Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Franţa a interzis tuturor copiilor sub 15 ani să folosească telefonele în incinta şcolii

telefon reguli

47 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 10:00

Ieri a fost prima zi de şcoală pentru elevii francezi de sub 15 ani în care aceştia nu au avut voie să se atingă de telefoanele mobile în niciun moment al zilei, datorită unei noi legi naţionale. ŞTIRI PE ACEEAŞI TEMĂ Liviu Pop: Nici profesorii şi nici elevii nu trebuie să folosească tel... Interdicţia a fost adoptată în luna iulie, în urma unui angajament de campanie al preşedintelui Emmanuel Macron, realatează Business Insider.  Noua lege, care a intrat în vigoare pe 5 august, interzice toate tipurile de telefoane, precum şi tablete sau ceasuri inteligente.  Deşi Franţa avea deja o lege încă din 2010 care interzicea telefoanele în timpul orelor de curs, noua formulă se referă acum şi la pauze. Scolile au libertatea să aleagă singure cum vor implementa noua interdicţie şi pentru elevii mai mari. Există totuşi şi excepţii ale legii, acestea vizându-i în special pe elevii cu dizabilităţi. Potrivit noii legi, elevii trebuie să-şi închidă telefoanele în timpul zilei şi să le lase în vestiare, subliniază AP.

 

Şcolile vor avea misiunea de a se ocupa de modul în care elevii vor fi ţinuţi departe de telefoane, mai adaugă agenţia. Legea a fost introdusă pe fondul temerilor că elevii au devenit prea dependenţi şi distraţi de telefoanele inteligente, spun oficialii. Ministrul Educaţiei, Jean-Michel Blanquer, a lăudat noile reguli, despre care spune că sunt „pentru secolul XXI”, şi a adăugat că legea va îmbunătăţi disciplina celor 12 milioane de elevi ai Franţei. „Fă fii deschis tehnologiilor viitorului nu înseamnă că trebuie să şi acceptăm toate utilizările lor”, a declarat ministrul.

 

ce parere aveti?



#2
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 10:22

Si in Elvetia tot asa este, fiica-mea nu a avut voie cu telefonul in incinta scolii in clasele 1-9....daca sunt prinsi, li se confisca telefonul. 
Eu sunt de acord, atata timp cat sunt la scoala, nu au de ce sa foloseasca telefonul. In caz de urgenta, aici ne sunau de la scoala, au toate datele noastre. 


Editat de Ella73, 04 septembrie 2018 - 10:23 .


#3
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 11:26

SI aici la ROmania e o lege sau o dispozitie in acest sens. Problema e ca nu e aplicata.

 

Din ce am vazut, cauze ar fi:

-delasarea profilor: doar 2 profi cereau copiilor sa puna telefoanele pe catedra.

-parintii protesteaza si profii nu au putere interioara sa le zica nu. Certurile alea prof-parinte cu gura mai mare.

 

De fapt telefoanele - reprezinta o parte din viata. Cumva scoala trebuie sa isi modifice modul in care functioneaza pentru ca procedura de luare a telefoanelor de la copii sa fie decenta, sigura+simpla - pentru prof, copil, telefon, parinte.

 

-pentru prof - sa nu isi manance 5-10 minute din ora cu luarea telefoanelor, urnirea copiilor din banca pentru a duce telefonul la catedra. Rezolvarea diferendelor de tip: cutare zice ca n-are dar are ...

-pentru copil - sa i-l ia cineva (sic!), sa isi miste persoana pentru a-l duce si respectiv sa razbata in imbulzeala de la sfarsitul orei pentru a recupera telefonul. Sa isi poata contacta parintele in timpul scolii.

-pentru telefon - sa poata fi recuperat + in aceeasi stare (adica nu spart sau accesat)

-pentru parinte - sa poata lua legatura cu copilul. Scoala, mecanismul de contactare pus la dispozitie - nu exista. Se bazeaza pe telefonul personal al dirigintelui, pe un telefon de secretariat care raspunde / nu raspunde secretara. Cand aude si ca vrei sa vb cu copilul sau sa ii transmiti ceva - face ca trenul, nu intra in atributiile ei.

 

Concluzia fiind ca da, e posibil ca tehnologia din zilele noastre sa genereze infiintarea de noi mecanisme si tipuri de job intr-o scoala. Iar lumea nu are chef de chestii din astea noi.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 11:32

Si totusi noi am crescut foarte bine si am supravietuit fara telefoane la scoli - de ce nu ar putea si copiii nostri?



#5
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 11:32

AdiS, ce nevoi urgente au parintii de vor sa contacteze copiii in timpul scolii? Invers, ce nevoi au elevii de trebuie sa sune parintii in timpul scolii?

Astea sunt false probleme. 

Cum ne descurcam cand nu erau telefoane?

 

Sa iti spun eu ce simplu e in Franta : ti l-a vazut, ti l-a luat. 



#6
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 11:37

Clasele 7-9 la noi primesc iPad Pt lecții. Deci interzicerea lui ar fi imposibila :). 

DAR nu au voie sa aibă pe el decât app-urile folosite la școala. Fără app-uri de socializare.

 

Scolile aici au mâna liberă la interzicerea sau nu a mobilelor. Nu este lege dar școlile din câte am auzit eu, au diverse reguli interne. Chiar ieri am primit mail de la școala fetei mele, au înăsprit regulile anul acesta și scopul lor este sa aibă o școala liberă de mobile. 

 

Dacă e necesară o lege la nivel național, rămâne de discutat, încă nu e de actualitate. Vorbesc de Suedia. 

 



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 11:38

SI aici la ROmania e o lege sau o dispozitie in acest sens. Problema e ca nu e aplicata.

 

 

eu am mai zis pe aici - la noi in scoala se aplica. la începutul orelor se inchid toate telefoanele in dulap, se deschide la sfarsitul orelor. daca vreun copchilas se eschiveaza si e prins, telefonul se confisca si se suna parintele, se returneaza numai parintelui. punct.



#8
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 11:39

Si totusi noi am crescut foarte bine si am supravietuit fara telefoane la scoli - de ce nu ar putea si copiii nostri?

 

Pe vremea noastra se plimba informatia cu viteza de astazi? Nu. 

Sunt alte vremuri. Conceptele se schimba fie ca ne dorim specific noi fie ca nu si atunci mai punem o frana mica.

 

Ideea e sa 



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 11:41

Ide

 

eu am mai zis pe aici - la noi in scoala se aplica. la începutul orelor se inchid toate telefoanele in dulap, se deschide la sfarsitul orelor. daca vreun copchilas se eschiveaza si e prins, telefonul se confisca si se suna parintele, se returneaza numai parintelui. punct.

Ideea este ca se poate  insa trebuie constanta si perseverenta. Asa e si la scoala copilului meu.



#10
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 11:41

Pe vremea noastra se plimba informatia cu viteza de astazi? Nu. 

Sunt alte vremuri. Conceptele se schimba fie ca ne dorim specific noi fie ca nu si atunci mai punem o frana mica.

 

Ideea e sa 

 

Ok, si ce nevoie are un copil sa fie connectat 24/24???





Etichetat si cu telefon, reguli

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -