Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Vacanta de iarna prelungita pana la jumatatea lunii ianuarie si scurtarea vacantei de vara

vacanta scoalad dezbatere

74 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 10:02

Nu ma deranjeaza ca stau copiii acasa, ai mei sunt fericiti, normal. Daaaar, ma deranjeaza extrem de tare ca toata treaba asta e facuta de mantuiala, ca se anunta (vb de PH) de pe o zi pe alta, azi invatati, maine nu, uite pinguinul, nu e pinguinul... Plus ca as vrea sa-mi explice si mie cineva de ce marti (-7gr) si miercuri (-3gr) scolile si gradinitele au fost inchise, iar azi (-18 gr, probate, la bordul masinii si cu narile proprii lipite :D) nu. Repet, vb de Prahova. Mi se pare asa, ca-s facute toate din putul negandirii. Plus ca ma scoate din minti mass-media, cu "iadul alb" si alte aberatii, de parca nu se stie ca iarna e IARNA, cu frig si zapada.

 

Totall dezinteres, sunt de acord cu tine, în București au anunțat dinbweekend sa știe și părinții ce fac, în ph s-au întrunit abia luni să ia decizia, le pasa de nu mai pot.



#12
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 10:19

Si eu imi amintesc ca atunci cand eram mici iarna era iarna, zapada multa si ger (chiar si -20°), dar mergeam la scoala...nu imi aduc aminte sa fi stat acasa din cauza asta.

 

Ai mei stau in Ilfov si de exemplu ieri nu au putut pleca spre Bucuresti...fratele meu sta tot acolo, nici el nu a putut ajunge la job ieri...deci nici copilul nu ar fi putut ajunge la scoala (invata in Bucuresti). 

 

Aici nu se inchid scolile, cel putin nu s-a intamplat lucrul asta in 8 ani de scoala ai fiica-mii...si sunt si copii care locuiesc in varf de munte si merg la scoala in oras...dar infrastructura e cu totul alta decat in Romania. 


Editat de Ella73, 12 ianuarie 2017 - 10:21 .


#13
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 10:32

Eu cred că ar fi o idee buna sa lase vacanta de iarna mai lungă, și să intre eventual in septembrie, mai devreme. 

 

nu-nu, nu e buna nici ideea asta, pentru ca in ultimii ani tot mai multe familii cu copilasi de varsta scolii aleg sa-si petreaca vacantele pe litoralul tarilor din zona (bulgaria, grecia, turcia) si se stie ca in prima jumatate a lunii septembrie si vremea e mai blanda (in comparatie cu canicula din august, in turcia sau in sudul greciei), si preturile sunt mai mici la hotel sau pachetele turistice care includ si transportul cu avionul.



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 11:14

O tampenie totala asta cu inchisul scolilor. In Romania e iarna cu zapada si ger. Asa a fost de pe vremea bunicilor nostri si mergeau copiii la scoala.

Titlurile gen urgia alba, nenorocirea alba nu sunt altceva decat niste tituri facute sa capteze atentia si care nu reprezinta realitatea.

 

Da e zapada multa, in multe parti ingreuneaza mersul, da, e foarte frig afara, se face cu greu aprovizionarea, dar nici chiar asa sa paralizam educatia.

 

Parerea mea  este ca s-a ales varianta statului acasa pentru a nu iesi in evidenta incapacitatea primariei de deszapezire si lipsa unor utilaje cumsecade.

Daca ar mai fi mers si copiii la scoala s-ar fi produs ambuteiaje, directorii de scoala ar fi fost obligati sa cheme utilaje pentru luarea zapezilor din curti...

 

===

Si ca sa raspund la intrebare. Frigul si astfel de ierni sunt normale in Romania. Organismul si bioritmul nostru sunt perfect adaptate iernilor geroase si cu zapada, dar nu si pentru canicula ce apare inca din luna mai.

Deci Nu unei vacante de iarna prelungite. 

 



#15
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 11:14

Eu cred că ar fi o idee buna sa lase vacanta de iarna mai lungă, și să intre eventual in septembrie, mai devreme. 

 

De acord, cu conditia sa imi compenseze mersul la mare in extrasezon, cu tarife foarte convenabile.

 

Asta cu scurtarea vacantei de vara e noutate, pana acum placa era "stiu cadrele didactice ce sa faca, recuperare pana la sfarsitul anului scolar".



#16
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 11:31

In toata Europa si in Rusia anul scolar incepe la 1 septembrie .

#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 11:36

nu-nu, nu e buna nici ideea asta, pentru ca in ultimii ani tot mai multe familii cu copilasi de varsta scolii aleg sa-si petreaca vacantele pe litoralul tarilor din zona (bulgaria, grecia, turcia) si se stie ca in prima jumatate a lunii septembrie si vremea e mai blanda (in comparatie cu canicula din august, in turcia sau in sudul greciei), si preturile sunt mai mici la hotel sau pachetele turistice care includ si transportul cu avionul.

[:D]  mie-mi plac tare de tot ideile astea!!!

 

Nu dom'le...sa nu se schimbe structura anului soclar,ca nu mai pot beneficia familiile de reducerile din estra sezon! [:D]



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 11:50

In toata Europa si in Rusia anul scolar incepe la 1 septembrie .

Nu asa se pune problema.

Ci in felul urmator:

1. cate zile de cursuri efective sunt intr-un an scolar? In Romania sunt in jur de 170-180, in Franta paremi-se ca 158?

2. cate ore de curs efectiv, pe saptamana, au tarile din Europa? In Romania sunt in general intre 29-30 si 35 dupa gimnaziu. Tarile in care sunt mai mult de 26 de ore/saptamana sunt rare.

====

Cel putin asta e parerea mea. Asa mi se pare corect a fi facut calculul: pe numar de zile de cursuri efective si numar de ore efective/saptamana. 



#19
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 12:04

Voi va plingeti de inchiderea scolilor la -20 de grade si un metru de zapada. Aici la 1 cm de zapada se inchid scolile si incepe panica, pe toate posturile ni se spune sa iesim afara numai daca e imperios necesar! Si toate astea pentru ca aici nu e obligatoriu cauciucuri de iarna, ca tot au avut ierni blinde, dar nu sintem in Barbados, deci iarna nu-i ca vara, insa autoritatile nu stiu asta! Uita-ti o poza de azi, asta e zapada ca sa cauzeze panica???

Fisiere atasate



#20
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 12 ianuarie 2017 - 12:08

Intr-un fel mi se pare in interesul copiilor sa aiba acea vacanta intertrimestriala care e tare binevenita.Anul scolar este impartit in trimestre si la jumatatea fiecarui trimestru e o saptamana/doua de vacanta . Mie mi se pare un lucru extrem de bun mai ales dupa oboseala celor 6-7 saptamani de scoala .
Anul scoalar tine de la 2 septembrie la 23 iulie , deci extrasezonul s-a cam dus , dar vacantele de la sfarsitul lui mai si octombrie pot compensa exact acest lucru .
Timpul pe care il stau copiii si profesorii la scoala este muuult mai lung decat in Romania . De la 4 ani programul este zilnic 9-3:30 , iar pentru profesori 7-8 pana la 6 pm uneori .



Etichetat si cu vacanta, scoalad, dezbatere

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -