Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce scade natalitatea in Romania? - dezbatere

natalitate dezbatere

62 raspunsuri la acest subiect

#51
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 aprilie 2014 - 20:09

Nadia, mie nu mi se pare ciudat, mai ales in Romania. E chiar printre putinele posibilitati, uniis  ebucura ca au noroc sa poata sta la parinti.

Mi se pare mult mai ok sa stau cu ai mei decat sa stau cum se 'poarta' in anglia, intr-o camera inchiriata dintr-un apartament, cu strainii.

 

Dark, da, sa particpi la chletuieli mi se pare f normal, dar nu sa platesti lunar chirie sau cum am auzit de la o prietena, sa ai scris numele pe mancarea din frigider.



#52
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 28 aprilie 2014 - 22:15

Si daca scade natalitatea care-i baiul?

Oricum suntem prea multi pe glob pentru cat poate planeta sa duca. Decat prin foamete si razboaie mai bine sa se autoregleze pe aceasta cale populatia planetei.



#53
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 28 aprilie 2014 - 22:44

Xio, am inteles si da, cunosc situatia. Voiam sa spun ca nu e normal ca locuitul cu parintii la 30 de ani sa fie singura posibilitate. Normal ar fi sa fie posibil sa inchirieze un apartament, sa fie posibil sa isi cumpere o casa. NU blamez persoana, stiu f bine care e situatia, blamez doar situatia economica din Ro. Nu stiu daca acum am reusit sa exprim mai bine ce gandesc.



#54
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.657 mesaje

Postat 28 aprilie 2014 - 23:35

Cred ca datele sunt biezate de emigrare. A mai spus cineva : tineratul pleaca, face copii in strainatate, deci nu intra in statistici.

 

In Romania pe care o stiu eu nu se faceau copii multi 2 maaaxim 3. Eu cunosc extrem de putine familii cu 3 copii. Vorbeam cu o araboaica la lucru, din Algeria, si ea imi povestea ca parintii ei au cate 7-8 frati. Pai parintii mei au cate 1 ...

Mie asa din exterior, din ce vad, nu din cifre nu mi se pare ca situatia s-a schimbat f mult.

 

In Franta se fac 2-3 copii. Rar vezi cate 1, rar si mai multi, in general la arabi. Am vazut un studiu cu natalitatea corelata cu jobul :

-studii superioare 3 copii

-studii medii 2 copii

-fara studii 3 copii

 

 

 

Eu am 2 copii si pentru mine este perfect. Nu mai vreau unu, si nu din motive financiare. Inainte de toate un copil are nevoie de timp : sa te ocupi de el, sa-l cauti in coarne, sa-i dedici timp lui. Celelate se mai gasesc, dar din pacate ziua e numai de 24 de h.



#55
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.720 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 00:05

si aici majoritatea au 3 copii.



#56
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 00:08

missdarcey, pe forum sunt multe povesti despre sarcina si nastere care nu au mers "snur". Eu am fost diagnosticata cu iminenta de avort la 17 saptamani de sarcina, pe care am dus-o "pe picioare" pana am nascut, avand norocul de a avea colul inchis. Cu toate acestea, aveam niste dureri in ovarul stang, de nu puteam merge. Mi s-a recomandat sa stau mai mult in pat si sa nu fac altceva decat sa ma plimb. Dar cum sa fac asta, eram singura, doar cu sotul, atunci, fara niciun alt ajutor, si mai si lucram. Am facut piata, am smotruit apartamentul, am gatit, am spalat, am lucrat.

 

La 22 de saptamani eram internata de urgenta in spital, unde mi s-a administrat Gynipral, pentru sustinerea sarcinii, pe care nu l-am tolerat, mi-a transformat copilul intr-o ghiulea care sarea de pe ovarul stang pe cel drept. Nu puteam merge pe strada mai mult de 10 m fara sa obosesc, nu puteam dormi pe o parte, pentru ca nu suporta copilul.

 

Iar la nastere, in urma cusaturilor, nu am mai putut sta in fund. Plus m-am simtit o ratata pentru ca nu am reusit sa alaptez, copilul nu lua in greutate si urla de foame, fara ca eu sa-l pot ajuta natural.

 

Da, daca s-ar repeta aceste probleme, ar fi nevoie sa stea cineva cu copilul cel mare, sa-l duca/aduca de la gradinita, sa-l plimbe prin parc, sa faca toate chestiile fizice pe care eu nu le-as mai putea face.

 

Si, cu toate acestea, problemele mele au fost minore fatza de ce am mai citit pe forum.

 

Si nu vad de ce sa aiba loc schimbari drastice intr-o familie cand apare al doilea coppil si sa fie nevoie de un adult  " responsabil" pentru a-l prelua pe cel mare . 

 

 



#57
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 00:12

In ultimii ani de comunist nu mai dadea numeni nici o locuinta sau servici si erau mii de oameni in concedii fara plata, tocmai ca nu se mai producea nimic. Era un colaps total, nu va mai tot aduceti aminte cu nostalgie de perioada aia.

 

Noi ne-am mutat in apartament de 4 camere, decomandate, de la 3 camere, semidecomandate, in bloc proaspat construit, in '88. Si nu am fost singurii.

 

Dar eram intr-o localitate mica.



#58
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.286 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 00:33

Si matusa-mea s- a mutat de la 2 camere la 4, era si politruca de partid, dar e altceva. La noii absolventi nu le mai dadea nimeni nimic. Nu mai era de unde.



#59
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 06:16

Comunismul a favorizat o anumita categorie de oameni. Bunicilor mei din partea tatalui le-au demolat casa si le-au dat niste amarate apartamente de bloc. Bunicul la scurt timp a murit pentru ca n-a putut suporta nici ideea si nici lipsa curtii, a spatiului, a ceea ce a trait o viata.



#60
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 08:02

Si daca scade natalitatea care-i baiul?

Oricum suntem prea multi pe glob pentru cat poate planeta sa duca. Decat prin foamete si razboaie mai bine sa se autoregleze pe aceasta cale populatia planetei.

 

Poate ca problema natalitatii este partea filozofica, problema constand in faptul ca oricate asigurari de viata/de pensie s-ar face, ca sa vina banutii inapoi atunci cineva trebuie sa munceasca si pe vremea mea de batranete. [:)]





Etichetat si cu natalitate, dezbatere

Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Primul trimestru săptămânile 1-13

    IonIza
    - Astăzi, 10:48

  • Pofte

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:57

  • Cum gestionam oboseala in primul trimestru?

    Andrevvv
    - Ieri, 20:45

  • Camera bebeluÈ™ului este gata

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 19:49

  • Săptămâna 30

    Denisa1996
    - Ieri, 12:40

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -