Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de ianuarie-februarie 2005 (2)


140 raspunsuri la acest subiect

#61
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 20:45

Eu azi am simtit mai mult ovarul drept, sau partea dreapta decat uterul. De ex acum am usoare intepaturi in partea dreapta, dar sunt foarte usoare. In uter, parca a fost ceva tensiune, insa crampe nu am mai avut. Greturi nu am, si cu mancatul am constatat ca inainte sa ma apuc sa mananc nu mi-e foame, in schimb, in timp ce mananc imi vine pofta si mi se face din ce in ce mai foame. De baut as bea in permanenta, ma gandesc sa nu fie si caldura de vina, dar nu ma plang, ca mie imi place caldura. Oana, tu ce mai zici? pupici Crinuta si ingerasul din burtica

#62
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 20:47

Am reaparut si eu. Si eu am avut aceleasi probleme cu site-ul, eroare a serverului dadea. Chiar si ieri am avut. Sper sa nu se mai repede, caci, bine ai zis tu, crinuta, cu dependenta noastra ne enervam tare. Eu nu pot sa zic ca am pofta tare d mancare, mi-e foame cand trebuie sa mananc. Adana, daca te referi la durerile de ovare, sunt normale, caci uterul se largeste si din cauza asta doare din cand in cand. Si pipi des tot din cauza asta facem, ca uterul apasa pe vezica si ne vine sa facem, desi este putin, este senzatia ca trebuie sa faci. oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.web...er/oanacretu..."

#63
Alina Maria

Alina Maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 21:24

Buna de abia am venit de la lucru si am venit direct la calculator, sotul gateste asa ca am timp. Ieri am avut si eu crampe mari de jumate de ora daca ma mai putem misca din cauza durerii. Vi se pare normal? Nu am fost inca la doctor insa ar trebui sa-mi fac programare desi nu-mi place deloc. Voi sunteti gata de eco mult succes de-abia astept sa stiu ce ati facut ! alina

#64
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 21:39

Alina, la mine crampele durau in jur de 1 minut. Acum nu mai am crampe. Tu nu mergi la eco? Test ai facut pana la urma>? pupici Crinuta si bb din burtica

#65
Alina Maria

Alina Maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 21:46

Sincer aman mereu fiind prea ocupata insa pana la urma am s-o fac caci si sotul ma inpinge. Am sa fac testul saptamana viitoare cand am timp dar simt ca nu este nevoie. O fac mai mult pentru el eu una am simtaminte puternice asupra acestei sarcine. Numai bine! alina

#66
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 06 mai 2004 - 23:55

Buna, Alina! Fa testul ala, ca sa ii faci placere sotului! Fetelor, cand ar trebui sa inceapa greturile normal? oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.web...er/oanacretu..."

#67
ingerasu

ingerasu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 10:56

Buna dimineata dragelor, Crinuta am fost aseara sa iau rezultatele si iata cum sunt: - ziua 33: hcg=621.8 mUI/ml; - ziua 36: hcg=1923 mUI/ml; Deci este totul ok, chiar foarte bine. Acum m-am linistit. Din ceea ce am eu ca valori reiese ca as fi avut ovulatia cam in ziua a 13a, la tine ar fi fost cam in ziua 14 sau 15. Deci s-ar putea sa fi avut ovulatia mai repede decat ai spus tu. Oricum, la amandoua este bine. Ai dreptate ca influenteaza si data ovulatiei ceea ce inseamna ca eu am mai multe zile la activ. Ca simptome nu am mai avut nimic si ma bucur ca ma cam speriam eu cateodata cand aveam crampe, ma gandeam sa nu fac vreun rau. Fetele azi intram in saptamana a 7a de sarcina si cum spuneam revin cu informatii noi despre evolutia embrionului. Cititi mai jos: -are marimea cat a unui bob de orez; -dezvoltarea mainilor si a picioarelor continua desi degetele nu s-au format inca; -creierul se formeaza in continuare ca si irisul ochilor, intestinele, pancreasul si branchiile; -sangele circula prin embrion; -are aprox 7-9 mm la unii 5-13 mm si cantareste 0.8g; -se formeaza narile; -o echografie transvaginala ar detecta 100% embrionul cat si bataile inimii; -se formeaza cordonul ombilical care il va ajuta sa se hraneasca; -continua sa se formeze tractul digestive si plamanii; -are loc perforarea guritei, narile sunt in miniatura si are loc pigmentarea irisului; -la femeie se formeaza dopul gelatinos care inchide uterul pentru protectie => puteti experimenta usoare crampe si usoare sangerari pentru ca embrionul se implanteaza in uter mai ferm. -Camerele inimioarei se inched complet pentru a separa atria si ventriculele. Un zid de tesuturi formeaza un sept intre atria stanga si cea dreapta care se va forma complet inainte de nastere. La sfarsitul acestei saptamani. Un zid de muschi se formeaza intre ventriculul stang si cel drept. Se formeaza valvele intre atria si ventricul. -Creierul incepe sa se divida in 2 emisfere care vor deveni ulterior cele 2 emisfere ale creierului; -Ochisorii se muta din partile capului in pozitia normala (fata). va pup 5+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica

#68
delphin

delphin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.165 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 11:17

Oana maica, stai linistita, daca nu ai greturi considera-te fericita. Este drept ca ai vrea sa ai greturi ca sa poti confirma in subconstientul tau ca esti insarcinata. Si eu faceam la fel, cand vomam eram fericita ca este un semn de sarcina [:D] Cum nu toti copii sunt la fel, asa nici toate femeile insarcinate nu pot avea aceleasi simptome. Crinuta nu cred ca ovulatia ta a fost pe 18, ceva mai devreme insa. Doar daca ai cicluri lungi de 32 de zile, atunci este posibil. La mine data de ovulatie a fost 17 cand am ramas insarcinata, iar prima zi a ultimului ciclu a fost 3. http://community.web.../user/delphinoi

#69
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 14:24

Ingerasu, la mine a fost sigur ovulatia in ziua 18, deoarece in acea luna am facut prima data monitorizare eco din 2 in 2 zile. Ultima data am fost in ziua 16, si totul arata ca si cand as ovula next day, deci in ziua 17, insa, eu de regula am dureri la ovulatie, discomfort si asta pentru cateva ore bune, iar aceste dureri, balonari, etc le-am avut in ziua 18. Asta inseamna ca sunt cu 5 zile in urma ta. Eu sper ca daca merg marti la eco sa pot vedea inimioara, tu ce zici? Dar restul fetelor unde sunt? Eu ma asteptam sa gasesc pagini intregi scrise si cand colo nimic. pupici Crinuta[gravi]-6 saptamani

#70
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 07 mai 2004 - 14:29

Ingerasu, eu nu mai am crampe deloc, doar din cand in cand simt ba ceva in partea dreapta, ba usoara stare de tensiune in uter, dar alte simtpome nu. Eu ma ingrijorasem din cauza asta, credeam ca e bine sa tot avem crampe. In fine, suntem mici si nu stim prea mult la acest capitol. pupici Crinuta[gravi]in 6 saptamani


Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Agitatie mare

    MsAndreia
    - Astăzi, 09:40

  • Prima morfologie

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 22:59

  • Prima luna cu bebe

    Julix94
    - Ieri, 14:30

  • MiÈ™cări ritmice in burtica= sughiÈ›

    E241298
    - Ieri, 14:14

  • MiÈ™carea în sarcină

    DeeliaElena
    - Ieri, 13:33

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -