Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La ce varsta cumparam copilului un telefon?

dezbatere telefon

105 raspunsuri la acest subiect

#71
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 22 august 2017 - 13:35

Ce e pitulusu?

 

 

v-ati ascunselea



#72
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 22 august 2017 - 13:43

Anda, e cumva trist mesajul tau. Reflecta ceea ce spuneam la inceput. 

Sunt asa de multe chestii pe care le poate face un copil : board game-uri, lego, desenat, colorat, plastelina, batut mingea (nu iti trebuie mare lucru pt asta), jucat pitulusu (iarasi nu ai nevoie de nicio structura, se poate juca si la Ploiesti).

Citeam un articol care spunea ca, copiii au nevoie si sa se plictiseasca, ca asa li se dezvolta imaginatia.

 

Din pacate un copil invatat sa se joace pe electronice, va fi foarte, foarte greu de dezlipit de ele. Si e un cerc vicios, ca a ajuns acolo pt ca a fost impins cumva sa ajunga, chiar de cei ce trebuie sa il scoata.

 

Cu cine sa faca copilul toate astea?

Fiica-mea iese in parc pe role/ bicicleta cu prietenele, insa la un moment dat se opresc din dat, sa-si arate diverse pe telefoane.

 

Board games nu joaca nimeni. Pititea, prinsea, absolut nimeni.

Daca vrea sa iasa pe bicicleta sa faca ture lungi, iese cu taica-su. 



#73
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 22 august 2017 - 13:46

ai nostri la 10ani si aproape 9ani nu au telefon. isi mai exprima ei din cand in cand dorinta de a avea un smartphone, insa nu prea stiu sa raspunda la intrebarea pt ce le e necesar.

sa ne sune? cand?, ca sunt dusi si adusi de la scoala, antrenamente, nu sunt singuri pe nicaieri; la scoala nu au voie si nici in excursii (dar pot trimite scrisori :-)) ) . sa vorbeasca cu colegii? sunt la scoala de la 9 la 16 au timp cat cuprinde. temele se noteaza in jurnalul de clasa. si pt vorbit la tel. nu e nevoie de smartphone; un tel. cu taste e mai potrivit

 

amanam cat se poate momentul razboiului cu lasa chat-ul, lasa joaca pe tel.; caci din pacate, inca nu reusesc sa "se limiteze" si nici nu le convine cand sunt restrictionati

si nu cred ca cei ce au pe mana non-stop tel. sunt mai evoluati sau mai inteligenti


Editat de Lea_des_bois, 22 august 2017 - 13:48 .


#74
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 22 august 2017 - 13:47

Cu cine sa faca copilul toate astea?

Fiica-mea iese in parc pe role/ bicicleta cu prietenele, insa la un moment dat se opresc din dat, sa-si arate diverse pe telefoane.

 

Board games nu joaca nimeni. Pititea, prinsea, absolut nimeni.

Daca vrea sa iasa pe bicicleta sa faca ture lungi, iese cu taica-su. 

 

 

Pai JG, ar tebui cu ceilalti copii.

 

Pe pagini intregi mi s-a spus ca nu inteleg eu, ca de fapt telefonul e util si bla bla. Ca trebuie sa primesc in ansamblu.

Pai privesc si zic, e o societate bolnava si adultii sunt responsabili!

 

Fie-mea face toate aceste chestii cu copiii, dar na, nu au telefoane de aratat.



#75
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 august 2017 - 14:02

mai, dar nu e putin exagerat asta cu "societatea bolnava" doar ca au copiii telefon?  nu se poate sa se si joace in parc - ca slava domnului, o fac din plin - dar si sa vorbeasca la telefon, cu adultii, cu prietenii? :(

nu vad deloc de ce se exclud actiunile



#76
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 22 august 2017 - 14:03

Eu inteleg ce vrei sa spui. Crede-ma ca si eu as prefera sa se joace altfel, pentru ca ar face mai multa miscare.

Dar asta e. Adevarul e ca, in Ro, nu poti sa nu iei telefon copilului, pentru ca absolut toti au. Poti doar sa-i faci program si sa controlezi ce face cu el, cat de cat. 

 

La fi-mea a fost util doar in tabere, si e util acum dintr-a 5-a, pentru ca inclusiv diriginta comunica cu ei pe whatsapp. Invatatoarea dadea mesaje. 



#77
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 22 august 2017 - 14:05

mai, dar nu e putin exagerat asta cu "societatea bolnava" doar ca au copiii telefon? nu se poate sa se si joace in parc - ca slava domnului, o fac din plin - dar si sa vorbeasca la telefon, cu adultii, cu prietenii? :( nu vad deloc de ce se exclud actiunile

 

Perfect de acord Roxana! 



#78
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 august 2017 - 14:12

mai, dar nu e putin exagerat asta cu "societatea bolnava" doar ca au copiii telefon?

Mie nu mi se pare exagerat,este o realitate,indiferent ca ne place sua nu.

 

Si da,e vina parintilor,copiii sunt doar un pion in tot cercul asta vicios.Nu trebuie sa  o luam personal,nu trebuie sa ne suparam,asta e o realitate.


Editat de andacos, 22 august 2017 - 14:12 .


#79
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 22 august 2017 - 14:14

Eu inteleg ce vrei sa spui. Crede-ma ca si eu as prefera sa se joace altfel, pentru ca ar face mai multa miscare.

Dar asta e. Adevarul e ca, in Ro, nu poti sa nu iei telefon copilului, pentru ca absolut toti au. Poti doar sa-i faci program si sa controlezi ce face cu el, cat de cat. 

 

La fi-mea a fost util doar in tabere, si e util acum dintr-a 5-a, pentru ca inclusiv diriginta comunica cu ei pe whatsapp. Invatatoarea dadea mesaje. 

 

 

Da, desigur ca pot sa inteleg ca nu poti sa nu ii iei ...

 

De aceea problema e complexa si are radacini adanci.

Imi pare rau sa o spun, dar mentalitatea in Ro este de asa natura : trebuie sa am plasma ca toata lumea are, ooo masina, trebuie sa fie masina de masina :)).

Lumea da o gramada de bani pe prostii, mult mai mult ca in Franta, dar salariul e mai mic.

 

Imi amintesc, acum cativa ani, la botezul celei mici, cand a venit lume din ro si alor mei le-a fost rusine ca noi nu aveam plasma. M-au intrebat cat de scump e, de nu ne luam? Le-am zis ca la noi e pe post de mobila TV-ul si nu ne-a interesat deloc aspectul asta.



#80
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 22 august 2017 - 14:18

Inca o chestie legata de mentalitate : O colega ia in vacanta fetele prietenelor sa aiba grija de cel mic al ei. Ei, vreti sa va spun cat le plateste? O nimica toata. Intre 10 si 20€ pe zi, in functie de varsta fetei.

Imi amintesc ca imi povestea ca o prietena i-a zis no way sa-i dai 20€ pe zi. 10 ii ajunge. Banii nu se castiga usor.

Cati parinti romani ar face asta?





Etichetat si cu dezbatere, telefon

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -