Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bacteriile cele mai rezistente la tratament

bacterii spital

277 raspunsuri la acest subiect

#11
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 18:30

Pepco, multe..

 

... faptul ca se dau contra cost (retetele compensate si gratuite sunt relativ putine, omul e gata sa plateasca numai sa primeasca ce crede el ca are nevoie) si deci nu ii ies medicului din "bugetul" lui

... faptul ca omul/parintele insista

... faptul ca de multe ori medicul "vrea sa fie sigur", "sa dea preventiv"

...faptul ca multi pacienti considera medicul cu atat mai bun cu cat prescrie mai multe medicamente

...ca poate asa s-a obisnuit, cu schemele vechi de tratament, asa cum a invatat candva...

 

Aici atata lume "primeste" antibiotice din Romania... "e racit copilul, nu prescrie decat paracetamol medicul de aici, ca nu e nimic de capu' lui, lasa, nu-i bai, iau legatura cu medicul meu de acasa si-mi face reteta de Augumentin, scoate mama si apoi imi trimite prin cineva".  [smulgpar] [smulgpar] 

 

Sunt destule motive



#12
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 18:32

Consumul frecvent de antibiotice este adevarat, in Romania. Cred ca "ceva antibiotic ai luat" e una din intrebarile comune, si eu am auzit-o de nenumarate ori.

 

Totusi, cine ii invata pe medici sa le prescrie?

 

E mult mai adanc decat doar antibioticele prescrise de medic, si nu e doar in Romania ci peste tot. Antibioticele sunt bagate si in hrana animalelor mai nou, pentru ca s-a descoperit ca ajuta sa creasca animalul mai repede 

"Some antibiotics, for reasons that aren't totally understood, help cattle grow faster and get more out of the feed they eat.  These medicines are used at lower concentrations than when they are used to treat illness, and typically are included in the food that cattle eat.  The decision whether to use such products for this use (or any other reason) rests with the individual cattle raiser.  Not all of them choose to use antibiotics in this manner.  

"

La fel cum aceleasi antibiotice se folosesc cand animalele devin bolnave. 

Animalele astea ajung pe masa consumatorilor, care nu realizeaza ca odata cu carnea se expun si la antibiotice. In Romania nu am prea vazut eticheta detaliata la carne care sa spuna daca animalul a fost tratat cu antibiotice sau nu, sau a avut antibiotice in hrana.

Asta e o sursa de antibiotic, apoi ar fi contaminarea sursei de apa cu resturile de medicamente. Cati oameni nu isi arunca resturile de medicamente la chiuveta sau in toaleta. Acolo contaminarea nu e doar cu antibiotice dar efectele sunt la fel de nasoale.

 

Si revenind la discutia cu doctorul. Am mai zis-o si in alte subiecte, in Romania discutia medic pacient e un fel de dialog cu capcane. Pacientul pleaca de la ideea ca medicul nu o sa-l trateze fara "beneficiu" si medicul pleaca de la ideea ca pacientul e beligerant si pus pe scandal. 

Problema aici e comunicarea, pacientul trebuie sa inteleaga ca oricate ore de navigat pe net, pe WebMD nu te face medic si nu iti ofera decat informatii generice. Iar medicul trebuie sa inteleaga ca discuta cu o persoana speriata si ca trebuie sa-i confere informatia intr-o forma detaliata ca sa o poata intelege. 

In cadrul acestui dialog, medicul poate atenua ingrijorarea pacientului si atunci pacientul nu ar mai zice "Am dat o groaza de bani si nu mi-a dat macar un antibiotic".

 

Si mai cred ca trebuie insistat pe educatia cu privire la infectiile virale si bacteriene, cu diferentele dintre ele si cu tratamentele lor. Uite, eu am aflat abia acum o luna ca banalul "biseptol", de care auzeam frecvent cand eram copil, este antibiotic. Si cred ca lumea ar trebui sa stie cand un medicament se prescrie, ce este medicamentul ala, pentru ce s-a prescirs, cum se ia, cat este de important sa un te opresti din luarea medicamentului cand a zis medicul ca trebuie nu pentru ca "te simti mai bine",


Editat de Madanic, 26 aprilie 2016 - 18:40 .


#13
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 18:34

Deci ne intoarcem la mesajele initiale - calitatea dezinfectantelor este o problemă..ca parca asta s-a vorbit mai sus, ca dezinfectantele sunt diluate sau proaste, neeficiente.

 

Cat despre mai putin antibiotice ? Pai daca se confirmă o infectie bacteriana, trebuie dat antibiotic, nu ? Sau se vindeca si fara ? Strict focusat pe infectiile bacteriene confirmate, ele se trateaza cu antibiotic ...

 


Editat de buflea, 26 aprilie 2016 - 18:37 .


#14
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 18:36

Buflea, infectia bacteriana clar cu antibiotic. Dar ai fi surprinsa cat de des cer pacientii sa primeasca antibiotic si pentru raceala, "rosu in gat", infectii virale... si cat de des medicii dau "preventiv", "sa fie siguri" sau... sa scape de pacient, asa cum a explicat Madanic mai sus.



#15
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 18:39

...sau inca o treaba.

 

Aici primesti tratamentul exact pentru cate zile trebuie facut. Trebuie sa iei 2 tablete de 3 ori pe zi timp de 5 zile? Primesti 30 de tablete, nu mai mult. Asa ca nu iti mai raman. Sa mai dai si la altii, sau sa folosesti "data viitoare", sau cand crezi tui ca ar fi cazul...

 

pe cand mereu am vazut persoane care primeau medicamente in Romania mai multe decat ar fi avut nevoie pentru tratamentul respectiv. Sa fie acolo. Sau "mi-a dat antibioticul cumnata, a fost "racita acolo jos" si mi le-a dat acum mie, ca ei i-a trecut si i-au ramas juma' de cutie"


Editat de DarkBendis, 26 aprilie 2016 - 18:41 .


#16
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 18:49

Da, deci asta cu antibioticele tin de mentalitate si de mod de viata ...legat strict de bacteriile spitalicesti, ele exista peste tot in lume, se trateaza cu antibiotic peste tot in lume si se datoreaza si igienei din spitale.

 

In plus, eu am impresia ca eficienta tratamentului lor tine foarte mult si de bolnav ... cei cu sistemul imunitar slabit, care este consumat de alte boli, vor reactiona mai incet sau deloc chiar si la un tratament cu antibiotic. Pentru atii vindecarea vine mai repede si unii nici macar nu le contacteaza desi stau in acelasi mediu.

 

Ma gandesc la tatal meu, care de fapt, a murit de septicemie, dintr-o infectie de acest gen ... si sincer, desi poate mi-ar face bine, nu pot da vina pe nimeni ... tata avea un cancer de prostat avansat, interventia din spital a fost in legatura cu asta ...organismul lui, desi ajutat de antibiotice, nu a putut manageria aceste doua dezechilibre. Desi cancerul avansa, infectia, desi tratata cu diverse antibiotice la care se facuse antibiograma, a fost mai rapida ...tatal meu nu a luat niciodata in cursul vietii lui, antibiotice inutile.


Editat de buflea, 26 aprilie 2016 - 19:00 .


#17
magdalena67

magdalena67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 18:54

din pacate problema dezinfectantelor este una destul de acuta.Se merge destul de mult pe premiza achizitiilor cu pretul cel mai scazut, iar rezultatele sunt dezastuase. Aceasta firma care comercializeaza dezinfectantii despre care se tot vorbeste a intrat in forta pe piata acum vreo 15 ani cred, si au facut presiuni prin unitati sanitare ca ei sunt cei mai ieftini dupa piata, si ca musai trebuie cumparati de la ei. Rezultatele sau vazut si se vad, dar cine raspunde?



#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 19:45

Madanic, iti dau dreptate in intregime. Confirm si faptul ca multi romani confunda raceala cu gripa si iau antibiotic si pentru una, si pentru alta.



#19
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 19:47

Buflea, infectia bacteriana clar cu antibiotic. Dar ai fi surprinsa cat de des cer pacientii sa primeasca antibiotic si pentru raceala, "rosu in gat", infectii virale... si cat de des medicii dau "preventiv", "sa fie siguri" sau... sa scape de pacient, asa cum a explicat Madanic mai sus.

 

Confirm si asta.



#20
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 19:49

 

pe cand mereu am vazut persoane care primeau medicamente in Romania mai multe decat ar fi avut nevoie pentru tratamentul respectiv. Sa fie acolo. Sau "mi-a dat antibioticul cumnata, a fost "racita acolo jos" si mi le-a dat acum mie, ca ei i-a trecut si i-au ramas juma' de cutie"

 

Si asta. Imi cumparam vineri medicamentul prescris si, in fata mea, o d-na cumpara en-gros medicamente, "le iau sa le am in casa". Depasise suta de lei (milionul).

 

Daaarrr... Aici ma incadrez si eu, am o lista cu medicamente pe care le folosesc des si mereu o completez, "sa fie in casa". Nu contine antibiotic.





Etichetat si cu bacterii, spital

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -