Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce lapte este potrivit pentru copii dupa varsta de 1 an?

dezbatere lapte praf diversificarea formule de lapte

21 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Lapte de la varsta de 1 an (9 membru(i) a(u) votat)

Cum alegeti laptele pe care il oferiti copilului dupa 1 an?

  1. Dupa pret (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  2. Dupa ce oferte sunt la magazin (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  3. Am ales ce mi-a recomandat doctorul (1 voturi [11.11%])

    Procentaj de vot: 11.11%

  4. Am incercat mai multe variante si m-am oprit la acela care il mananca cel mai bine (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  5. Copilul bea lapte de vaca (4 voturi [44.44%])

    Procentaj de vot: 44.44%

  6. Aleg dupa compozitie (ce contine si cat de bogat este in anume vitamine) (2 voturi [22.22%])

    Procentaj de vot: 22.22%

  7. Aleg dupa marca laptelui. Am incredere in companiile mari (1 voturi [11.11%])

    Procentaj de vot: 11.11%

  8. Folosesc formule speciale de lapte pentru ca sunt necesare pentru copilul meu (1 voturi [11.11%])

    Procentaj de vot: 11.11%

  9. Am ales ce mi-a recomandat o prietena (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  10. Am ales im baza altor citerii, comentez la subiect (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 12:02

Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS) recomanda alaptarea exclusiva pana la varsta de 6 luni si inceperea diversificarii dupa aceasta varsta, continuand in paralel si alaptarea cat mai mult timp posibil. Desprecopii.com sustine aceasta recomandare.

 

Dupa 6luni, alimentatia diversificata ar trebui sa aiba un continut suficient de substante nutritive si energie necesare dezvoltarii armonioase a copilului. O dieta care include un aport echilibrat de substante nutritive, atat din hrana solida, cat si din lapte, asigura copilului  energia si aportul necesar de vitamine si minerale necesare pentru crestere sanatoasa.

 

Pentru rubricile noastre de Formule de lapte si Diversificarea dorim sa scriem un articol despre modul in care mamicile din Romania aleg (hotarasc) ce lapte este potrivit pentru copil dupa varsta de 1 an. Am adaugat la acest subiect si un chestionar la care puteti vota. Dar asteptam si opiniile voastre pe aceasta tema.

 

Iata cateva idei pe care le puteti dezvolta:

  • aleg formule de lapte in functie de pret
  • folosesc lapte de vaca
  • aleg ce este in oferta la supermarket
  • am inceput cu un anume lapte si il pastrez pe acesta
  • am inceput cu ce mi-a recomandat pediatrul
  • am incercat mai multe tipuri de lapte si m-am oprit la unul anume

 

Va recomandam si articolele:

Lapte de vaca versus formula de lapte praf

Cum aleg formula de lapte praf – ghid pentru mamici

Ce lapte formula este cel mai bun pentru bebelusi?

 

Asteptam parerile voastre!



#2
carmen2alice

carmen2alice

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 12:49

Buna.

Eu nu am putut sa-mi alaptez gemenii decat doua luni - am avut o problema grava in familie si pur si simplu s-a sistat laptele. Am continuat cu lapte formula.



#3
carmen2alice

carmen2alice

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 12:50

Luni implinesc 1 an si 6 luni si am de gand ca cel putin pana la 2 ani sa le dau tot lapte praf si nu lapte normal la cutie.



#4
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 15:15

Lapte de vaca dupa 1 an. Copilul a baut si lp, la gradinita, de la 8 luni la 1 an, dar nu ii placea, il bea in sila. A fost alaptat in paralel.

 

Recomand laptele de vaca dupa 1 an, bineinteles daca nu exista probleme de digestie sau alergii care sa impuna formula, sau un anumit tip de formula.



#5
carmen2alice

carmen2alice

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 15:49

Eu am hotarat sa le dau in continuare lapte praf pentru ca e mai bogat in nutrienti decat cel la cutie, mai ales ca eu nu am putut sa-i apaptez decat doua luni ...  Ca si pret, e la fel, deci nu as face economie la bani.

Oricum,  pamapersii de costa 300 ron/luna, iar laptele 200 ron/luna (lapte pe care il beau dimineata cand se trezeszc si seara inainte de culcare).   Fara sa punem la socoteala micul dejun, pranzul, gustrea de fructe si cina .....

 

Dar, noi sa fim sanatosi, ca restul conteaza mai putin.



#6
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 16:41

Buna.

Eu nu am putut sa-mi alaptez gemenii decat doua luni - am avut o problema grava in familie si pur si simplu s-a sistat laptele. Am continuat cu lapte formula.

 

intrebarea este, cum l-ai ales? Ca sunt mai multe produse pe piata.



#7
carmen2alice

carmen2alice

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 martie 2015 - 16:47

Pentru ca au fost prematuri si am nascut prin cezariana, laptele nu mi-a venit imediat.

 

La Sanador, acolo unde am nascut se da Aptamil. Lor le-a dat Aptamil Prematil, special pentru prematuri. Dupa ce eu nu am mai avut lapte, am continuat cu Aptamil, insa plangeau, erau destul de agitati. Nu stiu daca "cereau" botezul, aveau colici sau pur si simplu asa plangeau ei, insa am vorbit cu medicul neonatolog si mi-a spus sa le dau Nativa, de la Nestle - ca stie de la mai multe mamici ca e ok.

 

Am continuat cu Nativa pana astazi - dimineata le-am pus ultima lingurita in biberon - pt ca producatorul nu mai face acest tip de lapte. de aceea, am revenit la Aptamil, acum 1+ adica pt copii cu varsta intre 1-2 ani.



#8
fizzy

fizzy
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 00:04

Lapte de vaca. Noi dupa un an (mai precis 14 luni) am trecut pe lapte de vaca. Diversificarea am facut-o treptat dar avem grija sa manance cat mai variat. Fierul, Calciul si alte vitamine  se gasesc in diverse produse din meniul zilnic, in fructe, legume, carnita, cereale.

 

Am folosit si formule de lapte cateva luni. Am folosit Humana dupa ce am citit ce au scris alte mame despre el pe forum.



#9
adelblue

adelblue
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 16:59

Eu am facut o mica analiza si am citit cu atentie compozitia la mai multe formule de lapte, cele mai cunoscute. Concluzia: retetele lor sunt toate cam la fel. Nici nu se poate altfel pentru ca exista norme internationale care reglementeaza ingredientele.

 

Ce as recomanda altor mamici: 

  • alegeti o marca consacrata Humana, Milupa, Nestle si ramaneti la aceea cu care se inpaca cel mai bine copilul.
  • mare atentie de unde procurati laptele. Nu cumparati de la firme dubioase de pe net unde nu se stie care este provenienta si cum il stocheaza inainte sa-l vanda.


#10
dannielia

dannielia
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 18:08

"mare atentie de unde procurati laptele. Nu cumparati de la firme dubioase de pe net unde nu se stie care este provenienta si cum il stocheaza inainte sa-l vanda."

 

Exect! Am o prietena care a comandat de pe net si cand a vazut cum arata laptele l-a aruncat. Eu i-am spus sa-i reclame la ANPC si sa ceara banii inapoi dar nu a dorit sa se complice. A fost prima si ultima oara cand a cumparat lapte praf online.

 

De la un an Flavius bea lapte de vaca. Cumpar laptele din comert chiar daca avem o taranca care ne aduce lapte, branza de vaci si smantana. Am incredere in ea dar pentru copii nu risc.





Etichetat si cu dezbatere, lapte praf, diversificarea, formule de lapte

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -