Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de ianuarie-februarie 2005 (2)


140 raspunsuri la acest subiect

#41
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 13:55

Ingerasu, eu crampe nu ma am aproape deloc, si daca sunt, doar seara. Sanii sunt umflati tot timpul, dar nu la fel de tari sau durerosi tot timpul. Referitor la acid folic, uita-te la celelalt capitol, ti-am dat un link si un citat, unde se specifica clar a nu se depasi doza. 5 mg pe zi nu e doza normala. Ia macar la 2 zile. pupici Crinuta si bb din burtica

#42
corail

corail

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 13:58

Fetelor, la cate saptamani se vede la ecograf inima bebeului cum bate? Din a 7-a saptamana? Credeti ca este prea devreme ma imi fac o programare la medic pe maine?(a43-a zi?).Nu de alta dar as vrea sa am o confirmare de la medic ca totul este OK , cat mai repede! Eu inafara de testele de sarcina care le-am facut acasa( si care au iesit pozitive) nu am confirmarea medicului si nici nu am facut analize de sange. corail

#43
corail

corail

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 14:00

ingerasu, legat de acidul folic si eu iau o tableta de 5 mg la 2 zile, o tableta de 5mg in fiecare zi este prea mult. Desi am citit ca surplusul de acid folic se elimina, corpul mentinindu-si doar cat are nevoie. corail

#44
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 14:12

Corail eu stiu ca abia de azi sau maine incepe sa-i bata inimioara dar nu se vede inca. Am citit ca prin saptamana a 7a implinita s-ar vedea. Daca mergi maine o sa vezi sacul gestational si embrionul dar bataile inimii mai putin. Dar tu in Germania nu poti face analiza de sange, hcg? Mai ales daca o si poti repeta dupa inca 2-3 zile de la prima analiza este si mai bine pt ca vezi nu numai daca esti in sapt care crezi tu de sarcina dar, vazand evolutia, se vede daca este totul ok. Hcg-ul trebuie sa se dubleze o data la 2-3 zile daca este totul ok. Asa am facut si eu si Crinuta. Cu echo este mai greu. Mai ales ca si la cele 7 saptamani implinite se vede la echo transvaginala. Merci mult pt informatia cu acidul folic. Acum mi-am adus aminte ca am citit si eu ca surplusul se elimina din organism. Oricum eu am o cunostinta graviduta care in primele 3 luni de sarcina i-a fost recomandat sa ia Acifol exact 1/zi, deci cum iau si eu. Fetele, s-ar putea sa sa mai experimentam crampele si sangerarile pentru ca am inteles ca la sfarsitul saptamanii a 7a se formeaza dopul gelatinos care inchide colul iar embrionul se va fixa mai bine in endometru. 5+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica

#45
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 14:14

Corail, toate asteptam confirmarea eco ca totul este ok. Toate stam cu sufletul la gura pana atunci, insa cred ca maine este prea devreme. Abia incepem saptamana a7-a, si inimioara ar trebui teoretic sa inceapa sa bata de azi, maine, acum depinde si de data ovulatiei. Eu merg la eco marti, asa m-a programat dr mea, si sper ca pana atunci sa se vada inimioara. Din cate stiu si Ingerasul va merge tot saptamana viitoare la eco. Nu stiu ce sa spun. Eventual poti incerca, ce poti pierde? Daca faci maine eco, sa ne spui si noua cum a fost. pupici Crinuta si ingerasul din burtica

#46
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 14:18

Am uitat sa va spun ca aici nu se face control in primele saptamani de sarcina, de asemenea nu se face eco vaginal. Se evita orice contact cu colul, si sincer mi se pare o masura buna de precautie. Deci marti voi face eco abdominal. Ingerasu, cand ai tu programare? De HCG ce ai aflat? pupici Crinuta[gravi]

#47
corail

corail

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 14:23

crinuta, cred ca o sa astept si eu pana saptamana viitoare, altfel daca o sa ma duc maine si este prea devreme sa se vada bataile inimii, oricum ma va chema atunci saptamana viitoare! ingerasu, spuneai ca se pare ca o sa ne astepte din nou sangerari! voi ati avut sangerari? ma refer la pete maro. La mine inainte de data cand trebuia sa imi vina ciclul( a 26 zi) am avut o pata maro, dar am inteles ca ar fi normal si ca atunci s-a implantat embrionul pe uter.In rest nu am avut sangerari pana acum si sper sa nu am. Nu de alta, dar ma sperie petele maro!!!!!

#48
corail

corail

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 14:35

apropo de eco vaginal, mie data trecuta mi-a facut eco vaginal incepand cu sapatama a 5-a.Apoi in a 7-a saptamana,apoi intr-a 9-a( toate vaginale). Si eu am citit ca nu este bine in primele saptamani de sarcina sa se faca eco vaginal, dar ce era sa fac, sa ii spun doctoritei ca eu stiu mai bine decat ea? De asta evit sa merg la acelasi medic de data asta!

#49
saphir

saphir

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 14:43

Draga corail, nu sunt indicate eco vaginale dupa saptamana a 7-a de sarcina, cel putin medicul meu asa mi-a spus. Probabil ti-a facut asa, pentru ca asa se vede mai bine fatul. Daca nu vrei sa iti faca eco vaginal, parerea mea ar fi sa ii spui ca nu vrei, simplu. Bataile inimii stiu ca se vad din a 7-a saptamana de sarcina. Sarcina usoara in continuare [flo] Saphir si [copil] Amos Daniel (26.02.04) http://community.web...m/user/ClimAmos

#50
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 14:46

Crinuta eu o sa merg joia viitoare cand o sa fie implinite cele 7 saptamani. Am zis sa merg atunci sa le vad pe toate sa ma linistesc odata. Mai devreme de saptamana viitoare am zis ca nu vad mare lucru si ca sa stau tot cu inima cat un purice mai bine merg atunci si ma linistesc complet. Hcg-ul am zis ca sun dupa ora 14, ca atunci se dau rezultatele. Si asa nu stiu eu daca o sa-mi dea originalul. Si vineri cand a trebuit sa-l iau pe cel de ziua 33 aveau rezultatul in baza lor de date dar nu venise foaia cu rezultatul de la laborator si mi-au dat la mana o copie stampilata. Cred ca si azi o sa patesc la fel :-) Mi-e mi-a iesit valoare pt ziua 33 normala, din ceea ce am citit pe internet normal pt acea zi ar fi fost 450 sau, la altii 522 mIU/ml, iar mie mi-a iesit 621.8 deci este un rezultat bun. Am repetat-o si in ziua 36 pentru linistea mea sa vad ca decurge totul normal si in continuare. Ma mir ca nu se face echo vaginal pentru ca la noi in Romania numai dintr-acesta se face in primele 3 luni de sarcina. Cu echo abdominal vezi mai putin decat cu una transvaginala. Iar control stiu ca trebuie sa-ti faca si un PAP atunci sau un examen bacteriologic in afara de cele de sange. Din ce stiu eu la persoanele care au trecut prin asta mi s-a spus ca asta ar cam fi conduita. Acum, in fiecare tara vad ca se face altfel. Cum de altfel spunea si Oana ca ea face prima echo la 3 luni implinite ceea ce mie mi se pare cam tarziu iar pana atunci nici un consult si nici o vitamina. Corail, sangerarile nu sunt obligatorii desi multe femei au la implantare, in momentul cand ar fi trebuit sa le vina menstruatia, la 7 saptamani cand se fixeaza "tapan" etc. Ele sunt normale atata timp cat nu sunt abundente, pline de cheaguri si insotite de crampe. Atunci este un semn rau. Altfel stai linistita. 5+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica


Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Contractii false

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:50

  • Am primit haine dinainte să aflu sexul copilului

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 23:57

  • Morfo trim 2

    irinan
    - Ieri, 22:20

  • Sarcina si miscare

    teg
    - Ieri, 18:30

  • Produse pentru bebeluÈ™

    DeeliaElena
    - Ieri, 17:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -