Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bacteriile cele mai rezistente la tratament

bacterii spital

277 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 08:30

Am citit cu stupoare despre scandalul despre dezinfectatii folositi in spitalele romanesti. Diluarea lor ....

DIn nou despre spaga, incompetenta, iresponsabilitate  ... pana la urma, iar o goana dupa bani si spagi. Nimic nu e mai presus decat banul...

 

Insa, de retinut ceva infricosator, ca date statistice:

 

Statistica europeană sumbră arată că, din 10 cazuri de români infestaţi, 6 dintre ei nu scapă de bacterie în urma tratamentului cu antibiotic. Asta nu înseamnă că decedează, ci că vor continua să trăiască infectați cu bacteria căpătată în spital.

Într-un raport întocmit în 2014 de Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor (ECDC), România se află pe primul în clasamentul rezistenței bacteriilor intraspitaliceşti la orice tratament.

Aceleaşi bacterii pe care dezinfectanţii ar trebui să îi combată în sălile de operaţii, ATI şi de pe echipamentul medical.

Cu piocianic, Acinetobacter şi stafilococ auriu au fost infectate, conform dosarelor medicale, cel puţin 15 dintre victimele decedate după incendiul din clubul Colectiv. (date de aici)

 

800.000
de copii sunt anual internați în România....si toti acesti copilasi sunt la mana iresponsabililor care nu isi fac treaba pentru a dezinfecta spitalele....

Cine raspunde pentru asta?



#2
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 10:31

Avem pe cineva în familie care lucrează ca medic într.un spital privat. Ne tot spune,mai ales alor mei ca sunt bătrâni și merg des pe la analize,vizite sa stea atenți ...Ea avand o teama de stafilococul auriu,spunea ca e peste tot. Car despre igiena spitalelor românești. ..Am spus mereu ,e ceva de groaza. Nu vreau sa amestec subiectele,dar acu este o mare urgenta spitalele, nu biserici, nu mall, etc. In loc de lanțuri de mall.uri as investi în sănătate, oricum populația o plătește.

#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 12:01

Da, e ingrozitor ce se intampla in spitalele romanesti. Am o groaza imensa cand ma gandesc la ele. 

Dar si mai tare ma apuca groaza cand aflu ca sunt 800,000 de mii de copilasi care intra anula in spitalele romanesti ... iar curatenia in spitale este facuta in bataie de joc.

 

In plus, probabil ca aceasta rezistenta la bacterii are si legatura cu abuzul de antibiotice in Romania,



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 12:21

Eu cred ca sunt rezistente din cauza diluarii sterilizantelor, aca e adevarat ( probabil ca e, dar ma ingrozeste ideea), ce nu omoara bacteriile le face mai puternice... restul ala de solutie care ramane nu le omoara pe toate si uite asa se programeaza sa devina rezistente... :(

#5
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 13:32

Prima infectie cu S. aureus a copilului meu a survenit la o luna dupa nastere. Spitalul in care am nascut fusese renovat recent, totul era curat, asa ca verdictul medicului de familie - stafilocoza luata din spital - nu l-am putut crede. Au trecut peste 7 ani de atunci si copilul inca are S. aureus in organism.



#6
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 14:43

Bacteriile sunt mai puternice din cauza folosirii neadecvate si in mod frecvent a antibioticelor. E chestie internaționala, sunt alarme trase de multă vreme, conferințe europene si internaționale. Nu e de acum, e de câțiva ani. Recent au participat medicii infectionisti si colegi de ai mei de pe microbiologie la conferinta naționala suedeza pe aceasta tema. 

 
De ex, una din bolile cu transmisie sexuală nu se mai poate trata, din cauza ca a suferit mutații bacteria, a devenit rezistenta. 
 
Rezistenta bacteriilor vine din mutații si nu din nefolosirea dezinfectantelor. 
 
La noi (in Suedia) nu se spala cu dezinfectanți, nu se da cu clor. Exista bacterii rezistente si Infecții nocosomiale, mai putine decat in alte tari dar exista. Mutațiile provin din motivele pe care le-am scris mai sus. 

 



#7
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 15:49

Stiti ce m-a frapat cel mai mult cand am intrat pentru prima data in spitalul din orasul in care locuiesc aici in Germania? Toate holurile sunt mochetate!

Oare cum se tin sub control infectiile in aceste conditii? Eu n-am reusit sa-mi raspund. [:)]



#8
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 16:11

 

Bacteriile sunt mai puternice din cauza folosirii neadecvate si in mod frecvent a antibioticelor. E chestie internaționala, sunt alarme trase de multă vreme, conferințe europene si internaționale. Nu e de acum, e de câțiva ani. Recent au participat medicii infectionisti si colegi de ai mei de pe microbiologie la conferinta naționala suedeza pe aceasta tema. 

 
De ex, una din bolile cu transmisie sexuală nu se mai poate trata, din cauza ca a suferit mutații bacteria, a devenit rezistenta. 
 
Rezistenta bacteriilor vine din mutații si nu din nefolosirea dezinfectantelor. 
 
La noi (in Suedia) nu se spala cu dezinfectanți, nu se da cu clor. Exista bacterii rezistente si Infecții nocosomiale, mai putine decat in alte tari dar exista. Mutațiile provin din motivele pe care le-am scris mai sus. 

 

 

Pai si nu am inteles, au aparut mutaiile astia numai in Romania ?

 

Ca pare ca incidenta asta de a contacta o bacterie spitaliceasca este mai mare in Romania, decat in alte parti...sau nu ? Riscul este acelasi peste tot in lume ?

 

Cred ca despre asta era acest subiect ... despre riscul mai mare sau mai mic de a contacta o infectie spitaliceasca in Romania versus alte tari ...si daca el este mai mare, care sunt cauzele si ce se poate face in a-l micsora.



#9
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 16:44

Pai asta e soluția: mai putine antibiotice si dezinfectante. Folosite cand trebuie. 


Editat de mihaela_s, 26 aprilie 2016 - 16:46 .


#10
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 17:06

Consumul frecvent de antibiotice este adevarat, in Romania. Cred ca "ceva antibiotic ai luat" e una din intrebarile comune, si eu am auzit-o de nenumarate ori.

 

Totusi, cine ii invata pe medici sa le prescrie?


Editat de Pepco, 26 aprilie 2016 - 17:07 .




Etichetat si cu bacterii, spital

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -