Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce scade natalitatea in Romania? - dezbatere

natalitate dezbatere

62 raspunsuri la acest subiect

#61
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 09:17



Si daca scade natalitatea care-i baiul?

Oricum suntem prea multi pe glob pentru cat poate planeta sa duca. Decat prin foamete si razboaie mai bine sa se autoregleze pe aceasta cale populatia planetei.

 

Nuuuu...nu-i asa.

Dupa un razboi urmeaza intotdeauna o perioada de avant, inclusiv in numarul nasterilor. Paradoxal...barbati mai putini (morti in razboi), nasteri mai multe. Sunt explicatii, inclusiv de natura biologica.

In plus, intr-o perioada scurta (a razboiului) batranii si bolnavii nu rezista si se curata natural.

Suna naspa...dar tot catastrofele imping omenirea inainte [:)]

Stiinta doar incurca lucrurile...nu mai moare omul ca ba e vaccinat, ba e tratat cu toate cele..



#62
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 16:01

Hmm, pai nu stiu despre altii dar vi le zic pe ale mele.

Imediat dupa revolutie am vazut cum parintii mei sa chinuiau de la luna la luna pentru ca salariile erau proaste desi amandoi sunt oameni cu studii superioare. Unicul lor noroc a fost ca nu aveau credit pentru nimic, dar intotdeauna hainele erau purtate pana se stricau ireparabil, pantofii la fel si mancarea era cu masura. Imi aduc aminte momentele cand auzeam discutii despre "somaj tehnic" si "75% din salariu" si cate griji isi faceau. 

Asta m-a facut sa-mi doresc ceva diferit. Ceva care sa imi ofere siguranta ca la urmatoarea criza nu voi ajunge sa ma uit cu frica la ziua de maine. Un job care sa-mi permita sa pic in picioare. L-am gasit, am facut o facultate grea  si la iesirea din facultate am cautat de lucru, am aflat ca existau multe firme care stateau la panda sa ia absolventii pe nimic. Si primul salariu oferit ca incepator (aveam deja 24 ani) a fost 120E in conditiile in care chiria unei garsoniere era 90-100E. 

La 24 de ani, cand un tanar ar putea sa-si intemeieze o familie si sa aiba copii aia care vor salva chipurile pensile batranesti, eu plateam impreuna cu altcineva chiria de 100E si ramaneam cu praful de pe toba in buzunar.

Acuma numai ganditi-va, lasand deoparte vacante, cursuri de fite si alte briz-brizuri, ai nevoie de casa, si bani sa te intretii. In conditiile vietii de azi numai chiria + intretinerea unui apartament curata un salariu, deci femeia trebuie sa lucreze. Nu are a face cu emanciparea, ci cu realitatea. Cand vrei sa te angajezi, daca n-ai copii se uita lung la tine (sigur vrei sa faci), daca ai se uita lung (sigur vrei un program mai lejer).

 

Si sa nu mentionez partea mai "frumoasa" a lucrurilor, cand esti in concediu maternal ca vorba aia crese ioc si bani de bona la fel, compania face tot felul de scenarii ca sa-ti de-a branci cat mai usor, sau de nesiguranta unei femei care e dependenta de sot financiar.

E oarecum usor ca descoperi statistic ca ti-a scazut natalitatea, dar realitatea a fost ignorata ani buni. Eu ca individ n-am avut nevoie de confirmarea ca-mi voi mentine life-style-ul dupa ce fac doi copii, doar de siguranta ca nu voi ajunge in situatia de a fii pe strada cu ei dupa ce-i nasc.



#63
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 02 mai 2014 - 12:45

Din statistici facute la inceputul anului reiese ca populatia Romaniei este intr-o cadere libera. Si asta deoarece copii sunt vazuti ca o sursa de saracie in aceasta tara. 

 

Potrivit cifrelor, in 2014, din trei gravide, doua vor naste si una va avorta, astfel incat, conform statisticii din Romania, va fi o nastere la fiecare 2 minute si 40 de secunde si un avort la fiecare 5 minute si 15 secunde.

 

Parerea mea personala este ca natalitatea nu are cum sa creasca atata timp cat rata divorturilor creste ingrijorator de la an la an, cea a deceselor la fel iar tinerii nici nu apuca varsta de 18 ani si isi iau zborul in alte tari.





Etichetat si cu natalitate, dezbatere

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -