Sari la conținut

Sari la conținut


Lectie de parenting: 5 minute de neatentie si o noapte de cosmar in spital

parenting spital

9 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 07:54

Lectie de parenting: 5 minute de neatentie si o noapte de cosmar in spital

Nu sunt si nici nu aspir sa fiu o mama perfecta, dar stiu ca tot ceea ce fac pentru copiii mei vine din acel ceva care este mai presus de dorinta de perfectiune, din acel ceva natural pe care orice parinte il detine si care, slefuit de ratiune atunci cand este cazul si lasat in voia inimii ori de cate ori simtirea o cere devine, fara sa constientizam imediat, ingredientul minune care ne face sa fim cei mai buni parinti pentru propriii copii. Iata o lectie de parenting: 5 minute de neatentie si o noapte de cosmar in spital, cu copilul citeste mai departe experienta mea ...

 

copilneatentie-mare.jpg



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 08:17

Bine ca s-a terminat cu bine! Redactor, sa stii ca mulți copii inghit pastile si parintii nici nu observa! Bine ca ai actionat rapid!



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 08:20

Bine ca s-a terminat cu bine! Redactor, sa stii ca mulți copii inghit pastile si parintii nici nu observa! Bine ca ai actionat rapid!

anda nu am scris eu. Nu este despre experienta mea. Si in plus, e vorba despre experienta cu copilul la un spital din Romania - asadar, e ceva mai mult de gandit;. [flo2]



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 08:43

anda nu am scris eu. Nu este despre experienta mea. Si in plus, e vorba despre experienta cu copilul la un spital din Romania - asadar, e ceva mai mult de gandit;. [flo2]

 

A! [batcap]  :)



#5
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 16:59

pai eu vad o inconsistenta majora:

 

daca concluzia se refera la sistemul medical, si e in bold ca e groasa, atunci de ce e lectie de parenting?

 

as fi inteles lectie de parenting daca concluzia era: pastile nesupravegheate, chiar si 5 min, big No-No.

 

dar zice ca de fapt de poate intampla oricui, deci care e lectia de parenting? stai linistit ca shit happens anyway?



#6
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 17:02

si sa fac o paralela la o experienta personala: cu copiii in quebec la playground m-am intors doua minute cat sa-i fac semn sotului sa ne vada unde suntem (el intrase intr-un magazin, noi am mers inainte) si copilul meu a fost impins de sus din playground si a cazut si s-a lovit serios la cap.

 

pe cand m-am intors inapoi (un minut doua sa fi durat toata povestea) l-am vazut pe jos in nisip si nu m-am ingrijorat deloc fiindca toata ziua se jucasera facand ingeri in nisip. Mi-a atras o alta persoana atentia.

 

si da, noaptea in spital, in quebec, a fost urata. fiindca am dat peste niste asistente tampite de tot.

 

DAR lectia mea a fost ca si ala un minut conteaza si ca nu trebuie sa presupun nimic si trebuie sa verific mereu.


Editat de Aqai, 09 septembrie 2015 - 17:03 .


#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 septembrie 2015 - 20:52



anda nu am scris eu. Nu este despre experienta mea. Si in plus, e vorba despre experienta cu copilul la un spital din Romania - asadar, e ceva mai mult de gandit;. [flo2]

Am sa fiu fooooooarte sincera si am sa spun pe sleau ce ma irita si ma nedumereste in acelasi timp.

Sunt spitalee in Romania asa cum sunt. Rele, cu personal prea putin ce munceste la foc continuu si nu mai are timp de fineturi si empatii.

Oriunde ma intorc si citesc, cel putin aici pe forum, dau de mizeria spitalelor.

 

Nicaieri nu am citit despre ceva bun. Si exista lucruri bune. Foarte multe lucruri bune.  Din pacate pe nimeni nu intereseaza ca si cand ne-am lua seva numai din nenorociri.

===

 

In iulie si apoi din nou in august fii-mea a fost internata in spital. Cate 7 zile. Chiar daca are 17 ani au bagat-o la pavilion de copii.

Dupa ce m-am prezentat la camera de garda cand mi-a spus doctorita ca o interneaza mi s-au muiat piccioarele. Mi-am inchipuit numai mizerie, gandaci pe pereti asistente si dr. impertinenti.  Ca doar asa citisem.

Va spun sincer ca mi-au dat lacrrimile.

 

"Cazarea" foarte buna pentru conditiile de spital de stat.

Curatenie buna. Mancare ok.

Personalul medical nu am cuvinte sa le descriu amabilitatea si rabdarea. Bani de luat nici vorba. Nu am plecat traumatizate de acolo ci placut surprinse.

====

 

In ceea ce priveste lectia de parenting e foarte buna. Un parinte nu trebuie niciodata sa lase garda jos indiferent ca il doare capul, stomacul, ca e obosit, ca are diaree sau mai stiu eu ce. Nu e admisibil.

90% dintre aciidentele copiilor sunt cele casnice.

 

Sfat:

- nu trebuie lasat nimic la indemana copilului, toate obiectele trebuie sa fie puse la 1,50 metri de pamant.

- parintii trebuie sa-si formeze reflexe conditionate. Reflexul de intins mana sus. Astfel ii intra in reflex, cat ar fi de bolnav sau obosit sa puna medicamentul, paharul cu vin, orice sus.

- nu  se gateste decat pe ochiurile din spate ale aragazului.

- orice vas cu coada nu se tine cu coada spre exterior pe aragaz, dulap, etc.

- otravurile si alte medicamente se inchid bine in cutii si se pun sus. Nu se tin medicamente pe noptiera.

Mai bine sa obosesti invatand astfel de lectii decat sa ai nopti nedormite prin spital.



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 10 septembrie 2015 - 00:01

Cam asa e Viviana, exact sfaturile de mai sus le-am aplicat si eu cu copiii mici. Obsedata de tot ce inseamna arsuri - gatit doar pe ochiurile din spate, ibrice intoarse cu coada spre perete, fierul de calcat il scotea dupa ce calcam, intotdeauna afara pe balcon (nu aveam unde sa-l pun sus). Si din cauza asta nici multa gospodarie nu am facut, din lipsa de timp - 2 copii mici, diferenta 1an si 4 luni intre ele... incercam sa fac cat mai multe cand ele dormeau...

Dar cateva lovituri, nu grave slava Domnului, am mai experimentat si noi, toate intamplate intr-o fractiune de secunda, cu noi de fata, dar efectiv nu am putut interveni si ma refer aici la cucuie, o data Andreea de ex. alerga prin casa dupa un balon si a nimerit in fruntea in tocul usii... eram langa ea, aproape, dar nu am putut sa anticipez miscarea...

 

Pentru cucuiul de mai sus, si alte 2-3 probleme la fete, ne-am dus la Grigore Alexandrescu, pt a ne asigura ca totul este ok... la fel pot spune, ca s-au purtat frumos cu noi, cu copiii, n-am avut nici un fel de probleme...



#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 27 septembrie 2015 - 01:16

mare atentie treb sa aiba parintii la magneti  ca pot fi inghititi si sunt extreme de periculosi.

magneti din jucarii(la litere), de pe usile frigiderelor...

 

la fel atentie la baterii din alea mici, rotunde

 

atentie la obiecte mici, jucarii care se pot desface, ceasuri la care se pot scoate suruburi (noua ni s-a intimplat)

 

jucariile facute in china, vopseaua poate contine plumb, mai ales bebeii care le baga in gura.



#10
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 27 septembrie 2015 - 19:28

Nici isteria asta cu protectia nu e buna ...

 

Eu eram cu Alex in brate, sus, si Flavia cu 1 an mai mica, era tot sus, langa barbat. Am plecat pe scari in jos si Flavia dupa mine ...pana sa o prinda barbatul, in doi pasi cadea de berbeleaca pe scari ...un etaj. S-a oprit in garduletul care era jos la scari, ca sa ii impiedice sa urce singuri sus.

Ne-am speriat toti ...inclusiv ea care urla ca si cum ar fi taiat-o cineva. De fapt nu a avut nimic, nimic ...pe scari am mocheta, nu si-a pierdut cunostinta ...nu am fost la spital.





Etichetat si cu parenting, spital

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -