Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce lapte este potrivit pentru copii dupa varsta de 1 an?

dezbatere lapte praf diversificarea formule de lapte

21 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Lapte de la varsta de 1 an (9 membru(i) a(u) votat)

Cum alegeti laptele pe care il oferiti copilului dupa 1 an?

  1. Dupa pret (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  2. Dupa ce oferte sunt la magazin (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  3. Am ales ce mi-a recomandat doctorul (1 voturi [11.11%])

    Procentaj de vot: 11.11%

  4. Am incercat mai multe variante si m-am oprit la acela care il mananca cel mai bine (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  5. Copilul bea lapte de vaca (4 voturi [44.44%])

    Procentaj de vot: 44.44%

  6. Aleg dupa compozitie (ce contine si cat de bogat este in anume vitamine) (2 voturi [22.22%])

    Procentaj de vot: 22.22%

  7. Aleg dupa marca laptelui. Am incredere in companiile mari (1 voturi [11.11%])

    Procentaj de vot: 11.11%

  8. Folosesc formule speciale de lapte pentru ca sunt necesare pentru copilul meu (1 voturi [11.11%])

    Procentaj de vot: 11.11%

  9. Am ales ce mi-a recomandat o prietena (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  10. Am ales im baza altor citerii, comentez la subiect (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#11
giovis

giovis
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 10:40

Acum am vazut subiectul la pozele de sus.

 

Eu am alaptat pana la 7 luni. Pana la 12 luni am folosit Aptamil. 

 

Dupa 1 an i-am dat lapte de vaca. Solutie mai ieftina si diversificarea a mers bine.

Am mai incercat sporadic formule de lapte dar  avea des diaree. Am incercat Aptamil 1+, Nestle dar am ramas pe laptele de vaca.  



#12
liliachi

liliachi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 16:25

Noua ne-a recomandat pediatrul ce lapte praf sa folosim. Si am respectat ce ne-a spus.

Cred ca in Romania, pediatrul recomanda des brandul de lapte. Nu stiu daca au interese comerciale (cum este la medicamente) dar noi am avut pediatru bun si de inceredere.



#13
liliachi

liliachi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 16:29

Eu am hotarat sa le dau in continuare lapte praf pentru ca e mai bogat in nutrienti decat cel la cutie, mai ales ca eu nu am putut sa-i apaptez decat doua luni ...  Ca si pret, e la fel, deci nu as face economie la bani.

 

Ca si prêt este la fel cu ce?



#14
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 28 martie 2015 - 00:16

Fetita are 19 luni si este inca alaptata, dar a inceput deja sa bea si lapte de vaca 3.5% grasimi, pasteurizat, cu canita.Il vede pe fratiorul de 6 ani ca bea lapte si cere si ea.  La fel am facut si cu el, a fost alaptat pana la 2 ani, dar de la un an si ceva i-am introdus treptat laptele de vaca.



#15
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.326 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 12:57

Cred ca pana la urma discutia se rezuma la:

 

Avantaj lapte de crestere (formula de lapte):

  • contine deja toate vitaminele si mineralele necesare copiilor mici pentru dezvoltarea lor armonioasa. 400 – 500 ml de lapte de crestere zilnic (2 mese pe zi a aproximativ 200 - 250ml) asigura 70% din necesarul de calciu si zinc si peste 60% din necesarul zilnic de fier.
  • Exista formule speciale de lapte pentru copii cu alergii

 

Dezavantaje formule de lapte:

pretul mai ridicat decat laptele de vaca

timp suplimentar pentru preparat

 

Important:

trebuie sa fiti atenti de unde cumparati laptele si cum a fost stocat

 

---------

 

Avantaj lapte de vaca:

pretul, usor de procurat de la orice magazin

 

Dezavantaje lapte de vaca:

Copiii care consuma lapte de vaca necesita  suplimentarea cu fier, zinc sau calciu pentru un aport nutritional complet. Aceste se pot completa din alte alimente prezente in meniurile de diversificare.

 

Important: Riscul de a cumpara lapte de slaba calitate: diversificarea precoce a alimentatiei si hrana neadecvata varstei (cum ar fi laptele cu un continut mare de proteine de slaba calitate) sunt factori de risc in dezvoltarea obezitatii.



#16
ezyna

ezyna
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 13:16

Laptele formula este mai dulce decat cel normal de vaca. Daca il obisnuiesti cu el, o sa fie greu sa-l dezveti.



#17
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 04:36

Laptele potrivit dupa un an este laptele de vaca. Dupa un an copilul ar trebui sa fie complet diversificat si sa isi ia cea mai mare parte a nutrientilor din mancare, nu din lapte. Nu cred ca se mai pune problema de mese de lapte, eventual gustari de lapte. Nu prea vad legatura intre diversificarea precoce si laptele dupa un an, daca diversificarea incepe la 6 luni, e suficient timp pana la un an pentru finalizarea naturala a procesului. Daca copilul continua sa primeasca mese de lapte substituind alte alimente dupa un an/cea mai mare parte din alimentatia copilului continua sa fie bazata pe lapte, atunci pot aparea intr-adevar carente folosind laptele de vaca, dar problema in aceste situatii nu este laptele de vaca ci administrarea excesiva a laptelui in detrimentul altor alimente.



#18
carmen2alice

carmen2alice

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 08:57

Ca si prêt este la fel cu ce?

 

Buna,

 

Ca si laptele de vaca, lichid. Adica ma intereseaza in primul rand sa-i dau sa bea ceva mai sanatos, si apoi ceva mai ieftin. Desi am gemeni si sunt foate atenta la cheltuieli, pentru lapte nu as face rabat ...


Editat de carmen2alice, 15 aprilie 2015 - 08:58 .


#19
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.693 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 10:34

Laptele potrivit dupa un an este laptele de vaca. Dupa un an copilul ar trebui sa fie complet diversificat si sa isi ia cea mai mare parte a nutrientilor din mancare, nu din lapte. Nu cred ca se mai pune problema de mese de lapte, eventual gustari de lapte. Nu prea vad legatura intre diversificarea precoce si laptele dupa un an, daca diversificarea incepe la 6 luni, e suficient timp pana la un an pentru finalizarea naturala a procesului. Daca copilul continua sa primeasca mese de lapte substituind alte alimente dupa un an/cea mai mare parte din alimentatia copilului continua sa fie bazata pe lapte, atunci pot aparea intr-adevar carente folosind laptele de vaca, dar problema in aceste situatii nu este laptele de vaca ci administrarea excesiva a laptelui in detrimentul altor alimente.

 

 

Pana la 3 ani, e recomandat ca bb sa bea 500ml de lapte zilnic.

LAptele de vaca nu este deloc potrivit pentru un copil asa de mic. Deja are prea multa proteina, apoi nu are fier. Aportul de fier adus de formula este important, deoarece cantitatea de carne mancata nu ii aduce cantitatea necesara.



#20
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 16:58

Asa este, recomandarea e de 500ml. De fapt copiii nu mai au neaparata nevoie de lapte, au nevoie de calciul, grasimea, si proteinele din lapte, pe care le-ar putea lua si din alte surse de hrana, dar cei mai multi copii la varsta asta beau lapte si isi iau (o parte din) acesti nutrienti din lapte, ceea ce este in regula atata timp cat cantitatea de lapte nu depaseste cu mult 500ml. Laptele si calciul in exces pot impiedica absorbtia corecta a fierului, de aceea, cum spuneam mai sus, un copil care bea prea mult lapte de vaca in detrimentul altor alimente poate avea carente, in special de fier, din doua motive: (1) nu mananca suficiente alimente care au fier; (2) calciul in exces care impiedica absorbtia fierului. Problema in aceste situatii nu este laptele de vaca, ci un regim alimentar dezechilibrat.

Un copil de peste 1 an care bea 500ml lapte de vaca pe zi si are un regim alimentar echilibrat, consuma carne rosie, mai consuma si alte alimente care contin fier (spanac, brocoli, legume uscate, suc de prune, galbenus de ou, ciuperci etc.) este ok. 

Proteinele sunt importante pentru copiii de peste 1 an, cele din lapte sunt necesare, nu sunt suficiente; 500ml lapte plus 30g carne intr-o zi asigura necesarul de proteine pentru ziua respectiva.

Ca in orice moment din viata, inclusiv in sarcina, de exemplu, ideal ar fi sa ne luam nutrientii de care avem nevoie din mancarea naturala. Doar daca asta nu este posibil dintr-o serie de motive, apelam la suplimente, fie ca e vorba de un supliment separat de fier, sau de folosirea laptelui praf pentru suplimentele pe care le contine, in speta fier. 

Din punctul meu de vedere punem carul inaintea boilor daca preferam din start suplimentele artificiale produselor naturale; mi se pare similar cu laptele matern vs. laptele praf inainte de 1 an - laptele praf este ok daca dintr-o serie de motive laptele matern nu este o optiune fezabila, insa nu ar trebui preferat a priori.





Etichetat si cu dezbatere, lapte praf, diversificarea, formule de lapte

Panic Questions

  • Sarcina

    magdaandr
    - aug 31 2024 17:49

  • Stafilococul auriu

    Roxana2024
    - aug 28 2024 15:43

  • Sarcina

    barbumihaela123
    - aug 25 2024 16:44

  • Inseminare asistată

    Minnie4
    - aug 05 2024 15:28

  • Mary06
    - aug 02 2024 22:03

Last Blogs

  • Gânduri..

    Gyo98
    - Ieri, 23:44

  • Sarcina

    AlexandraBrt
    - Ieri, 13:12

  • Bebe în familie

    Erika91
    - Ieri, 11:51

  • Pe ultima sută de metri 🙈

    Gyo98
    - sep 06 2024 23:05

  • Tic tac

    dianaa___
    - sep 06 2024 13:10

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -