Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La ce varsta cumparam copilului un telefon?

dezbatere telefon

105 raspunsuri la acest subiect

#11
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 17 august 2017 - 07:29

Carla nu a mers cu telefonul la scoala in 1-4. As fi vrut sa continui asa si intr-a 5-a, pana cand a inceput sa se intample urmatorul lucru: un profesor nu tinea ora iar copiilor li se dadea drumul sa mearga acasa! Chestie despre care aflam daca se gandea vreo mama sa ma anunte, iar fi-mea statea pe scara blocului pana veneam eu in viteza de la serviciu, noroc ca lucrez foarte aproape. Asa ca a trebuit sa isi ia telefonul la ea. 



#12
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 august 2017 - 09:42

In Romania am observat ca la 8 ani toti copiii sunt emancipati cu telefoane care mai de care mai smechere. Si aici e vina parintilor si numai a lor.

 

Ce zici ca stiu doua cazuri de tableta la 1 an, respectiv 2 ani. Si picii aia chiar o folosesc... singuri, pentru video-uri de pe youtube, daca nu vedeam, nu credeam.



#13
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 august 2017 - 09:46

Ce mai face Alex cu telefonul: este sunat/isi suna prietenii, pentru a-i chema la noi/a stabili cand ies afara. Unii stau mai departe si nu-i poate chema mergand la ei la usa. Sau pentru a afla programul de antrenament dintr-o saptamana anume.



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 august 2017 - 09:47

In Romania am observat ca la 8 ani toti copiii sunt emancipati cu telefoane care mai de care mai smechere. Si aici e vina parintilor si numai a lor.

Daca la scoala nu au voie cand foloseste copilul ala telefonul? Acasa, sa se joace. 

Acasa e cu parintii, dar parintii prefera sa il lase sa lancezeasca iar ei sa fie linistiti.

 

Si fie-mea a mers cu clasa cate o saptamana si nu aveau voie cu telefon (prima data au plecat in grupa mare). Nici noi nu aveam telefonul inv. In fiecare seara inv ne povestea pe blog ce au facut si ne punea poze.

De  ce crezi ca un parinte e vinovat ca-i da copilului telefon de la 6-8 ani?

Vinovat de ce anume? De ce crezi ca e o "libertate" nepotrivita cu varsta lui?

Pentru mine emanciparea/libertatea la 8 ani imbraca alte forme:

- sa merga singur in parc

- sa-l lasi la film cu prietenii nesupravegheat

- sa-i permiti anumite tinute nelalocul lor

- sa-i permiti internet nelimitat, joaca nelimitata

- sa-i dai bani pe mana sa-si cumpere diverse etc



#15
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 17 august 2017 - 09:50

Pai Viviana, tu chiar crezi ca un copil de 6-8 ani are nevoie de telefonul lui?

 

Pt ce spune Pepco ca are baiatul ei tel, pt asta este telefonul parintilor.



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 august 2017 - 10:01

Pai Viviana, tu chiar crezi ca un copil de 6-8 ani are nevoie de telefonul lui?

 

Pt ce spune Pepco ca are baiatul ei tel, pt asta este telefonul parintilor.

Da cred ca in multe cazuri se justifica si ramane la latitudinea parintelui ce hotarare ia.

Daca parintele este responsabil, nu i-l da in folosinta non stop si nu-i ofera facilitatii extinse de internet, jocuri etc nu vad un impediment.



#17
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 17 august 2017 - 10:10

Pt cazuri din astea justificate (desi un copil asa de mic nu face nimic singur), e de ajuns un telefon nu un smart. Eu nu am vazut niciun copil cu telefon, (si am vazut multi in 3 saptamani) toti cu smartu.

 

La restaurant, cum ajung hop scot telefonul. Adulti si copii. Mananca impreuna dar separat. Chiar daca adultii nu scot telefonul copil are musai, ca se plictisesteeee saracul.



#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 august 2017 - 10:18

Pt ce spune Pepco ca are baiatul ei tel, pt asta este telefonul parintilor.

 

Pai eu nu merg cu el in excursii si cantonamente. A lipsit o saptamana de acasa, cantonament cu colegii si antrenorii, nu cu mine. Parca am spus ca mai plec de acasa si fara el, daca e ceva urgent, ma suna/il sun. Cata vreme nu abuzeaza si-sau nu il foloseste in scopuri nepotrivite si-sau nu se da cu fundul de pamant ca vrea ultimul racnet de telefon, 8-9 ani si telefon mi se pare ceva banal.

 

Desigur, fiecare apreciaza necesitatea sau inutilitatea in functie de propriile criterii.



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 august 2017 - 10:39

Pt cazuri din astea justificate (desi un copil asa de mic nu face nimic singur), e de ajuns un telefon nu un smart. Eu nu am vazut niciun copil cu telefon, (si am vazut multi in 3 saptamani) toti cu smartu.

 

La restaurant, cum ajung hop scot telefonul. Adulti si copii. Mananca impreuna dar separat. Chiar daca adultii nu scot telefonul copil are musai, ca se plictisesteeee saracul.

Da un copil se pictiseste la restaurant. Mai ales daca nu e child friendly sau locul de joaca are facilitati reduse.

Ce-i de facut atunci? Telefonul pe care se joaca nu produce acelasi efect ca o foaie de hartie si creioane colorate? 

De ce in cazul asta ar fi telefonul mai rau decat ceva de colorat?



#20
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 17 august 2017 - 10:39

imi era clar de ieri ca comparam mere cu pere..societatile sunt diferite..oamenii sunt diferiti.

 

So,

 

Coca, eu o inteleg pe J, pt ca la scoala copiilor mei, nicioadata copilul nu a ramas in aer, pt ca profa / invatatoarea nu a venit la scoala.

 

Asta e problema sefei ei, nu a parintilor.

 

Am citit aici pe DC ca intr-o zi invatatoarea a rugat parintii sa Tina copii acasa ca nu stiu ce problema avea ea. Asa ceva la noi nu exista.

 

de ex, la scoala primara, ei au orar: de la 8:05 la 12:30 sau 13:15, in total 26 de ore p saptamana.

 

Scoala mea imi tine copilul la scoala cele 26 de ore, egal ce fac invatatoarele.

 

Acu vreo 6 ani, cand am inceput noi scoala primara germana, erau la nivel de scoala 1,2 invatatoare asa numitele Springerinnen care mergeau doar in clasele unde titulara lipsea: bolnava, copil bolnav, Termin, etc.

 

Acu, daca invatatoare nu e la scoala, directiunea se ocupa de impartirea lor. 6 merg la o o clasa 6 la alta si tot asa: de obicei merg la B, C acelasi nivel dar pot merge si la alte clase.

in fiecare clasa sunt 3,4 mese libere si se lucreaza cu ei. II pune sa faca niste fise.

in mod normal copii mei au avut o invatatoare titulara si 3,4,5 la alte materii.

Lucrurile au fost cre, gandite asa: daca una lipseste, sa nu fie toata ziua blocat clasa. In plus si invatatoarelor le face bine sa schimbe clasele, ca inebunesc si ele de cap.

O invatatoare a batut un copil. si au doar 20 de copii in clasa.

 

Daca de ex, intr-o zi, merg in excursie si ajung la 12:00 si ei terminau la 13:15, sau pleca in excursie de la 8:45 nu de la 8:05, imi trimite un biletel acasa sa ma intrebe daca am nevoie de asisstenta, sau nu.

Eu tirmit copilul la scoala reglementar si scoala are grija de el.

 

Copii care merg la After sunt reglati direct intre directiuni. Nu sunt After-uri private.

 

asta la scoala primara.

 

La Liceul, de la clasa a 5-a. Exista pe Site-ul liceului o sectiune parolata pe clasa despre orarul ajustat. In fiecare seara se scrie daca sunt modificari in program.

Daca lipseste un prof de la ora a 3 de ex, vine altu in locul lui. si apoi se ajusteaza orarul cu prima ora sau ultima. Deci copilul nu vine la un Moment dat prima ora dar tu stii si nu trimit copilul la scoala de la 7:45 ci de la 8:35.

 

In pauza, copilul nu are voie sa iasa din curtea scolii, egal cat dureaza. In clasele 5-7 e chiar interzis fara acordul parintilor, pt ca daca i se intampla ceva, intri pe asigurarea scolii si nu pe asigurarea personala.

Daca semnezi in Formular, tu ca parinte te angajezi sa suporti asigurarea.

Noi am semnat-o in SEm 2 din clasa a 5-a Copilul e destul de responsabil si Multi copii plecau. Efectul de turma.

Asta doar in zilele cu 10 ore, cand au pauza de masa de 45 de Minute si nu mananca la Cantina.

 

Lucrurile sunt asa de transparente ca nu are nevoie copil de Telefon. stiu exact traseul lui, nu are nevoie. dar are unul cu taste, pt ca asta e era.

 

---------------------------------------------------------





Etichetat si cu dezbatere, telefon

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -