Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Localitatea în care toate femeile sunt însărcinate

natalitate sarcina

23 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 16:05

sigur ca da - asa e - insa aici edoar o mica latura a problemei mai mari. E un colt de iceberg.



#22
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 16:07

ce Resursa iti trebuie pentru a vorbi fiicei tale despre viata si aspiratii? Despre safe sex? 

Daca tu ca mama nu ai aceste cunostinte, nu ai cum sa le oferi mai departe. 
 

Pana la urma, dragostea de mama nu are nevoie de sustinere financiara sau materiala. Asa cred eu, cel putin.

Romania nu e o tara bogata  - si totusi fara sustinere si suport  - nu se intampla asta in fiecare oras din tara. 

 

Redactor, dar tu vorbesti din ipostaza unei femei care a beneficiat de educatie, de deschidere, a trait in mai multe culturi. Este foarte greu de identificat cu cei care NU AU aceleasi oportunitati. Am observat ca noi judecam doar prin prisma propriilor experiente si empatia cu cei care nu au trait la fel este undeva la zero.

 

Ce aspiratii are o femeie care e maritata la 14 ani? Asa a fost si mama ei si bunica ei si strabunica ei…daca vine cineva din afara si ii spune ca scoala este o idee buna, femeia (si mama si bunica) rezista. Este o rasturnare de valori pentru ele. Emanciparea devine un lucru murdar, nedorit. 


Editat de antmil, 10 martie 2017 - 16:09 .


#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 16:53

Da si eu sunt de parere ca nu mai putem sa ridicam din umeri si sa spunem: sunt tigani ...Pana la urma asta se intampla in Romania iar oamanii astia sunt romani.

 

Dar - e totusi greu de inteles cum in aceasta era a informatiei si a educatiei - se itnampla asa ceva. Parca ar fi un sat care traieste in evul mediu.  Presupun ca totusi exista scoli acolo. 

Eu raman la ideea ca este problema mamelor acelor fete. Acest gen de educatie se da de catre mama si nu de catre scoala.

 

Numai o mama poate insufla fiicei sale dorinta de a invata, de a-si depasi conditia, de a avea aspiratii, de a sti cum sa se protejeze de sex, despre cum se fac alegerile din dragoste... 

Am banuit ca este vorba  poate de tigani, dar nu mi s-a parut relevanta aducerea in discutie a etniei. Exista mai multe astfel de comunitati si nu de etnie roma.

 

Degeaba exista scoli, degeaba se face educatie sexuala in anumite comunitati, degeaba ne aplecam asupra copilului si il bombardam cu educatie, daca atunci cand se intoarce acasa el vede si primeste altceva. 

Mama in acele comunitati traieste intr-un univers restrans, constrans si indeobste transmite, "daca eu am putut asa" "poti si tu la fel" pentru ca nu stie altceva. Nu are dimensiunea spatiului de afara.

 

Parerea mea e ca in astfel de situatii nu mama are rolul esential ci persoana care are, dorinta, autoritatea, priceperea de a convinge mamele ca exista si altfel, ca o fetita de 13 ani nu trebuie sa fie maritata si sa faca copii.

 

Acum mai multi ani am participat la un astfel de proiect in care un profesor de matematica provenit din comunitatea respectiva s-a intors in comunitate si a reusit sa schimbe multe. 

 

ASa cum in multe sate se reintorc tinerii de la munca din afara, isi fac case in satul natal si reusesc sa schimbe fata,  aspectul economic al satului cat si o gramada de mentalitati.



#24
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 10 martie 2017 - 17:17

Am banuit ca este vorba  poate de tigani, dar nu mi s-a parut relevanta aducerea in discutie a etniei. Exista mai multe astfel de comunitati si nu de etnie roma.

 

Degeaba exista scoli, degeaba se face educatie sexuala in anumite comunitati, degeaba ne aplecam asupra copilului si il bombardam cu educatie, daca atunci cand se intoarce acasa el vede si primeste altceva. 

Mama in acele comunitati traieste intr-un univers restrans, constrans si indeobste transmite, "daca eu am putut asa" "poti si tu la fel" pentru ca nu stie altceva. Nu are dimensiunea spatiului de afara.

 

Parerea mea e ca in astfel de situatii nu mama are rolul esential ci persoana care are, dorinta, autoritatea, priceperea de a convinge mamele ca exista si altfel, ca o fetita de 13 ani nu trebuie sa fie maritata si sa faca copii.

 

Acum mai multi ani am participat la un astfel de proiect in care un profesor de matematica provenit din comunitatea respectiva s-a intors in comunitate si a reusit sa schimbe multe. 

 

ASa cum in multe sate se reintorc tinerii de la munca din afara, isi fac case in satul natal si reusesc sa schimbe fata,  aspectul economic al satului cat si o gramada de mentalitati.

 

Pot sa zic “aleluia”???? Se vede lumina!





Etichetat si cu natalitate, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -