Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Bacteriile cele mai rezistente la tratament

bacterii spital

277 raspunsuri la acest subiect

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 17:15

Idealul ar fi sa ii trimita acasa cu reteta pentru Augumentin (chiar, ce e cu Augumentinul asta? pare sa fie antibioticul preferat si pentru viroze, si viermisori, si "i-a curs sange din nas la copil"), cu lista de analize complete, si cu programare la o ecografie, film, ceva, sa fie siguri ca totul e in regula. Sau macar sa il interneze 2-3 zile, chiar si o saptamana, sa i se faca analizele complete (asta nu la copil, ci la adult, eventual la bunica venita sa aiba grija de nepoti).

Dar la stat, nu la privat, ca acolo "costa prea mult, numa' o ecografie in care sa-ti spuna ce e bebele e 100si ceva de lire!"

• 0

buflea

buflea

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 17:32

Vai de mine Dark ...cum sa te interneze o saptamana pt un rosu in gat ? Si de ce sa-ti dea imediat Augmentin ? ...asta apropo de datul usor al antibioticelor.

La noi procedura este asa: iti da paracetamol sau advil 3 zile si asteapta sa treaca febra/durerea. Daca dupa 3 zile febra nu dispare si in urma consultului gâtul / urechile sunt rosii, inflamate ...etc, atunci iti da antibiotic.

E drept ca ti se pare ca medicul e cam mediocru cand iti lasa copilul 3 zile cu febra, dar o infectie virala, trece in 3 zile ...si tocmai asta se incearca, folosirea antibioticelor cat mai puțin.

Editat de buflea, 27 aprilie 2016 - 17:35 .

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.802 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 17:34

Cred ca ne dam cu parerea asa...inutil  pentru ca habar nu avem ce fel de dezinfectante se folosesc in spitale (stu sigur ca nu clor), habar nu avem ca exista bacterii rezistente la antibiotic nu pentru ca au luat oamenii prea multe antibiotice ci pentru ca pur si simplu asa sunt ele de la mama natura: rezistente.

Sa luam de exemplu piocianicul care se gaseste cam peste tot in natura, dar intr-adevar ii place mai mult mediul umed din spitalele cat si dezinfectantul lichid.

Neavand cunostiinte in sensul asta stiu ca imi scapa multe.

Si pentru ca nici cunostiinte medicale nu am mi-ar fi greu sa spun ca medicii prescriu antibiotice in nestire pentru un rosu in ggat atat timp cat eu nu ma pricep sa fac deosebirea intre o depunere virala sau una bacteriana.

Sau daca copilul are 40 grade, semne clare de infectie bacteriana, asteapta medicul antibiograma 2 zile in loc sa-i dea antibiotic cu spectru larg.

Sunt cazuri si cazuri.

Inclusiv cazuri de amigdalite virale care pot culmina cu suprainfectii bacteriene si atunci da, medicul prescrie antibiotic preventiv.

Eu nu as pune pe seama medicilor sau a automedicatiei consumul mare de antibiotic in Romania ci pe poluare, mizerie, praf, fecale si lipsa igienei personale.

• 1

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.802 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 17:37

Vai de mine Dark ...cum sa te interneze o saptamana pt un rosu in gat ? Si de ce sa-ti dea imediat Augmentin ? ...asta apropo de datul usor al antibioticelor.

La noi procedura este asa: iti da paracetamol sau advil 3 zile si asteapta sa treaca febra/durerea. Daca dupa 3 zile febra nu dispare si in urma consultului gâtul / urechile sunt rosii, inflamate ...etc, atunci iti da antibiotic.

E drept ca ti se pare ca medicul e cam mediocru cand iti lasa copilul 3 zile cu febra, dar o infectie virala, trece in 3 zile ...si tocmai asta se incearca, folosirea antibioticelor cat mai puțin.

Asa e si la noi procedura standard. Se spune clar, daca dupa 3 zile febra persista reveniti pentru consult.

• 0

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • 6.055 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 17:37

Nu, Buflea, internarea nu e pentru rosu in gat. Pentru rosu in gat Augumentin, analize si eventual o ecografie, sa fim siguri [smulgpar]

Cu internatul pentru cateva zile-o saptamana e de obicei persoana adulta, sau in varsta, care nu se simte bine de ceva vreme, si ar vrea sa se interneze sa isi faca toate analizele. Dar din cate stiu nici in Romania nu se mai practica lucrul asta, nu?

Asa e si aici, daca e viroza/raceala tratezi simptomele, paracetamol sau 'brufen daca e febra, picaturi in nas daca e nevoie, multe lichide si odihna. Antibiotic dai daca e infectie bacteriana, eu le tot spun la pacienti ca daca e virus poti sa-i torni un sac de antibiotice si tot nu ajuta, in toate cabinetele sunt postere pe pereti cu acelasi subiect, dar ... romanul are incredere in antibiotic pentru orice. Si in medicul care prescrie antibiotic.

Editat de DarkBendis, 27 aprilie 2016 - 17:39 .

• 0

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • 6.055 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 17:42

Aici sa stiti ca in general se da antibiotic de spectru larg, rar am vazut (si doar in spitale) sa se faca antibiograma.

• 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 16.158 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 17:54

Probabil s-a inteles gresit. Se da cu dezinfectant cand trebuie si unde trebuie. Unul îndoit cu apa e egal cu zero. In paragraful de mai sus ma refeream ca nu se spala pe jos cu clor sau alti dezinfectanți. Tin minte ca prima data cand am fost in alta tara intr-un spital a fost in SUA. Era in 2005 si am rămas cu gura cascata, cum nu mirosea a clor sau a spital...era ca intr-un hotel.

pai nu se da peste tot???
ca atunci degeaba dai intr-o parte daca aduci microbii din alta parte unde n-ai dat.

zic si eu , dupa logica mea.
  • 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 16.158 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 17:57

noi de cite ori am fost cu William in Romania si am stat acolo a racit f rau.

o data I-a dat antibiotic, dar nu mai stiu de care, parca ceva cu augmentin...oral

alta data I-a facut penicila cu gentamicina injectii 10 zile.

stau si ma intreb in 12 ani de zile cum , numai in Romania a racit asa de rau sa I se dea antibiotic?

sunt virusii mai puternici, ori what? e clima f rece, ori noi suntem sensibili stind atita timp la caldurica?
care ar fi explicatia?

Editat de michelle-usa, 27 aprilie 2016 - 17:59 .

• 0

Madanic

Madanic

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 18:20

Sau daca copilul are 40 grade, semne clare de infectie bacteriana, asteapta medicul antibiograma 2 zile in loc sa-i dea antibiotic cu spectru larg.

Sunt cazuri si cazuri.

Inclusiv cazuri de amigdalite virale care pot culmina cu suprainfectii bacteriene si atunci da, medicul prescrie antibiotic preventiv.

Eu nu as pune pe seama medicilor sau a automedicatiei consumul mare de antibiotic in Romania ci pe poluare, mizerie, praf, fecale si lipsa igienei personale.

Mie medicul cand am avut febra mare medicul mi-a dat un antibiotic de spectru larg, dar mi-a facut culturile si cand a venit rezultatul mi-a schimbat antibioticul. 

La copii nu mi-au dat niciodata antibiotic doar asa pentru ca a facut febra, s-a uitat la urechi, la gat, a ascultat plamanii si apoi a zis ca nu e semn de infectie si probabil e ceva viral. A zis asteptam sa treaca de la sine in 6 zile si ne-a recomandat tylenol sau motrin pentru cazul in care copilul are discomfort. A zis ca DACA copilul da semne ca se simte mai rau, febra creste, copilul devine apatic, etc sa revenim pentru un nou consult.

E stupid sa dai antibiotic preventiv, o infectie virala nu se supra infecteaza de pe azi pe maine si un control extra nu strica.

Apoi de exemplu cand baiatul meu a facut infectie la ureche repetat cand era mic, medicii au alternat antibioticul folosit. Si la un moment dat nu mi-au mai dat antibiotic pentru ca era la mai putin de 3 luni de la ultima administrare. Si ca sa vezi ca infectia de la ureche s-a dus singura fara antibiotic (probabil nu era asa de grava). La fel am patit si eu cand am facut pink-eye, cu tot cu discharge. Am mers la medic si mi-a zis ca e infectie, a zis sa arunc perechea de lentile de contact si sa folosesc ochelarii si sa astept cateva zile sa vad daca trece, si a trecut. Fara picaturi, fara antibiotic. Doc a zis ca era infectie virala si de aia a trecut.

Exista o ingrijorare foarte mare la nivelul comunitatii medicale. Nu doar bacteriile astea intraspitalicesti au devenit mai rezistente ci si infectii care au fost adevarate condamanri la moarte inaintea descoperiri antibioticului. TBC-ul fiind una dintre cele mai cunoscute. 

Viviana, chestia asta nu e doar in Romania, e peste tot. Corect in Romania ajuta si faptul ca mizeria e ceva comun in spitale, ca oamenii vin sa viziteze la spital cu catel si purcel de parca ar face vizite de socializare, ca multi pacienti sau vizitatori nu se spala sau nici macar nu isi acopera gura cand tusesc sau stranuta, ajuta dar nu sunt radacina problemei.

Stii oamenii care isi formeaza imunitate la venin cum fac asta? Prin injectarea unor cantitati de venin care sa nu le fie fatale frecvent. E acelasi principiu si la bacterii, expunele la un element periculos indeajuns de mult, dar asigura ca expunerea nu le va fi fatala, si se vor adapta. E legea naturii. 

Editat de Madanic, 27 aprilie 2016 - 18:39 .

• 0

Aqai

Aqai

Membru VIP

• Membri
  • 10.140 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 18:30

oh, noi nici nu mai mergem decat dupa 3 zile de advil in care febra persista :) ca oricum ne trimite direct acasa sa venim inapoi daca nu trece dupa :)

cu exceptia evolutiei in otita, care e specifica si rapida in cazul nostru.

• 0

Etichetat si cu bacterii, spital

Intrebari Panica

• Nicoleta Mechetei
    - Astăzi, 18:39

• Cazare sibiu

Uca40
    - Astăzi, 17:00

• Probleme la alaptare

liviaa
    - Astăzi, 15:30

• Probleme la alaptare

liviaa
    - Astăzi, 15:30

• Bebe

denisa135
    - Astăzi, 13:00

Grupuri

• Mamici de Martie 2020 (Ghiocei de Martie 2020)

Anda08
    - aug 02 2019 11:30

• Mamici de august

Stanciu Adriana
    - iul 15 2019 06:01

• Mamici de Octombrie

ioana.38
    - iun 26 2019 15:31

• Mamici de Februarie 2020 (Bulgarasi de Februarie 2020)

Anda08
    - iun 10 2019 14:10

• Mamici de Ianuarie 2020

Anda08
    - mai 24 2019 12:37

Bloguri

• Familia afla despre bebe

AlinaCatalina
    - Astăzi, 07:30

• PLANIFICARE pentru BAGAJUL DE MATERNITATE

es_2504
    - Ieri, 20:25