best and can use their own judgement.



#100
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 23 august 2017 - 14:27

Da, exact la fel e si in FR. Nu e lege, dar esti responsabil.

Cluburile de vacanta faine costa peste tot. Aici sunt 250€ pe sapt alea faine. Cele ieftine sunt cam 100€.

Copiii peste 6 ani nu mai merg la bona, ca bona nu ii mai primeste ... :).

Asa ca oamenii se descurca cum pot : cluburi, tabere, bunici, baby sitter.





Etichetat si cu dezbatere, telefon

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -