Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bolile pe care le poti lua de la nisipul plajei

nisip bacterii boli litoral

21 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 18:55

 

Asa ca prefer plajele din alte tari. Desi intalnesc multi romani, in alte parti nu se comporta ca in Romania. E si asta un subiect de discutat. De ce in alte tari, marea majoritate a romanilor (ca mai sunt si exceptii) se pot controla si nu mai arunca la intamplare diverse, respecta regulile locului, pe cand la noi nu. Pot fi 10 panouri de atentionare cu "nu aruncati gunoiul pe plaja" pe metru patrat si 20 de cosuri de gunoi, ca pe o plaja din romania tot se arunca. 

Banuiesc ca din cauza ca se tem de amenda sau alte repercursiuni, n-au pile la politie sa scape de pedeapsa, nu stiu limba si nu vor sa intre in altercatie cu legea si oamenii legii, etc. Ca in strainatate legea chiar se aplica si mai e si opinia publica foarte netoleranta cu necivilizatii.



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 19:24

Eu totusi nu inteleg ce cauta un ciine pe plaja?

 

oare chiar e ok pentru un ciine sa stea in soare?

 

Nu mai spun de felul cum duc stapinii ciinii ...sa se balaceasca si ei in apa,ca doar e clad si soare,fara sa tina cont de cei din jurul lor,si mai ales cum se scutura ciinele dupa ce iese din apa,iar un moment extrem de familiar pentru posesorii de ciine,nu se gindesc nicio secunda ca altii considera neigienic si nelalocul lui gestul.

 

Deci ce cauta ciinii pe plaja?

 

Dana


Editat de andacos, 18 iunie 2014 - 19:25 .


#13
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 21:16

Pai ce sa caute, daca te referi la cei cu stapani, merg pur si simplu cu familia in vacanta. Si aici e de discutat. Si stapanii de caini sunt mai civilizati sau mai necivilizati.

Eu am mers cu primul meu caine pe plaja un weekend intr-o vara si inca unul in vara urmatoare. Pentru ca nu aveam cu cine il lasa acasa. Dar e o bataie de cap infernala, mai bine nu te duci, din punctul meu de vedere. Al meu era si mare. Brac german. Si vesel, alergator si zgubilitic cat poate fi un caine de vanatoare in prima parte a tineretii lui. Dar am mers prima data la un camping in Navodari si chiar si acolo mergeam intr-o margine de plaja foarte putin populata. Oricum ieseam numai dimineata devreme si dupamasa tarziu. Cu enspe mii de bagaje dupa noi. Nu ale noastre, ale cainelui. Castron, bidonoi cu apa, umbreluta, nu vrei sa stii, realmente. Nu stateam decat pana se incingea un pic caldura sa nu faca insolatie cainele. Ala numai concediu nu e. Un fel de... a-ti bate cuie in talpa singur. Si a doua oara am fost la un camping in Vama, ca nu am mai gasit loc la campingul din Navodari. Nu mergeam planificat. Pur si simplu, aveam un we liber, ne urcam toti trei in masina si vedeam noi. La Vama a fost horror cu cainele. Plin de maidanezi in toata Vama, atatea haite si latraturi si nu numai latraturi... erau si destul de agresivi... imi venea sa imi bag cainele in buzunare, in sutien, oriunde, numai sa il bag undeva sa il fac nevazut. Din pacate un caine de 40 de kile nu ai unde sa il bagi, decat in masina si inapoi acasa.

Era un caine bun, prietenos, cu varsta s-a mai si cumintit, a mers cu noi peste tot. A fost... primul meu copil.



#14
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 01:33

Eu nu înteleg , de ce sa nu mergi cu ciinele ? Ma refer la ciinii cu stapin . De ce ar considera cineva murdar un ciine cind omu' nu se spală pe picioare înainte de a intra in apa ....?:) serios acum , este apa pt toți , ma gindesc ca o persoana sensibilă nici nu merge la mare si nici in apa nu intra orcum ()
Într-adevăr e foarte bine sa stringem dupa noi si dupa alții , adică nu-ti strângi numai gunoiul tau il stringi pe tot din jurul tau , , in felul asta suntem exemplu pt ceilalți , pt copii noștri ...
Fara resentimente :)

#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 10:16

Eu nu înteleg , de ce sa nu mergi cu ciinele ? Ma refer la ciinii cu stapin . De ce ar considera cineva murdar un ciine cind omu' nu se spală pe picioare înainte de a intra in apa ....?:) serios acum , este apa pt toți , ma gindesc ca o persoana sensibilă nici nu merge la mare si nici in apa nu intra orcum ()
Într-adevăr e foarte bine sa stringem dupa noi si dupa alții , adică nu-ti strângi numai gunoiul tau il stringi pe tot din jurul tau , , in felul asta suntem exemplu pt ceilalți , pt copii noștri ...
Fara resentimente :)

Pai n-o fi o problema pentru tine sa te scalzi la un loc cu patrupedul...pentru multi altii este o problema.O fi apa pentru toti ,dar e pentru toti oamenii,ca pentru oameni e facut /amenajat strandul.

 

Eu cred ca si pentru animal e un chin,sa-l duci la mare ca asa vrei tu.

 

carmencat am inteles,la noi exista "hoteluri pentru ciini"unde iti poti lasa animalul de companie pe perioada vacantei.Si mai ales multe hotelrui /pensiuni nici nu accepta animale de companie.Deci vrei la mare,te ingrijesti sa lasi ciinele la adapost,

 

Acum nu-s chiar asa sigura ca daca ar exista in Romania ,nu si-ar lua romanul un pic animalul pe plaja...unii considera foarte sexy sa te plimbi cu ditamai ciinele,cu o duduita unduitoare linga tine si cu slipurile de rigoare! [:p] .Unii romani [:D]


Editat de andacos, 19 iunie 2014 - 13:09 .


#16
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 12:54

Exista si in Romania pensiuni/hoteluri pentru caini. Ce stiu eu in Bucuresti si limitrof, doar cateva sunt de incredere, dar sunt exagerat de scumpe.

Eu am rezolvat intre timp, m-am mutat la curte si vine cineva din familie sa stea cu cainii cat suntem noi plecati in concediu. Oricum, cainii pe care ii am acum nu i-as mai putea lua cu mine si ala nu e concediu, cu copiii si cainii dupa tine... iti mai trebuie un concediu cand te intorci sa te refaci [:D]

Bine, eu vorbesc de caini mari. Cu patrupede mici presupun ca e mai simplu.



#17
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 13:25

Mai bine s-ar face niste bucati de plaja sa fie doar pentru catei, asa cei cu caini sa nu se mai duca pe plajele cu toti oamenii laolalta.

Si acolo pot inota si juca cat le pofteste inima. Si stapanii sa aiba grija sa aiba lesa si sa stranga in urma cainelui.



#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:34

Mai bine s-ar face niste bucati de plaja sa fie doar pentru catei, asa cei cu caini sa nu se mai duca pe plajele cu toti oamenii laolalta.

Si acolo pot inota si juca cat le pofteste inima. Si stapanii sa aiba grija sa aiba lesa si sa stranga in urma cainelui.

Eu pe toate plajele pe care ma fost(nu...nu multe ca nu-s eu asa prietena cu marea si soarele),erau interzise animalelor de companie,ciinilor!

 

Exista pe undeva as aceva,portiuni d eplaja in care sunt acceptati ciinii?

 

 

Dana



#19
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:47

Pai nu stiu cum e in Germania dar aici sunt si locuri unde poti duce cainele pe plaja.

Spre exemplu, in Michigan am dat cautare "Michigan pet friendly beaches" si am gasit zone. Am gasit si pentru Florida o data, cand am cautat. Nu le-am folosit niciodata ca nu ma duc la plaja. Dar la fel m-am nimerit intr-un oras unde nu aveai voie cu cainele pe plaja.

Eu o duc sa inoate la lacuri si prin locuri salbatice unde nu sunt multi oameni si pe unde are spatiu sa alerge.

In concediu noi o luam cu noi ca e scump de lasat la doggy care. Ca sunt off-topic acum, aici nu ai voie cu pets pe trails in national parks, doar pe road. In state parks si metro parks ai voie cu caini pe trails. Si cautam hoteluri unde ne primesc cu ea si daca e necesar o lasam in camera de hotel inchisa in cusca. Bineinteles inainte trebuie sa o plimbam, hranim, pipi, caca.



#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 15:05

Uite de exemplu ,oile au voie ..ciinii nu!!!!!!(glumesc bineinteles)

 

uups,cica e prea mare poza si nu o pot atasa!!!!

 

Ptiu...nu mai stiu cum sa micsorez poza!!!!!


Editat de andacos, 19 iunie 2014 - 15:37 .




Etichetat si cu nisip, bacterii, boli, litoral

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -