Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA

monti montignac dieta

564 raspunsuri la acest subiect

#11
Darling_

Darling_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 22:01

Scriu de pe telefon, sunt in dormitor la pitici, ii pandesc sa adoarma ca ma mananca in calcaie sa fac sport.

ANDANII bravooooo, inceputul e mai greu, asa ca ai trecut hopul, se simte in mesajul tau efectul endorfinelor :)

PUISOR napii i am facut dupa reteta cartofilor dulci la cuptor. I am combinat de altfel. Noi mancam muuuuult usturoi in familie, si adultii si copiii :)

Eu vineri mi am facut workout ul dimineata si toata ziua mi a fost foame. Si am mancat si am tot mancat. Azi cantarul m a certat asa ca m am cumintit.

Sforaie motanii mei :) am fugit

#12
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 22:34

puisoaro am vrut sa-ti pun poze cu ce fish-uri am mancat da is prea mari asa ca te rog "savureaza" de pe fb-ul meu ultimile poze [biz]

 

nici nu stiu cu ce sa incep in ce priveste Barcelona...am fost in multe locuri dar Barcelona a devenit preferata mea (inainte era San Francisco).

Imi place pana si mirosul aerului (probabil ca miroase a curat si fresh comparativ cu UK)..cel putin asta a fost prima impresia cand am coborit din avion.

 

Mi-ar fi mai trebuit o zi sa fi vizitat ce mai vroiam sa vizitez (imi ramasese muzeul Picasso..unde planuiam sa  intru gratis duminica dupa ora 3...dar nu m-am gandit ca si altii vroiau sa intre gratis si era ditamai coada).

 

Am vizitat asa :

 

*Sagrada Famillia (la care beletu e cuplat cu muzeul-casa Gaudi din Parcu Guell-unde sunt si celebrele mozaicuri are lu Gaudi); catedrala in sine e spectaculoasa si e construita dupa machetele lu Gaudi..dar de 100 de ani tot incearca s-o termine si mai au inca de facut la ea pentru ca e plina de asa de multe detalii de greu iti poti imagina ca a fost o singura persoana capabila sa viseze

 

*am fost cu funicularul pe munte si am vazut o biserica spectaculoasa Tibidabo, is de fapt 2 biserici una micuta care are peretii interiori imbracati in scene facute din mozaic , si biserica mare care e un fel de catedrala si e deasupra bisericii mici

 

* cele doua case faimoase Gaudi : La Pedrera si Casa Batlo; in ce din urma am si intrat iar sora mea, care le-a vizitat pe amandoua, o spus ca e si cea mai spectaculoasa. F ciudat sa iti inchipui cum acum peste 100 de ani cineva a avut viziuni asa futuriste pentru a construi o casa

 

*vizitat si cartierul gothic (un fel de centru vechi la noi), care e si in mijlocul Barcelonei; e plin de stradute mici si intortocheate care daca inchizi ochii te duc cu gandu la un centru medieval al unei cetati. buticurile sunt cu intrari mici dar spatioase si cu multe lucruri hand-made, in marte parte biju-uri din argint dar si tesaturi naturale. Micile pub-uri de familie sau nu, sunt din metru in metru si musai sa le vezi cu bucatile de jamon (pulpe de porc uscate multi ani) atarnate din tavan. 

 

Am beut si sangria un pahar la ultimul prinz in Barcelona...nu ma dau invant dupa vin, dar ala chiar avea un gust aparte..si am baut ditamai paharul.

De mancat am mancat si n-am mancat conform, dar am mancat fructe de mare cand am avut ocazia: calamar si caracatita in special, iar sora mea o comandat mult somon afumat sau la gril.

 

As fi comandat si alte lucruri...dar desi vb bine spaniola nu ma pricep deloc la tradus denumirea la mancare , iar ei nu se pricep sa explice in engleza...asa ca de multe ori cand nu am mancat conform o fost si din cauza ca una era si alta explicau ca este [soricel]

 

Nu am baut deloc energizant, in schimb am baut multa cafea cu lapte [bib] , abea acum am inteles ce vor sa spuna romanii care emigreaza din spania in uk , cafeaua in Uk e oribila (cred ca de asta nici mie nu-mi place la gust)...dar in Spania e amazing!!

 


Editat de brindusik, 25 noiembrie 2013 - 23:50 .


#13
Darling_

Darling_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 23:33

am revenit cu meniul:

 

MD: wassa cu cascaval si ceai cu un strop de lapte

G: baton glucidic

P: pui cacciatore de ieri cu pastarnac la cuptor

G: un file de pastrav la cuptor ca eram lihnita de foame

C: o pulpa de pui cu putin sos care a mai ramas de la P

G: 2 batoane glucidice (inainte si dupa workout) 

 

am facut ceva sport usurel pt abdomen, ma asteptam sa fie mai greu dar a fost chiar plictisitor.

 

nu stiu de ce am o pofta de mancare groaznica, nu stiu cum sa-i vin de hac [fri]  

 

Brandu ce fain povestesti de Barcelona [:)]  mie aerul in UK mi se pare tare curat, de ce zici ca nu-i curat??? In comparatie Bucuresti aici mi s-a parut ca miroase ca la munte la noi. Un aer pacut mi s-a parut ca e in Roma, am fost anul trecut in nov, mi se parea ca miroasea a vanilie, cred ca de la gelato la tot coltul. Si cafeaua de aici e faina, mie imi place, iar aia din Spania nu mi-a placut neam. E adevarat ca nu am fost pe continent insa. Am incercat in 2 locuri diferite un cortado si nu mi-a placut. Ce nu-mi place aici e laptele, nu are gust de lapte ca in ro, poate de aia nu-ti place cafeaua aici??

 

Dulcetica iti doresc sa fii cat mai tare si sa nu treaca iar cantarul de 58  [fri]

 

ma duc sa mai fac o tura de 8 mins abs ca nu ma simt satisfacuta deloc  [batcap]



#14
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 23:41

brindu, am incercat sa redenumesc pozele de pe 4 shared cu data si...2 au disparut, dar aia cu mine grasa, din aprilie 2012 a ramas ca marturie a ceea ce am fost [:)] . cand o sa vreau sa va stric ziua o sa adaug si unele in costum de baie :))

mi-a placut cum ai descris Barcelona, exact cum am descoperit-o si eu cum m-a facut sa ma indragostesc de ea iremediabil si sa sper ca intr-o buna zi va fi casa mea :)...ea sau Valencia, alta mare iubire a mea. si aerul ...da!!!! miroase a Mediterana, un miros superb, dar pe care nu-l poti descrie in cuvinte!

 

Acum va pup, ca sunt lesinata de oboseala si inca mai am de lucru, iar ma prinde 3 noaptea....ce bine e sa lucrezi acasa!!!! zi si noapte, non stop! hrrrr...



#15
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 23:48

darling nush daca mi s-a parut aerul mai curat ca era mai cald sau ca doar mi se luase de UK..dar mi-a placut cum mirosea..in UK mi se pare ca miroase a tomberon de gunoi.pe strazi chiar is tomberoanele, iar in centru se arunca peste tot mancare si altele...[vom]. Si in Barcelona pe strazi mai venea cate un miros ciudat..de peste de cele mai multe ori, pe care eu il detest, dar era normal ca majoritatea restaurantelor serveau fructe de mare sau peste

Si da eu banuiesc ca Latte avea alt gust in Spania tocmai din cauza laptelui pe care il folosesc aia...is indragostita de la prima vizita in Spania acum 9 ani de laptele de Asturia [:I]  [:I]

 

si tu faci programul ala de abodomene de 8 min? are tipul program si de fund tot de 8 min(parca e mai greu ala de fund dar tie cred ca ti-ar parea super usor..eu era sa lesin in sufra la mama de la el).

La ala de 8 min de abdomene ma trezeam dimi si faceam inainte de lucru..nu m-a tinut decat vreo 2 sapt programu ca abea ma mai trezeam dimi dupa ce nu dormeam noaptea [panda]  [ph34r]



#16
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 23:54

Ariel si eu am vizitat Valencia acum vreo 5 ani..nu m-a impresionat la fel de mult ca Barcelona...poate aveam eu nevoie mai mare de o pauza acum..dar Barcelona are incarcatura ei aparte.  O chestie ce nu mi-o placut la Barcelona (ca tre sa ma plang si de ceva) e ca ei vb catalana...si chiar au si scris pe indicatoare in catalana, si e f ciudat pana te prinzi cum se pronunta cuvintele sa iti dai seama ce inseamna in spaniola dar e ceva cu care te poti obisnui daca stai acolo vreo 2 saptamani



#17
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 00:18

Barcelona e unica...Valencia e mai "casnica", mai linistita, insa e plina de locuri minunate, mai ales pt copii. In Valencia mi-a placut mai mult plaja, lataaaaaaaa si goala si curata! mi-a placut linistea de care aveam atata nevoie atunci, preturile, mult sub cele din Barcelona [:)]  si bine-nteles, Orasul Artelor si Stiintelor, care este fenomenal !!!

De catalana ma plangeam si eu asta vara. Abia ce-o rupeam si eu pe spaniola, cat de cat sa inteleg si eu ce zic aia pe acolo si am nimerit la aia cu catalana lor :)) Insa am rupt-o pe spaniola, engleza si romana de ne-am inteles de minune cu totii:)). Pe mine ma mai deruta viteza cu care vorbeau!!! Frateeee, abia reuseam sa-i urmaresc!

In rest, ii iubesc, ii ador, dar stii deja asta :))



#18
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 01:08

Brindu, welcome back, ma bucur ca ti a placut si ca ai chef de vizitat manastiri, muzee, etc.Eu cand scap din Bucuresti zici ca sunt iesita de la puscarie, nu ma bagi inauntru nici cu forta, numai afara as sta!

 

Andanii, ai sa faci o febra poimaine de la tae bo ul lui Billie, de numa'.Lasa ca e bine, sa nu te lasi, cui pe cui se scoate!Felicitari ca te ai starnit in sfarsit!!

 

Ariel, pozele pe share trebuie sa le denumesti inainte sa le incarci, altfel dispar...o porcarie, si eu am patit la fel...

 

Claudia da, trebuie sa pui o poza noua neaparat! Carmen nu pune pana ma duc sa i fac eu, desi au 15 mii de device uri de fotografiat in casa! [batcap] [batcap] [batcap] [batcap]

 

Meniul meu de azi, ceva mai conform decat cel de ieri:\

MD Iaurt, tarate, germeni de grau si jumatate de masura de cazeinat

P mix de legume la microunde,cu oregano si busuioc, fara ulei ca am uitat sa iau de acasa

G Pancakes cu dovleac-3 , minuscule, nu faceau cat una

C Salata mixta cu ton si lamaie, ceapa murata, rosii deshidratate de la Lidl-tare bune

o felie de placinta cu dovleac cu fructoza si o singura foaie

 

La sala am facut o singura ora, de tonifiere, apoi la a doua s-a schimbat programul si am renuntat, era Intensity cardio, ceea ce nu servesc.

Va pup, noapte buna!



#19
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 01:38

caress nu-s musai pro fana muzeu...dar merg sa nu mor proasta de ce unele chestii is famous..cum e la sagrada familia la care se chinuie astia de 100 de ani s-o termine..sau de ce picasso e asa famous cand tablourile lui arata ca  facute de un om beat (n-am inteles niciodata asta)  [soricel]

 

si crede-ma am mers atat pe jos..si inauntru si p'afara ca numai la prinz la masa stateam jos . noaptea aveam picioarele amortite de simteam toata noapte piscaturi in talpi..ca sa nu mai spun ca abea puteam sa strang pumnii ...si acum mai simt putin...cred ca trebe sa iau un furosemid sa elimin apa ca vad ca pe cale naturala nu se duce..la mine in loc de la miscare sa elimin apa io o retin... [batcap]  [batcap]  . azi m-am dus la work si toata ziua am fost cu ochii in gura incapabila sa fac mai nimic, sper maine sa nu mai fiu asa [biz] ..o spus bine cine o spus ca la munca te duci ca sa te odihnesti dupa concediu [fri]  [fri]


Editat de brindusik, 26 noiembrie 2013 - 01:50 .


#20
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 01:44

Brindu, tu care stii toti ,,viermisorii'', cei de soya mung sunt conformi?Sunt acelasi lucru cu cei de fasole mung?Am gasit ieri la Cora, si am luat fara sa ma gandesc prea mult...





Etichetat si cu monti, montignac, dieta

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -