Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce scade natalitatea in Romania? - dezbatere

natalitate dezbatere

62 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 aprilie 2014 - 15:46

Un grafic facut cu datele Institutului National de Statistica, arata ca romanii fac tot mai putini copii.

Probabil ca o explicatie la acest grafic este si fluxul de emigrare cu care se confrunta Romania. Astfel, multi copilasi romani se nasc in alte tari ...

 

Dar, cred ca si situatia economica are ceva de spus... desi, daca stau si ma gandesc bine, in India de exemplu, saracia nu impiedica familiile sa aiba mai multi copii. [clo]

 

Desigur, vorbim la nivel personal - fiecare familie stie ce e mai bine, cati copii isi doreste, ce planuri are de viitor.

 

Si totusi... ce credeti voi, mamici si aspirante DC? de ce se nasc tot mai putini copii in ROmania?

 

natalitate-ro.jpg



#2
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 27 aprilie 2014 - 15:58

Romanii sunt structurati pe categorii si fiecare categorie are prioritatile ei. Un copil necesita timp si atentie, in momentul in care doresti sa acorzi timp si atentie dezvoltarii personale, nu mai ai timp de copil.

 

Iar situatia materiala este analizata si rasanalizata tocmai de aceia care au putini copii (1, maximum 3).


Editat de Selene_Bunny, 27 aprilie 2014 - 16:00 .


#3
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 27 aprilie 2014 - 16:12

O alta cauza este infertilitatea ,cu care tot mai multi ne confruntam.Spre deosebire de alte tari, care se confrunta cu aceasi cauza, in Romania statul nu recunoaste infertilitatea ca pe o boala si nu recunoaste dreptul cetatenilor sai de a se trata, de a-si face analizele necesare,  de a primi medicamentatia necesara gratuit sau macar compensata.

 

Sunt extrem de multe cupluri care se confrunta cu infertilitatea, si care, desi cotizeaza la sistemul bugetar de stat, nu primesc dreptul de a-si trata boala.Daca statul si-ar ajuta proprii cetateni, sunt convinsa ca natalitatea ar creste, iar acesti copii ar deveni un asset important al tarii in viitor.


Editat de Hatice, 27 aprilie 2014 - 16:13 .


#4
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 aprilie 2014 - 16:19

Am citit analize peste analize.

Stiti care (se pare ca) este principalul motiv?

Lipsa de motivare!

Celelate...doar pretexte.

O ticai ceasul ala biologic...dar romancele (si nu numai) nu mai gasesc o motivatie puternica. Nici chiar ceasul.



#5
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 27 aprilie 2014 - 16:24

Rufus, sunt fete care de ani de zile muncesc doar ca sa plateasca fiv-uri, care fac imprumuturi peste imprumuturi, ele sunt extrem de motivate ca vor vedea un test BHG pozitiv, ca vor auzi bataile inimioarei , ca voi strange la piept un prunc sanatos.

Eu pe ele le cunosc, si nu sunt putine.



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 aprilie 2014 - 16:34

Sigur ca sunt.

Sunt multe? Cate cunosti? 10, 20, 50?

Imi pare rau...cand vorbim de statistici vorbesc doar cifrele. Si realitatea.

Nu vorbesc de motivatia fetelor care isi doresc cu orice chip un copil.

Vorbesc de lipsa de motivatie a celorlalte...sau cel putin asta se pare ca e concluzia.



#7
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 27 aprilie 2014 - 17:01

Asa gandesc si conducatorii nostri. Pana nu ii cunosti pe cei care trec prin aceasta boala sau nu te confrunti cu ea, e greu sa intelegi.



#8
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 27 aprilie 2014 - 17:31

Rufus, din punctul meu de vedere, e gresit sa spui "romancele duc lipsa de motivatie".

 

O mama in varsta de 30 de ani, cu 10-12 clase si 3-4 copii pana la varsta asta, este la fel de romanca precum o mama in varsta de 30 de ani cu facultate si masterat, dar cel mult casatorita pana la varsta asta.

 

Care e diferenta? Educatia si prioritatile in viata.



#9
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 27 aprilie 2014 - 17:40

Pe perioada cat am lipsit din oras, am locuit intr-o localitate mica, unde religia penticostala este una dintre religiile majoritare. Fetita mea a mers la gradinita acolo, avand multi colegi de aceasta religie. La una din sedintele cu parintii, am completat un tabel in care erau trecute si studiile parintilor. Am ramas foarte uimita de faptul ca, dintre cei care completasera tabelul (in jur de 12 persoane), doar inca o pereche de parinti, in afara de noi, aveau studii superioare. Restul parintilor aveau studii variind intre 4 clase si 12 clase.

 

Parintii cu 4-12 clase aveau cel putin 2 copii. Multi dintre colegii fetitei mele aveau frati, mai mari, mai mici sau si mai mari, si mai mici.

 

Le-am admirat pe mamele acelea pentru felul in care se descurca cu 3 copii mici, cum reusesc sa ii coordoneze pe toti 3, astfel incat sa nu-i piarda din ochi. 

 

Deci nu consider ca lipseste motivatia, ci ca avem stiluri de viata diferite si prioritati diferite, vrem altceva de la viata. Ne simtim implinite de copii in alte momente ale vietii noastre.

 

Si mai e un lucru: un nivel mai ridicat de educatie, traiul intr-un oras mare ne face victime sigure ale consumerismului. Vrem "ce e mai bun" pentru copilul nostru, si acest "ce e mai bun" poate include inclusiv carucioare de 2.000 de lei bucata sau hainute de nu stiu care firma sau jucarii care costa cat nu fac.

 

Sunt curioasa daca statisticile iau in considerare si studiile parintilor sau religia.


Editat de Selene_Bunny, 27 aprilie 2014 - 17:43 .


#10
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 27 aprilie 2014 - 17:46

Iar sa ignori situatii precum cea din semnatura lui Hatice mi se pare badaran si crud. De statistici vorbesc.


Editat de Selene_Bunny, 27 aprilie 2014 - 17:46 .




Etichetat si cu natalitate, dezbatere

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -