Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa reactionezi la stirea asta?

spital caloian brasov

249 raspunsuri la acest subiect

#11
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 13:40

andacos...dau ca exemplu intersectia de la pta unirii...este plina zilnic de cersetori, si tot in aceeasi intersectie zilnic sunt si politisti...sunt invizibili unul pentru celalalt...

ralcat, ce sa zic...chiar nu stiu cum este in Brasov...eu una consider insa ca este vina spitalului, ei aveau obligatia sa poarte de grija acelei batrane...restul trecatorilor...poate au o vina colaterala sau poate ca nu...

din pacate Filantropica este realitatea zilelor noastre...


Editat de irbo, 10 martie 2015 - 13:41 .


#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.311 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 13:44

andacos...dau ca exemplu intersectia de la pta unirii...este plina zilnic de cersetori, si tot in aceeasi intersectie zilnic sunt si politisti...sunt invizibili unul pentru celalalt...

Deci probabil ca politia nu se autosesizeaza insa probabil daca ar fi sesizata,ar trebui sa actioneze.

 

In centrul comercial de unde ne facem cumparaturile ,au aparut la un moment dat diversi indivizi,postati la intrarea in magazin,cu un carton in mina scris in germana in care cereau ajutor ...am fost pe faza cind sefa de tura a mers si i-a spus sa plece de acolo si apoi a  anuntat politia.

 

Deci probbil ca undeva e un cerc vicios de genul nimeni nu sesizeaza si nu se mai autosesizeaza nimeni...



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 14:06

In foarte multe locuri in lume sunt(se petrec) tragedii si mai mari. Chiar mai mari. Nu stiu daca membrilor acelor natiuni le-o fi rusine sau nu ca apartin cu sau fara voia lor natiunilor lor, personal nu vad legatura intre natia unui individ, rusinea de a fi de acea nationalitate pe care oricum nu si-o alege si un fapt tragic intamplat la un moment dat. Aici culpa poate fi a reprezentantilor spitalului indiferent de nationalitatea mea sau a altuia. Nu vad nici o legatura sincer. Este o extrapolare fara sens.
Pe acest criteriu orice german ar trebui sa se simta vesnic osandit pentru ca au existat tragediile din 1939-1944care sunt dezastre ale umanitatii... si asa mai departe.

#14
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 14:30

:-)) de acord cu Marius

si nu inteleg cum unora li se intampla sa inghita asa cu noduri ca sunt romani. sunt de 10ani plecata din tara, am fost in excursii/vacante (2X/an) in destul de multe tari din Europa insa NICIODATA, dar NICIODATA nu mi s-a intamplat sa ma faca cineva tiganca sau sa ma intrebe cum de nu sunt tiganca sau alte aluzii. si-am lucrat in Belgia, in Flandria si Wallonie; am lucrat in Luxemburg + punctual in Franta

 

e o intamplare nefericita; trebuie vazut cum de a putut pleca singura din spital si luate masurile de rigoare; din pacate astfel "accidente" se intampla insa nu pt ca suntem noi romani... parerea mea



#15
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 15:21

Marius, sunt convinsa ca in multe din tarile europene asa ceva nu se intampla, din diverse motive, incepand cu faptul ca in spital nu -si faceau doar treaba si erau si umani si le era la fel de clar cum imi e mie ca nu trebuia lasata sa plece asa, pana la faptul ca oamenii de pe strada ar fi oprit-o macar sa o intrebe ce cauta acolo. Si daca tu consideri ca e doar culpa spitalului, eu cum sa te fac sa intelegi ca uman vorbind, crestin vorbind, nu e normal ce s-a intamplat.

 

Dar bagand mereu in fata ... e o intamplare, se intampla si la altii, ce ... nu doar la noi se intampla nu facem decat sa inchidem ochii si sa vedem aceste accidente tragice ca ceva relativ normal.

 

Si da ... germanilor inca li se scoate pe ochi si pe nas ce s-a intamplat in al doi-lea razboi mondial, si li se aminteste mereu asta, prin fiecare film, luare de cuvant publica legata de Holocaust si li se tine mereu treaz sentimentul ala de vinovatie ... uite ce ati facut atunci.

Lea, nu am indigestii, am indignari si tocmai pentru ca nu e o intamplare, e un fapt pe care multi il vad ca "s-a intamplat" ... crezi ca in Canada se intampla cu aceeasi usurinta? Si nu o vedea nimeni pe strada ? Si mai inghit cu noduri de rusine ca de fapt Moarte domnului Lazarescu se pare ca ne reprezinta si in viata reala, nu doar in filme. Si da ... mi se pare un motiv de rusine.



#16
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 15:56

Ralcat, pe strazi vezi destui oameni ai strazii care sunt doar pe jumatate imbracati, iarna cersesc fara papuci in picioare samd, nu te opresti la fiecare sa intrebi daca e totul ok.

 

 

Ce ma frapeaza si enerveaza e ca i-au dat voie femeii sa plece asa din spital.

Bine, nu cred ca a fost reuscitata asa cum spune nepoata, si nici edem pulmonar nu avea, ca daca era asa nu o trimiteau la celalalt spital unde nu existau urgente si unde era o sg doctorita de garda, si aia reumatoloaga.

 

Dar cum Dumnezeu sa lasi un pacient sa plece asa?

Noi trebuie sa anuntam Politia atunci cand un pacient pleaca in stare de ebrietate care ii pune in pericol viata  sau care ii pune in pericol pe altii, pacientii nu pleaca decat insotiti atunci cand nu sunt capabili sa plece singuri (adica daca au venit in  maieu la spital, fara papuci, daca sunt cu dementa, samd).

Taximetristii aia si infirmiera aia puteau sa o trimita inapoi in spital.

doctorita cred ca s-a bucurat ca nu mai trebuie sa interneze, daca avea putin simt civic o convingea pe femeie sa ramana sau suna la familie.

 

Jenant.



#17
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 16:00

Marius, sunt convinsa ca in multe din tarile europene asa ceva nu se intampla, din diverse motive, incepand cu faptul ca in spital nu -si faceau doar treaba si erau si umani si le era la fel de clar cum imi e mie ca nu trebuia lasata sa plece asa, pana la faptul ca oamenii de pe strada ar fi oprit-o macar sa o intrebe ce cauta acolo. Si daca tu consideri ca e doar culpa spitalului, eu cum sa te fac sa intelegi ca uman vorbind, crestin vorbind, nu e normal ce s-a intamplat.

 

Dar bagand mereu in fata ... e o intamplare, se intampla si la altii, ce ... nu doar la noi se intampla nu facem decat sa inchidem ochii si sa vedem aceste accidente tragice ca ceva relativ normal.

 

Si da ... germanilor inca li se scoate pe ochi si pe nas ce s-a intamplat in al doi-lea razboi mondial, si li se aminteste mereu asta, prin fiecare film, luare de cuvant publica legata de Holocaust si li se tine mereu treaz sentimentul ala de vinovatie ... uite ce ati facut atunci.

Lea, nu am indigestii, am indignari si tocmai pentru ca nu e o intamplare, e un fapt pe care multi il vad ca "s-a intamplat" ... crezi ca in Canada se intampla cu aceeasi usurinta? Si nu o vedea nimeni pe strada ? Si mai inghit cu noduri de rusine ca de fapt Moarte domnului Lazarescu se pare ca ne reprezinta si in viata reala, nu doar in filme. Si da ... mi se pare un motiv de rusine.

 

 

 

In Canada tocmai ce a murit un baietel de 3 ani care a iesit in strada in schutec si maieu si a fost gasit dupa 6 ore, in zona respectiva. Mort.



#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 16:22

Nu am contestat faptul ca este un fapt care nu ar trebui sa se intample, care nu ar avea ce sa caute in ziua de astazi oriunde nu in Romania sau in Germania sau Canada. Insa raman la opinia ca nu are legatura cu nationalitatea ta sau a mea sau a lui X sau Y. Sunt fapte care pot fi sanctionabile in functie de legislatia tarii respective este treaba Procuraturii. In ceea ce priveste aspectul moral putem sa fim de aocrd dar iar nu are legatura decat cu mine cu tine cu X sau cu Y nu cu o natie sau alta.

#19
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 16:32



In Canada tocmai ce a murit un baietel de 3 ani care a iesit in strada in schutec si maieu si a fost gasit dupa 6 ore, in zona respectiva. Mort.

 

Baietelul din Canada se strecurase din casa la 4 dimineata, si nu a fost vazut de catre nimeni plecand si umbland pe strazi (sau sansele sa fi fost vazut si ignorat de catre oameni sunt foarte, foarte mici). De fapt, nici nu a ajuns departe [:(], familia a realizat ca disparuse la 7 si ceva dimineata, mobilizarea a fost rapida, a fost gasit dupa doar 3 ore, din pacate totusi prea tarziu [:(] [:(]

http://www.cbc.ca/ne...ronto-1.2962989

 

Pe cand bunicuta asta a umblat in pijama, tricou, papuci de casa si o paturica prin ger ziua in amiaza mare, intr-un oras plin de oameni. Si nimeni, nimeni nu a reactionat. Trist, tare trist sa vezi un varstnic intr-o asemenea tinuta umbland pe strazi in frig si primul gand sa fie ca e probabil o cersetoare care doreste sa inspire mila ca sa obtina mai multi bani de la trecatori [:(] [:(]


Editat de DarkBendis, 10 martie 2015 - 16:33 .


#20
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.759 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 16:49

anul trecut era peste tot la stiri cazul unei persoane care a fost externata din spital, trimisa cu taxiul acasa, taxiul a depus persoana acasa si a plecat, persoana a cazut, nu s-a mai putut ridica, a murit parca

 

la fel e plin de stiri cu abuzuri asupra batranilor in case de batrani

 

si multe altele - in canada.

 

problema cred ca e gresit pusa in sensul mi-e rusine ca se intampla asta in romania  si asta imi afecteaza cumva statutul de roman... eu m-as fi simtit mai ofensata de celelalte intamplari descrise in primul post.

 

asta nu inseamna ca trebuie acceptate situatiile de genul asta, dar nu din prisma - mi-e rusine ca sunt roman.


Editat de Aqai, 10 martie 2015 - 16:51 .




Etichetat si cu spital, caloian, brasov

Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Sexul bebelusului

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:39

  • Ziua cea mare

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 06:18

  • Timpul ….

    DeeliaElena
    - Ieri, 10:09

  • Morfologie trimestrul 1

    ElenaN96
    - Ieri, 08:31

  • Săptămâna 20 de sarcină

    CatiCatut
    - Ieri, 08:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -