Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa reactionezi la stirea asta?

spital caloian brasov

249 raspunsuri la acest subiect

#21
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 16:49

Nu am contestat faptul ca este un fapt care nu ar trebui sa se intample, care nu ar avea ce sa caute in ziua de astazi oriunde nu in Romania sau in Germania sau Canada. Insa raman la opinia ca nu are legatura cu nationalitatea ta sau a mea sau a lui X sau Y. Sunt fapte care pot fi sanctionabile in functie de legislatia tarii respective este treaba Procuraturii. In ceea ce priveste aspectul moral putem sa fim de aocrd dar iar nu are legatura decat cu mine cu tine cu X sau cu Y nu cu o natie sau alta.

 

Eu insa am ajuns la concluzia ca are legatura cu nationalitatea Marius. Pentru ca in orice alta tara prin care am umblat prin Europa cel putin, sunt convinsa ca cineva, un om de pe strada ar fi intrebat-o ce cauta pe acolo. Ar fi dat dovada de omenie si umanitate, nu o vedea ca pe o cersetoare care vrea sa produca si mai multa mila si o ignora superior din paltonul lui.

Si cum ziceam ... Moartea domnului Lazarescu si Filantropica la un loc in moartea doamnei Caloian spun multe despre omenia romanilor. La asta m-am referit, chiar la omenia lor, si la disperarea de care dau dovada mereu avand scuza saraciei. Dar saracia nu e un motiv pentru lipsa de omenie. Si de aia spun ca mi-e rusine. .. pentru ca de asa ceva e cazul sa ne doara nu sa o tratam ca pe ... oa se intampla si la altii si nu a murit lumea. Dar daca era bunica sau mama oricaruia dintre noi nu am fi la fel de cool in atitudine, nu ?



#22
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 16:56

Basilaaltii si denial.

Imi pare rau insa cu ele nu se va face un pas inainte niciodata. [flo2]



#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 17:05

Eu insa am ajuns la concluzia ca are legatura cu nationalitatea Marius. Pentru ca in orice alta tara prin care am umblat prin Europa cel putin, sunt convinsa ca cineva, un om de pe strada ar fi intrebat-o ce cauta pe acolo. Ar fi dat dovada de omenie si umanitate, nu o vedea ca pe o cersetoare care vrea sa produca si mai multa mila si o ignora superior din paltonul lui.
Si cum ziceam ... Moartea domnului Lazarescu si Filantropica la un loc in moartea doamnei Caloian spun multe despre omenia romanilor. La asta m-am referit, chiar la omenia lor, si la disperarea de care dau dovada mereu avand scuza saraciei. Dar saracia nu e un motiv pentru lipsa de omenie. Si de aia spun ca mi-e rusine. .. pentru ca de asa ceva e cazul sa ne doara nu sa o tratam ca pe ... oa se intampla si la altii si nu a murit lumea. Dar daca era bunica sau mama oricaruia dintre noi nu am fi la fel de cool in atitudine, nu ?


In fine, este opinia ta, ti-o respect desi o consider extrapolata sau nefundamentata. Raman la opinia conform careia un fapt particular intamplat in locul X la momentul Z nu poate fi generalizat ca fiind o trasatura sau caracteristica a unei natii. E mult exagerat dupa mine, dar este opinia mea desigur.

#24
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 18:04

Eu n-am prea inteles de ce a plecat fiica acasa dupa "schimburi". Inteleg ca batrana era in pijamale, avea papuci de casa si citisem pe undeva ca i-a mai adus de acasa inca o pereche de papuci si niste nimicuri. Era asa de urgent? Nu era mai urgenta rezolvarea problemei medicale (mai ales ca era in varsta, senila, cu accident vascular), s-o vada internata si stabilizata? Nu acuz pe nimeni de nimic, dar zau ca nu inteleg cine a fugarit-o asa de langa bunica.



#25
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 18:30

ralcat, nu e o trasatura generala a poporului roman. E un caz particular, cum spune si marius. La polul opus, am un caz personal, survenit chiar pe 8 martie, intr-un mijloc de transport in comun. Soferul si calatorii s-au sesizat imediat si au facut omenescul.



#26
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 18:40

Cred ca raspunsul este: fiecare cu treaba lui. Nu se implica asa cum in vest de ex nu se implica daca se aud tipete dintr-o casa (este un filmulet, un experiment social facut in Germ cred, o sa vad daca il gasesc. Intr-o seara bateau tobele intr-un cartier rezidential si vecinii s-au sesizat, seara uramtoare dintr-o casa se auzeau tipete de femeie care parea batuta si nu s-a mai sesizat nimeni...)


Editat de Ioana_Pos, 10 martie 2015 - 18:40 .


#27
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 21:30

Eu astazi la pranz am vazut stirea si recunosc ca am fost extrem de revoltata, nu pe romani, pentru ca nu e corect sa ii bag pe toti in aceeasi oala,ci pe lipsa de omenie a angajatilor din sistemul medical, care a devenit ca o boala cronica aceasta lipsa de omenie.Bine sunt si exceptii.

Acum 3 ani bunicul meu a facut accident vascular chiar cand astepta la doctora de familie la el in comuna pt o consultatie.Doctora a chemat salvarea, ne-a sunat pe noi ,ne- ajutat cu tot ce a tinut de ea, dar la oras cand am ajuns la camera de garda, ne-a trimis la neurolog ca ei nu il pot interna.Neurologul nici macar tensiunea nu i-a luat-o ,s-a uitat din usa la el, a dictat o reteta asistentei si a zis ca nu e de internare si ne-a dat afara pe usa.Cand ne-am intors la camera de garda, doctora de serviciu era f mirata ca nu l-a internat in starea in care era. Mi-au spus ca reteta e f scumpa si ca trebuie sa merg la celalalt neurolog care era in Policlinica sa imi prescrie medicamentele compensate.Era un tratament general de care medicul de garda mi-a zis ca face bine cam tuturor care fac un accident vascular, ajuta la refacere,A trebuit sa ridic tonul si fac putin galagie ca sa il puna pe un pat cat timp stau eu la coada sa iau reteta compensata. Era canicula afara si ei l-ar fi dat afara in soare pe un batran care venise cu accident vascular.Oricum am plecat cu el acasa si cu ajutorul unor rude care sunt asistente l-am tinut pe perfuzii, l-am pazit,l-am ingrijit si slava Domnului ca e bine si acum.Asa ca stirea de astazi mi-a trezit niste amintiri nu tocmai placute, efectiv imi era teama sa ies din casa dupa ceva ca imi era ca nu il mai gasesc in viata.

Si nu pot sa ma intreb,doctora asta care a externat-o pe batrana e crescuta de lupii? Nu are sau nu a avut o bunica si ea ca sa dea dovada de putina compasiune? 

Plus ca recunosc ca si eu, ca si ralcat mi-am pus intrebarea de ce niciunul din oamenii care au vazut-o nu au facut nimic. Sa fie confundata cu un cersetor e greu de crezut din moment ce nu cerea nimic.Si nu e prima data cand mi se confirma faptul ca odata cu mult doritul capitalism am devenit mai insensibili la nevoile altora, mai indiferenti ,mai egoisti. Avem senzatia ca problemele li se intampla altora, nu noua,suntem fiecare pentru el si cand ni se intampla ne miram ca dam peste oameni indiferenti .Femeia aia saraca, Dumnezeu s-o ierte, a murit in chinuri groaznice din cauza indiferentei si comoditatii unor oameni.



#28
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 11:20

ralcat, nu e o trasatura generala a poporului roman. E un caz particular, cum spune si marius. La polul opus, am un caz personal, survenit chiar pe 8 martie, intr-un mijloc de transport in comun. Soferul si calatorii s-au sesizat imediat si au facut omenescul.

Selene, a nu vedea omul ci direct cersetorul este deja o trasatura generala a poporului roman. Ok, sunt multi cersetori, dar de aici pana la a-i considera pe toti ca vor sa te impresioneze ca sa scoti banul din portofel ... spune multe.

Si da, romanii nu intervin cand vad pe un altul in dificultate, din teama, din indiferenta si mai ales din lipsa de solidaritate. Si aici am si eu exemple personale cu hotii pe care i-am prins furandu-i mamei din poseta portofelul si desi am facut un scandal monstru in autobuzul in care s-a intamplat ... nici macar un om nu a zis nimic. Eu am 1,60m aia erau doi, de jur imprejurul meu plin de barbati mai inalti clar decat mine, unu nu a zis un cuvant. Mi-a fost asa o scarba ... de zile mari, macar le-am zis ce merita atitudinea lor, sa vezi ce repede venea replica ... ce vroiam sa-mi faca ?

Chiar ce asteptari aveam de la oamenii care au vazut- o pe doamna Caloian? Ce vroiam sa-i faca? Ce era mama sau bunica lor? Ce ... au scos-o ei din spital? E treaba lor?  Ce atatea fitze pe mine? Suna familiar nu? Asta e atitudinea. Si pare specifica.



#29
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 11:21

Mda, nu stim cine era pe strada, cine a vazut-o, ce s-a crezut. Nu trebuie sa cerseasca, in Tm erau si batranici care nu cereau nimic pt ca le era rusine. Si mie mi-a fost greu sa intru in vorba vu ele ca nu voiam sa le jignesc.
Nu cred ca doar in Ro e prroblema, de aia s-a implementat in alte tari legea bunului samaritean.

Am incercat odata sa conving un cersetor sa mearga la spital ca avea gangrena la un picior, i-am spus ca daca nu se opereaza face sepsis si.moare, nu l-a interesat. Era rrom, era dintr-o retea, nu putea sa strice situatia.

Vinovata este dr pe care a durut-o in fund.

#30
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 11:34

Mda, asa zic si eu, cum sa externezi pe cineva care a trecut prin resuscitare cardio... 40 de minute...? Cu edem pulmonar...? Pe bune...? 





Etichetat si cu spital, caloian, brasov

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -