Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum alegem cel mai bun lapte pentru bebelusi: Top ingrediente

lapte praf ingrediente lapte cum alegem lapte praf nutrienti cel mai bun lapte cel mai bun lapte praf cum alegem lapte bebe

58 raspunsuri la acest subiect

#11
inamm

inamm
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 21 noiembrie 2017 - 10:57

Fiecare copil are nevoi nutritionale diferite. Nu poti sa spui ca toate produsele de top Humana, Milupa, NAN, etc. sunt bune pentru toti copiii, la modul general.  Alegerea produsului trebuie sa tina cont de copil, de varsta, de nevoile sale si de aceea alegerea trebuie sa fie discutata cu medicul pediatru care urmareste copilul.

 

Dar este bine sa va pregatiti pentru o astfel de discutie. Iata punctele mele cheie:

- produse bazate pe lapte de vaca sau soia (eu prefer vaca) dar daca bebelusul are intoleranta la lactoza alta este povestea

- produse specializate sau nu? De obicei sunt necesare daca exista alergii.

- produse fortificate cu fier? Eu zic: DA!

- varsta copilului si daca formula este de completare a alaptarii sau in loc de alaptare (pentru mamele care nu au putut alapta)

 

Rugati medicul sa argumenteze produsul propus si nu acceptati lucruri de genul: "l-am recomandat la multi copii si nu au fost probleme" Daca medicul nu are o argumentatie specifica copilului tau, poti sa iti pui semne de intrebare.



#12
noro3el

noro3el
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 noiembrie 2017 - 11:15

Este interesanta dezbaterea dar eu cred ca peste 70% dintre mamici aleg formula dupa: ce le recomanda medicul, ce citesc pe Forum, FB sau in grupurile de mamici unde activeaza.  Ma refer la mamicile care au copii fara probleme speciale (alergii, intolerante, etc.) . 

 

Sincer pentru multe mame este mai important cum se dezvolta copilul, cum merge cu luatul in greutate, sa nu se constipe, sa nu refuze laptele, sa nu vomite, sa manance bine. Ingrediente precum Omega 3, Vitamina D, Zinc, cantitatea de fibre, grasimi, si alte lucuri de pe eticheta sunt irelevante.



#13
MaryAnn87

MaryAnn87
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 23 noiembrie 2017 - 11:12

Eu aleg laptele pentru baietelul meu dupa pret sau promotie. Cam toate sunt la fel: si Humana, si Milupa si Nan. Toate cateriile de formula pentru copilasi sunt imbunatatite cu fier sau alti nutrienti asa ca nu imi bat capul prea tare. Chiar e bine sa le alternam din cand in cand. Este adevarat, baietelul meu este mai maricel, 3 ani si jumatate.



#14
deea68l

deea68l
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 23 noiembrie 2017 - 11:24

Eu aleg laptele pentru baietelul meu dupa pret sau promotie. Cam toate sunt la fel: si Humana, si Milupa si Nan. Toate cateriile de formula pentru copilasi sunt imbunatatite cu fier sau alti nutrienti asa ca nu imi bat capul prea tare. Chiar e bine sa le alternam din cand in cand. Este adevarat, baietelul meu este mai maricel, 3 ani si jumatate.

 

Sfatul medicului de familie este sa nu schimbi formula de lapte decat daca este necesar. Nu inteleg insa de ce  nu ii dai baietelului tau lapte normal, de vaca? De ce mai are nevoie de formula?



#15
MaryAnn87

MaryAnn87
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 23 noiembrie 2017 - 11:33

Sfatul medicului de familie este sa nu schimbi formula de lapte decat daca este necesar. Nu inteleg insa de ce  nu ii dai baietelului tau lapte normal, de vaca? De ce mai are nevoie de formula?

 

Datorita mineralelor adaugate in formula de lapte si Calciu, Vitamina D, Fosfor, Fier. Baietelul meu consuma mai usor si digera mai usor laptele praf si mananca mai greu iaurturi sau alte lactate.

 

Stiu ca nu este bine sa schimbi formula dar tocmai pentru ca este maricel nu mai este o probleme.



#16
petrinna

petrinna
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 24 noiembrie 2017 - 11:58

Noi am folosit lapte praf pana la varsta de 1 an si jumatate. M-am oprit din alaptat la 7 luni dupa multe infectii la san. Am inceput cu NAN si am trecut la Milupa care ne-a fost mai pe plac. Acum am renuntat total si bem numai lapte de vaca din comert.

 

Incepand cu varsta de un an, un copil are voie sa bea lapte de vaca. Daca este un copil sanatos si nu mai este alaptat, nu vad nici un motiv de ce nu am incepe cu laptele de vaca din comert.

 

Laptele de vaca are cantitatea necesara de  calciu si fosfor,  esen­tiale pentru dezvoltarea siste­mului osos al copilului. Multe din prousele de lapte praf existente pe piata au la baza tot lapte de vaca. 

 

Cat priveste eticheta produselor, eu o citesc cu atentie, 



#17
petrinna

petrinna
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 24 noiembrie 2017 - 12:10

Aproo de ingrediente: multe produse de lapte praf contin grasimi si uleiuri vegetate. Printre ele se numara si ulei de palmier? De curand au fost ceva discutii despre uleiul de palmier din Nutella.



#18
deea68l

deea68l
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 24 noiembrie 2017 - 12:17

Aproo de ingrediente: multe produse de lapte praf contin grasimi si uleiuri vegetate. Printre ele se numara si ulei de palmier? De curand au fost ceva discutii despre uleiul de palmier din Nutella.

 

Uleiul de palmier se foloseste in foarte multe produse de pe piata. Biscuiti, creme de ciocolata si pana in pasta de dinti. Daca am sta sa eliminam de pe rafturi la Supermarket produsele cu ulei de palmier ar ramane rafturile goale. 



#19
adessha

adessha
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 24 noiembrie 2017 - 13:20

Pe langa ingredientele care se pun in formula de lapte, eu as acorda atentie si procesului de prodctie sau mai pe romaneste modul in care se prepara produsul. Firmele mari au reguli foarte stricte de igiena si control de calitate si acorda multa atentie fiecarui pas de productie. Eu am fost in vizita la fabrica Danone si am asistat la modul in care se prepara Danonino. Am ramas foarte impresionata.  

 

Ca si la iaurt, cred ca procesul de fermentare in producerea laptelui praf este important, modul in care se adauga ingredientele, vitaminele, mineralele. 



#20
adessha

adessha
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 24 noiembrie 2017 - 13:30

La primul copil am dat  NAN 1 dar am decis sa il schimbam cu o solutie organica de lapte praf. Am trecut la Topfer. La al 2-lea am inceput si am ramas pe Milupa AR. Recomandat de doctorul copilului, foarte bun daca aveti probleme cu regurgitarea.

 

Acum intreb si eu: cat de important este sa fie produs cu provenieta organica?

 

O prietena medic nutritionist mi-a spus ca multe din produsele care se promoveaza ca bio sau organice nu respecta standardele. Nu cred ca este cazul Topfer care daca nu ma insel este produs german. Dar atentie de unde il cumparati, Eu zic ca musai din farmacie.





Etichetat si cu lapte praf, ingrediente lapte, cum alegem lapte praf, nutrienti, cel mai bun lapte, cel mai bun lapte praf, cum alegem lapte bebe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -