Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se raspandesc bacteriile in avion daca cineva stranuta ...

bacterii

22 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 18:11

In filmul asta:

 

 

alienii erau distrusi de niste bacterii si virusi...asa ca-s bune si alea la ceva!!!!! [:D]



#12
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 18:36

In filmul asta:



alienii erau distrusi de niste bacterii si virusi...asa ca-s bune si alea la ceva!!!!! [:D]

loooool

#13
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 05 noiembrie 2014 - 20:18

Ati vazut filmul K-pax cu Kevin Spacey? Era in azil un bolnav care avea o frica obsesiv -compulsiva de germeni si a carui vindecare s-a produs ... printr-o experienta care i-a amenintat viata. Adica pacientul a realizat inutiliatea unei vieti traita in frica, faptul ca poti amana inevitabilul daca te bagi sub un clopot de sticla dar care ar fi scopul? Ce viata ai mai avea?

 

In majoritatea cazurilor gripa nu este fatala, si expunerea iti ridica imunitatea. Exista desigur si afectiuni mult mai serioase insa de aici pana la a iti petrece tot timpul intr-un hazmat suit, sa fim seriosi. Eu am zburat destul de mult pana acum si singurele efecte resimtite pana acum au fost banalul jet-laj si deshidratarea (in ciuda faptului ca beam apa cu fiecare ocazie) nu am facut niciodata gripa si nici vaccinata nu sunt. 



#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 10:42

uite ca eu am luat o viroza cand eram insarcinata, de la o baba nesimtita, in autobuz, era racita cobza, stranuta si tusea fara sa puna mana/batista la gura/nas, la un moment dat a stranutat atat de tare incat am simtit cum imi aterizeaza pe urechi stropi din saliva ei. n-aveam cum sa ma indepartez de baba, era foarte aglomerat in autobuz. i-am aruncat o privire ucigasa, dar evident ca n-a inteles, imi venea s-o strang de gat.

normal c-am luat viroza, insarcinata fiind nu puteam lua cine stie ce medicamente, am facut si febra, si puroi in gat, noaptea nu puteam dormi pentru ca aveam nasul infundat si picaturile permise in sarcina nu prea ma ajutau,  si mi-a fost foarte frica pentru bb din burtica, sa nu fie afectat. doamne, ce-am urat-o si am "blestemat-o" pe baba aia...

anul trecut, in avion, la revenirea din vacanta, in randul din spatele nostru era unul ce stranuta de zor fara sa puna mana/servetel la gura.

desigur, fii-mea a luat microbul si a racit, bine c-a facut-o dupa intoarcerea din vacanta.

pe mine ma enerveaza, pentru ca orice raceala luata inseamna bani cheltuiti pe medicamente (si nu-s ieftine deloc), zile cu stari proaste, lipsit de la scoala sau munca.



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 10:48

Corina,eu cind racesc-si s eintimpla foarte rar,desi am contact zilnic uc foarte multi oameni...ma tratez cu ceai de lamiie cu zinc si paracetamo!

 

Aspirina,daca am in casa,sau ma gasesc si-mi amintesc in preajma vreunei farmacii(sotul are probleme cu stomacul as aca nu intra in lista noastra de medicamente)si spray nazal!

 

N-am luat antibiotice d epeste 10 ani...crede-ma cu cit paranoia  emai mare cu atit contaminare [:D] e mai probbaila!



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 11:18

dar nici eu nu iau antibiotic cand sunt racita. pentru ca stiu ca de cele mai multe ori e viroza si n-are efect antibioticul.

eu racesc in fiecare an, o data pe sezonul rece. fie ca-mi aduce fii-mea crocobauri de la scoala, fie iau de la colegi sau persoane racite din autobuz.

oare ce-as putea sa iau sau sa fac pentru o imunitate mai buna ? o cunostinta spunea ca in fiecare toamna, timp de o luna, ia zilnic vitamina C de 1000 mg si nu mai raceste toata iarna. asa o fi ?



#17
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 12:39

Eu cred ca imunitatea o mai faci și prin alimentația și chiar dacă băbutza de lângă tine e gripata....îți dă un pic de raceala, eu nu văd așa un mare dezastru.
Eu mereu mă feresc de bolul de sticla ...zau! (Ranjet).

#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 13:19

Trebuie sa recunosc ca ma distreaza la maxim cum stie corinadani,ca ea a luat viroza de la batrinica si fetita de la cel din avion,care a stranutat.:)

Insa imi dsu seama ce greu este sa vezi bacterii,virusi,acarieni etc in tot ce ne inconjoara.

#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 13:26

Trebuie sa recunosc ca ma distreaza la maxim cum stie corinadani,ca ea a luat viroza de la batrinica si fetita de la cel din avion,care a stranutat.:)

Insa imi dsu seama ce greu este sa vezi bacterii,virusi,acarieni etc in tot ce ne inconjoara.

crede-ma ca pentru mine n-a fost deloc distractiv...

citeste putin despre picaturile pfluge, si o sa intelegi de ce sunt atat de sigura de unde ne-am imbolnavit la vremea respectiva.



#20
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 06 noiembrie 2014 - 13:52

De imunitate ati auzit? de cate ori au stranit diversi oameni in jurul vostru si de cate ori v-ati imbolnavit din cauza asta? ne luam globul de sticla si murim toti cand unul stranuta langa noi.

 

Eu stiam ca japonezii poarta masti din cauta poluarii de la ei.





Etichetat si cu bacterii

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -