Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Telefoanele interzise in scoli - Franta

telefon scoala scolar franta

23 raspunsuri la acest subiect

#11
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 12:22

In ambele articole se specifica:

"Codul educatiei interzice deja folosirea telefoanelor mobile in colegii si scoli in timpul cursurilor.

 

"Le code de l’éducation proscrit déjà l’utilisation des téléphones portables dans les collèges et les écoles durant les cours.

 

Oricum ca sa raspund la subiect este greu de luat o astfel de masura.

1. Daca eu ca parinte doresc ca copilul meu sa aiba telefon la el, e problema mea nu a scolii si  statul nu are dreptul sa-mi interzica asta. Dimpotriva daca vine cu o astfel de interdictie o consider atentat la libertate si o ingradire grosolana a drepturilor mele.

Daca foloseste telefonul in incinta scolii cand nu are voie e problema scolii si a copilului meu ca nu a respectat un regulament.

 

Maine poimane poate o sa ne interzica sa mancam ciocolata.

 

2. E greu aplicabila masura. Ce vor face, perchezitii in ghiozdane?

 

 

1. Scoala are reguli proprii

 

2.Da



#12
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 12:29

eu am mai zis, la noi in scoala e asa de vreo 2 ani deja. in clasele primare este absolut interzis telefonul. in cele gimnaziale se incuie telefoanele in dulap la prima ora si se elibereaza la sfarsitul ultimei ore. nu e nicio tragedie. daca se intampla ceva toti profesorii au telefon si se poate anunta imediat. asta e regula, acceptata in regulamentul scolii, nu se comenteaza (cel putin la noi in clasa nuj s-a comentat deloc). copiii de clasele 5-8 au telefoane pentru ca multi vin si pleaca singuri spre casa.



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 12:33

Roxana, si ce se intampla cu acei copii care spun ca nu au telefonul la ei si nu il predau? (dar ei il au )  [flo2]

 

La scoala unde invata baiatul meu, telefoanele sunt interzise de regulament insa toti elevii le au bine mersi. Si chiar unii arata tema facuta - pe telefon, profesorului. - din pacate asa face si fiu-meu  [batcap]

 

La examene, insa, se preda telefonul la intrare iar daca te prinde cu el - se da nota 1.



#14
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 13:27

Mirela, nu stiu, banui ca se iau telefoanele si se incuie. din ce imi zice Patrick, nu se prea intampla.



#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 13:37

Oricum asta nu ne scuteste de cea mai pare pacoste pe care o avem - cat de multa vreme pierde acasa pe telefon  [batcap]



#16
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.837 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 16:18

La noi in liceu ( cl 5 12) sunt interzise in cladire. Aproape toti copiii au telefoane, nu ii controleaza nimeni. Daca suna in timpul orelor, poate fi confiscat.

Tema pe telefon mi se pare o mare aiureala.

 

p.s si la primar sunt interzise, dar nu au toti copiii telefoane.



#17
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 16:34

In Elvetia nu au voie cu telefonul in incinta scolii (cl.1-9). Dupa ce parasesc scoala, treaba lor ce fac. Profesorii sunt ft stricti, daca ii prind cu telefonul, il confisca. In fiecare an, cand incep scoala, semneaza o hartie, printre altele apare scris ca vor respecta si regulamentul scolii. In regulament apare ca nu au voie cu telefoanele in incinta scolii.

 

Profesorii au telefoanele parintilor, asa ca daca e ceva, ne suna ei. Noi primim acasa la inceputul anului scolar o hartie cu adresele si telefoanele tuturor parintilor. Avem nevoie de nr.de telefon in caz de urgenta. Pe hartie e notat cine pe cine trebuie sa sune. 

 

Fiica-mea a trebuit sa ma sune o data cand a iesit de la scoala, pt ca mergeam la dentist. A scos telefonul din geanta inainte de a iesi din incinta scolii si atunci a aparut un profesor. Din fericire nu i l-a luat, dar i-a atras atentia ca data viitoare ramane fara el. 


Editat de Ella73, 11 decembrie 2017 - 16:39 .


#18
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 22:52

aici nu sunt interzise in scoala, dar in general nu au voie sa le acceseze in curtea scoli, in clase , pauze....si  daca sunt prinsi le sunt confiscate, chemati parintii la scoala.

au fost cazuri in care au fost prinsi pe telefon in pause, uitindu-se la videouri inappropriate...aratindu-le si la altii...si au suportat consecintele. 

 

al meu are 14 ani,  are un telefon android, dar nu il ia la scoala decit rareori...ca nu vrea sa-i poarte de grija.

nu il prea foloseste, nu are nevoie de el, ca ma poate suna oricind de la cancelarie. eu il duc si il aduc in fiecare zi de la scoala, il iau din fata scolii, deci logic nu are nevoie de telefon.


Editat de michelle-usa, 11 decembrie 2017 - 22:53 .


#19
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 12 decembrie 2017 - 01:34

Aici la scoala primara sunt interzise telefoanele cat si orice device electronic, jucarie sau joc, aparat foto.

La scolile la care am lucrat si lucrez, nu am intalnit decat un caz, f recent, de elev care avea telefonul la scoala. Cerea voie la toaleta ca sa se joace la telefon cate 10-15 min. A fost prins de un profesor, nu mai stiu ce consecinte a avut ca merg odata pe saptamana acolo.

 

Mie mi se pare normal cum a descris Roxana, telefoanele sa fie predate dimineata si incuiate undeva, redate la sfarsitul.orelor. 

Nu interzis sa intri cu ele in scoala, ca parintii au nevoie poate sa comunice cu copiii imediat dupa ore.



#20
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 12 decembrie 2017 - 08:15

La noi exista regula clasei: ajungi, lasi telefonul in cutia speciala care se inchide in dulap pana la plecare. Daca e vreo urgenta in pauza, cum s-a mai intamplat, careva suna diriginta.

Eu am nevoie sa vorbesc cu fie`mea cand iese de la scoala. Nu se poate altfel.





Etichetat si cu telefon, scoala, scolar, franta

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -