Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum alegem cel mai bun lapte pentru bebelusi: Top ingrediente

lapte praf ingrediente lapte cum alegem lapte praf nutrienti cel mai bun lapte cel mai bun lapte praf cum alegem lapte bebe

58 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 16:26

IntrebareLapte.jpg

 

Pentru ca vitaminele si mineralele sunt foarte importante in cresterea si dezvoltarea copiilor, iar laptele este o parte importanta din dieta lor, va provocam la o dezbatere: Voi cum ati ales laptele pentru bebe?

 

Ce ingrediente considerati ca sunt cele mai importante in laptele pentru copii si de ce?  

Cand cumparati o cutie de lapte praf verificati compozitia de vitamine, fibre si minerale?

Important: Acest subiect se adreseaza acelora care folosesc lapte praf sau urmeaza sa cumpere lapte praf. Nu este o discutie despre alaptare vs. lapte / formule de lapte. Desprecopii.com sustine si promoveaza alaptarea exclusiva pana la minim 6 luni si initierea diversificării dupa această varsta, respectand recomandarile medicului pediatru.


#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 09:46

Da, cred ca e important sa citesti eticheta. Eu cand cumparam lapte formula pentru copilul meu - de la 8 luni asa i-am dat - imi petreceam mult timp la raft studiind cu atentie toate etichetele. Cred ca normal sa fii o mama pretentioasa cand e vorba de copilasul tau.



#3
andreea83ro

andreea83ro
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 noiembrie 2017 - 10:41

noi am incercat mai multe formule, si cel mai bine copilul a fost cu Milupa si asa am continuat. fara plans, fara constipatii si am fost toti linistiti :)



#4
adelblue

adelblue
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 20 noiembrie 2017 - 11:44

Eu am mers pe recomandarea medicului pediatru. Am schimbat formula de lapte o singura data dupa ce m-am documentat pe net dar nu am citit etichetele. Am folosit NAN si Aptamil. Sunt ambele produse de top si am incredere in companiile producatoare.

 

Referitor la continutul laptelui, eu cred ca un copil diversificat trebuie sa-si primeasca vitaminele, mineralele, fibrele din masa variata pe care o primeste.



#5
magdaD2

magdaD2
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 noiembrie 2017 - 12:03

Eu ma uit pe fiecare eticheta de produs, mai ales daca este pentru copiii mei. 

Nu am incredere in nici o companie. Cam toate au avut minim un scandal in ultimii 10 ani.



#6
magdaD2

magdaD2
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 noiembrie 2017 - 12:11

Inca ceva, cand citesc eticheta unui produs ma uit in general la ingredientele principale, sa spunem top 5 si nu la fiecare substanta ca tot nu le cunosc pe toate. La lapte praf, principalele ingrediente sunt din cate stiu eu: proteinele din zer, zerul praf, lactoza, uleiuri vegetale, lapte degresat, zaharuri. In plus, la produsele lactate ma uit pe ambalaj si daca scrie de unde provine laptele.



#7
missy10

missy10
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 noiembrie 2017 - 13:35

Uitati aici un articol interesant din 2015 pe aceasta tema din Romania Libera.

Linkul aici: http://romanialibera...u-sugari-382239 Merita citit!



#8
missy10

missy10
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 noiembrie 2017 - 13:42

Am si o intrebare, o serie de forumle de lapte "se lauda" cu contimutul de Omega 3. Este asta o chestiune de marketing? Este Omega 3 necesar la un bebelus sau un copil mic?



#9
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 20 noiembrie 2017 - 15:56

Este imperios necesar sa citim cu atentie etichetele, pentru orice cumparam, dar in special etichetele produselor destinate copilasilor.

Majoritatea prietenelor si eu la un moment dat dupa o indelunga alaptare am folosit Milupa si a fost un succes. Asta si la recomandarea pediatrului.

Am considerat ca indeplineste toate cerintele mele de mamica "pretentioasa" :) iar rezultatul a fost pe masura, fara constipatii sau alte probleme



#10
deea68l

deea68l
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 21 noiembrie 2017 - 10:13

Am si o intrebare, o serie de forumle de lapte "se lauda" cu contimutul de Omega 3. Este asta o chestiune de marketing? Este Omega 3 necesar la un bebelus sau un copil mic?

 

Nu cred ca Omega 3 poate dauna unui copil. Dar si eu cred ca este trecut in reteta ca sa  atraga mamicile sa-l cumpere. 

 

Eu ma uit pe etichete si aleg atent produsul. Nu m-am intors la serviciu si am timp berechet. Stau chiar langa Carrefour si imi petrec mult timp acolo cand fetita doarme si ramane cu mama acasa.  Ma ajuta si psihic sa ies din casa.

 

Cred ca un produs pentru bebelusi  / si nu vorbesc numai de lapte, deci si cereale si iaurturi  trebuie sa foloseasca ingrediente cat mai naturale, din surse controlate.  Minerale, Vitamine, fibre, sunt bine venite in reteta. Nu au cum sa strice. 





Etichetat si cu lapte praf, ingrediente lapte, cum alegem lapte praf, nutrienti, cel mai bun lapte, cel mai bun lapte praf, cum alegem lapte bebe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -