Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bolile pe care le poti lua de la nisipul plajei

nisip bacterii boli litoral

21 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 iunie 2013 - 11:16

Desi pare inofensiv, nisipul plajei ascunde o multime de bacterii si excremente … care te pot imbolnavi grav. Merita sa stii despre aceste pericole pentru a-ti proteja familia. Citeste Nisipul plajei ne poate imbolnavi: bolile pe care le poti lua de la nisip



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 iunie 2013 - 11:35

Mai este o boala nespecificata acolo: dorul care te cuprinde atunci cand esti departe de nisipul plajei.
Asa ca nici nu stiu ce-i mai rau: dorul de plaja sau expunerea la aceasta? [:)]



#3
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 27 iunie 2013 - 18:48

Mai este o boala nespecificata acolo: dorul care te cuprinde atunci cand esti departe de nisipul plajei.
Asa ca nici nu stiu ce-i mai rau: dorul de plaja sau expunerea la aceasta? [:)]

 

Mie-mi spui? Sunt 12 ani de când n-am mai fost la mare. 



#4
silverchair

silverchair

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 09:35

Bolile sunt date de nespalarea pe maini, mai degraba decat de contactul cu nisipul (de fapt asta spune si articolul). Daca ar veni acei cercetatori americani in Romania in primul rand s-ar lua cu mainile de cap de cat rahat uscat de caine vagabond si de companie respira copiii romani. Ce este cel mai trist, este ca si pe plaja au aparut tot mai multi caini de companie. Nelegal, dar de la autoritati aproape ca ne asteptam sa nu-si faca datoria, dar din pacate nici cei din jur cu copii mici nu zic nimic.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 09:43

silver - chiar sunt caini vagabonzi si pe plaja? Asta e foarte trist ...



#6
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 13:29

Bine ca se fac studii. Aveam o grija ca le scapa ceva. Pana acum ne jucam in nisip si nu mai aveam nimic. Am citit deunazi ca au descoperit cercetatorii britanici ca nu e bine sa speli carnea de pui inainte sa o consumi, ca umpli de bacterii si alte alea toata bucataria. Tot zilele astea citesc ca Mencinicopschi (sper ca am nimerit corect numele) ne spune cat de nociva e ciorba facuta cu apa de la robinet...

Gizzzzzzzzz... eu zic sa ne mutam sub cate un clopot de sticla... ca alta sansa nu mai avem...

 

Apropos de plaja si de cainii de companie care au inceput sa mearga cu familiile pe plaja. Si eu am mers la mare cu primul caine pe care l-am avut. Stateam mai intr-o margine de plaja si strangeam intotdeauna dupa el. Ma duceam cu umbreluta, castron, bidon cu apa curata, sa ii fie bine cainelui.

Cainii mei sunt mai curati si mai ingrijiti din toate punctele de vedere decat multi oameni, sincer... Imi aduc aminte si acum cu un oarecare stres de niste doamne de etnie rroma care intrau in apa cu hainele pe ele, da, cu fustele alea frumoase si crete si nu foarte curate...

Fara sa fiu rasista, chiar nu sunt, nu am nicio problema cu provenienta atata timp cat comportamentul e civilizat si personajul curat, prefer sa inot langa un caine...

Si ca tot se vorbeste de excremente, plajele si apa aferenta sunt afectate nu numai de excrementele a 2 amarati de caini vagabonzi si 5 bubico, sunt mai afectate de excrementele umane, ca ne convine sau nu sa recunoastem...

Civilizatia si bunul simt, bata-le sa le bata...



#7
silverchair

silverchair

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 13:32

Cainii mei sunt mai curati si mai ingrijiti din toate punctele de vedere decat multi oameni, sincer... Imi aduc aminte si acum cu un oarecare stres de niste doamne de etnie rroma care intrau in apa cu hainele pe ele, da, cu fustele alea frumoase si crete si nu foarte curate...
 

 

Nu esti rasista???hmm....

Eu propun sa se schimbe legea, si sa se permita accesul cainilor pe plaja, dar sa se interzica accesul tiganilor.



#8
silverchair

silverchair

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 13:33

silver - chiar sunt caini vagabonzi si pe plaja? Asta e foarte trist ...

 

Din fericire nu, deoarece inca nu are cine sa le dea de mancare pe plaja, asa cum li se da pe langa blocuri...



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 13:52

te contrazic putin. in neptun erau caini comunitari si pe plaja (in plin sezon), isi faceau veacul la umbra sezlongurilor, pana ii gonea cineva...apoi iar se intorceau...



#10
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 14:55

silverchair, chiar nu sunt rasista, imi displace jegul si lipsa bunului simt la o persoana indiferent de etnie, mediul din care provine, religie, sex, apartenenta politica, orientare sexuala, etc.

 

Uite, sa nu pomenesc aici numai de persoanele pe care le-am vazut ca se scalda imbracate, sa pomenesc si de mamicile foarte albe, stilate, care isi indemnau copiii sa faca pipi in apa. Acu' ca nu iesea numai pipi si mai vedeai si cate un "plutitor... nah... ghinion. Sa mai pomenesc si de pampersii aruncati pe plaja, mai mult sau mai putin impachetati, desi cosuri de gunoi exista, tot de persoane care nu apartin neaparat unei etnii. Nu, nu ar trebui sa mai pomenesc si de tigari aruncate, ambalaje de alimente, pahare de unica folosinta, sticle de bere, sucuri, inghetate scapate in care e o placere sa calci... cojile de seminte... daaaaa...

Toate astea vazute de mine, pe plaje in Romania si anume: in Mamaia, Navodari, Eforie Nord, Eforie Sud.

Asa ca prefer plajele din alte tari. Desi intalnesc multi romani, in alte parti nu se comporta ca in Romania. E si asta un subiect de discutat. De ce in alte tari, marea majoritate a romanilor (ca mai sunt si exceptii) se pot controla si nu mai arunca la intamplare diverse, respecta regulile locului, pe cand la noi nu. Pot fi 10 panouri de atentionare cu "nu aruncati gunoiul pe plaja" pe metru patrat si 20 de cosuri de gunoi, ca pe o plaja din romania tot se arunca. Pot trece chiar pe langa cos, in loc sa intinda mana sa puna paharul de bere golit in cos, ii dau drumul pe jos.

Cam asta e realitatea cruda.

Scuze ca nu am avut timp la postul precedent sa insir toate astea si am dat impresia ca as fi rasista. Nu sunt. Acesti oameni, care se comporta cum am descris mai sus, imi displac profund, fara deosebire.


Editat de carmencat, 18 iunie 2014 - 14:56 .




Etichetat si cu nisip, bacterii, boli, litoral

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -