Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce lapte este potrivit pentru copii dupa varsta de 1 an?

dezbatere lapte praf diversificarea formule de lapte

21 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Lapte de la varsta de 1 an (9 membru(i) a(u) votat)

Cum alegeti laptele pe care il oferiti copilului dupa 1 an?

  1. Dupa pret (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  2. Dupa ce oferte sunt la magazin (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  3. Am ales ce mi-a recomandat doctorul (1 voturi [11.11%])

    Procentaj de vot: 11.11%

  4. Am incercat mai multe variante si m-am oprit la acela care il mananca cel mai bine (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  5. Copilul bea lapte de vaca (4 voturi [44.44%])

    Procentaj de vot: 44.44%

  6. Aleg dupa compozitie (ce contine si cat de bogat este in anume vitamine) (2 voturi [22.22%])

    Procentaj de vot: 22.22%

  7. Aleg dupa marca laptelui. Am incredere in companiile mari (1 voturi [11.11%])

    Procentaj de vot: 11.11%

  8. Folosesc formule speciale de lapte pentru ca sunt necesare pentru copilul meu (1 voturi [11.11%])

    Procentaj de vot: 11.11%

  9. Am ales ce mi-a recomandat o prietena (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  10. Am ales im baza altor citerii, comentez la subiect (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 11:48

Asa este, recomandarea e de 500ml. De fapt copiii nu mai au neaparata nevoie de lapte, au nevoie de calciul, grasimea, si proteinele din lapte, pe care le-ar putea lua si din alte surse de hrana, dar cei mai multi copii la varsta asta beau lapte si isi iau (o parte din) acesti nutrienti din lapte, ceea ce este in regula atata timp cat cantitatea de lapte nu depaseste cu mult 500ml. Laptele si calciul in exces pot impiedica absorbtia corecta a fierului, de aceea, cum spuneam mai sus, un copil care bea prea mult lapte de vaca in detrimentul altor alimente poate avea carente, in special de fier, din doua motive: (1) nu mananca suficiente alimente care au fier; (2) calciul in exces care impiedica absorbtia fierului. Problema in aceste situatii nu este laptele de vaca, ci un regim alimentar dezechilibrat.

Un copil de peste 1 an care bea 500ml lapte de vaca pe zi si are un regim alimentar echilibrat, consuma carne rosie, mai consuma si alte alimente care contin fier (spanac, brocoli, legume uscate, suc de prune, galbenus de ou, ciuperci etc.) este ok. 

Proteinele sunt importante pentru copiii de peste 1 an, cele din lapte sunt necesare, nu sunt suficiente; 500ml lapte plus 30g carne intr-o zi asigura necesarul de proteine pentru ziua respectiva.

Ca in orice moment din viata, inclusiv in sarcina, de exemplu, ideal ar fi sa ne luam nutrientii de care avem nevoie din mancarea naturala. Doar daca asta nu este posibil dintr-o serie de motive, apelam la suplimente, fie ca e vorba de un supliment separat de fier, sau de folosirea laptelui praf pentru suplimentele pe care le contine, in speta fier. 

Din punctul meu de vedere punem carul inaintea boilor daca preferam din start suplimentele artificiale produselor naturale; mi se pare similar cu laptele matern vs. laptele praf inainte de 1 an - laptele praf este ok daca dintr-o serie de motive laptele matern nu este o optiune fezabila, insa nu ar trebui preferat a priori.

 

Un raspuns foate bine argumentat. Multumim.  Crezi ca unele mame (care isi permit, ca sa excludem problema costului) prefera produse artificiale (suplimente artificiale cum le numesti tu) din comoditate?



#22
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 19:28

Sigur, e posibil. Dar nu imi imaginez ca ar fi multe mame care sa se incadreze in categoria asta. Pana la urma e mai comod sa folosesti lapte de vaca decat lapte praf. Cred ca mamele care folosesc lapte praf dupa un an fie au convingerea, dintr-un motiv sau altul, ca la varsta asta nici un regim alimentar nu ii poate asigura copilului necesarul de nutrienti; fie nu stiu - sau se tem ca n-ar sti - sa estimeze daca ceea ce mananca copilul lor ii asigura necesarul de nutrienti, si atunci se gandesc ca pentru orice eventualitate, sa foloseasca si suplimente ca sa fie sigure, avand convingerea ca nu pot face rau si e posibil sa faca bine; fie stiu - si au incredere in ele insele ca stiu - ce inseamna un regim echilibrat, si, desi s-au straduit sa-l ofere copilului, dintr-un motiv sau altul nu au reusit, astfel incat ele stiu ca probabilitatea este foarte mare ca regimul alimentar dezechilibrat al copilului, in pofida eforturilor lor, sa duca la carente (de exemplu un copil care nu mananca sub nici o forma, niciodata, carne rosie, oricat s-a straduit mama sa i-o ofere sub diverse forme, snitele, chiftele, lasagna, enchiladas etc. si atunci mama opteaza pentru un supliment de fier).


Editat de lai, 16 aprilie 2015 - 19:29 .




Etichetat si cu dezbatere, lapte praf, diversificarea, formule de lapte

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -